Quantcast

Je už takmer Slovenskou tradíciou, že keď čakáte dieťatko, celá rodina vám nosí darčeky, od hračiek až po bundičky a utešené šatočky.

Keď ste alebo budete mamička, určite takú situáciu poznáte. Zrazu vám známi (a občas aj neznámi) nosia dupačky, plienky, pulóvriky, sukničky, šatočky, hračky – jednoducho veci potrebné aj nepotrebné. Už máte plnú skriňu, kočík na chodbe a malý človiečik môže prísť na svet.

Druhou, odvrátenou stránkou, tejto takmer tradície, je fakt, že často dostanete nosené, sprané, nekvalitné oblečenie, ktoré by ste vášmu potomkovi nemali obliekať, minimálne zo zdravotných a estetických dôvodov. Dnes sa teda spoločne pozrieme, na čo by ste si mali dávať pozor, keď sa bavíme o detskom oblečení. No ešte pred tým…

Vyhadzujeme kopec oblečenia – prečo?

japitex_nivo-slider-bPodľa minuloročných štatistík priemerný európan vyhodí ročne okolo 25 kíl oblečenia. My sa pýtame, prečo?

Ako prvé je určite dôležité povedať, že módny priemysel sa neuveriteľne zrýchlil. Čo bolo moderné dnes, zajtra nebude. To je klasický dôvod na kúpu nového, moderného oblečenia. Taktiež žijeme v konzumnej spoločnosti, občas nakupujeme aj zbytočnosti. Ak neveríte, pozrite si na spodok vašej poličky s oblečením. Kedy ste to najspodnejšie tričko mali naposledy na sebe?

Ďalším dôvodom vyhadzovania oblečenia, a najmä detského, je pomer kvalita – cena. Keďže náklady na výrobu oblečenia (a teda aj ceny) sa znižujú, aj kvalita sa znižuje. Možno aj vy vidíte pri vašich dupačkách sprané farby, pokrivené, či prasknuté švíky, malé dierky v látke po 3 praniach… Nehovoriac o tom, že práve detské oblečenie je tak namáhané, lebo vaše dieťa chce veľa skúšať a objavovať. A vy určite nechcete vyhadzovať stovky eur mesačne za detské oblečenie, len preto, že sa rýchlo ničí a nedá sa viac nosiť.

Na čo si určite dajte pozor pri výbere detského oblečenia:

Pripravili sme si pre vás niekoľko dôležitých bodov, ktoré keď si prečítate a budete podľa nich vyberať oblečenie pre bábo, zabezpečíte mu zdravé, pohodlné oblečenie, a dokonca aj ušetríte. Veď sa aj vraví: nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali najlacnejšie (nekvalitné) veci“.

Poďme sa spolu pozrieť na to, ktoré 3 základné body by ste určite mali dodržiavať, keď chcete mať spokojné a zdravé bábo.

japitex_nivo-slider-c

Kvalita materiálu vs. Značka

Keď sa povie kvalita materiálu, veľa mamičiek to považuje za klišé. Jasné, že chceme kvalitné veci. To je samozrejmosť. Naozaj však hľadáte kvalitný materiál pre vaše dieťa, či sa radšej necháte „namotať“ na super značku, aby bol váš miláčik „cool“?

Mnoho sa o tom nehovorí, ale veľa svetových značiek, ktoré vyrábajú aj detské oblečenie, používa podradné materiály a chemikálie v látkach, práve preto, aby znižovali náklady. Už tretí rok projekt Greenpeace Detox Catwalk hodnotí, ako sa veľké spoločnosti správajú k životnému prostrediu, ako zodpovedne voči ľuďom vyrábajú oblečenie, a mnohé ‚ďalšie aspekty.

Prekvapivo sa niekoľko svetovo známych značiek umiestnilo naozaj zle. No najhoršie je na tom značka Nike. Dokonca sa hovorí o tom, že používajú vo svojich materiáloch aj chemikálie s karcinogénnymi látkami. Chcete naozaj takto ohrozovať vaše dieťa?

Naproti tomu, zodpovední predajcovia si dávajú na kvalitnom materiáli naozaj záležať. Aj ho verejne ukazujú, aby ste vedeli, čo kupujete. Napríklad v obchode Japitex s detským oblečením máte pri každom produkte napísané, z akého materiálu je vyrobené. A oblečenie vyrábajú v zásade v Európskej únii, žiadna Čína.

Nositeľnosť vs. Modernosť

japitex_nivo-sliderKeď už máme kvalitný materiál, poďme sa pozrieť ďalej. Naozaj si ešte stále myslíte, že vaše dieťa musí vyzerať ako z módneho časopisu? No to snáď nie.

Samozrejme, na prvom mieste je nositeľnosť. Či už sa vaše maličké plazí, chodí štvornožky, behá, tancuje, hrá sa – vždy potrebuje poriadne, flexibilné oblečenie, v ktorom sa bude cítiť dobre. Sčasti to zabezpečuje kvalitný materiál, sčasti vaše rozhodnutie. Myslite teda na to, aby vaše dieťa malo vždy praktické oblečenie, v ktorom sa bude celý deň cítiť dobre. Do toho patrí aj výber vhodného oblečenia podľa ročného obdobia.

Na veľkosť si dajte tiež pozor

Áno, aj pri veľkosti oblečenia sa pristavíme, no z iného uhla pohľadu, ako ste pravdepodobne zvyknutá. Zoberme do úvahy predpoklady, že vyberáte pre svoje dieťatko oblečenie z tých najlepších a najkvalitnejších materiálov, aby samu dobre nosilo. Tu prichádza príjemný háčik. Aj po 60tich praniach ten pulóvrik vyzerá super, aj po 70 tich praniach sú tie šatočky jediné obľúbené.

Ako v takom prípade vybrať veľkosť, keď oblečenie vydrží naozaj dlho a nemusíte každý mesiac kupovať nové?

Z nášho pohľadu odporúčame kupovať o trošku väčšiu veľkosť oblečenia, ako je tabuľkovo napísané, minimálne v prvých rokoch vášho potomka. V klasickej veľkosti (podľa cm) pridajte teda približne 3- 5 cm navyše.

Tiež porozmýšľajte, čo bude vaše dieťatko v tom danom oblečení robiť. Bude sedieť v škole? Bude behať? Bude v ňom ešte nosiť plienku?

Zvyčajne sú kvalitné materiály aj pomerne flexibilné, no aj tu platí: 2x meraj a raz rež.

Úsmev vášho dieťatka je nadovšetko

japitex_nivo-slider-eaV dobre zvolenom oblečení pre vášho potomka budete spokojná nielen vy, ale aj váš maličký zázrak. A nie je nič krajšie, ako spokojný úsmev vášho dieťatka pri hre a objavovaní sveta.

My vieme, aké ťažké je niekedy dopriať si aspoň 1 hodinku voľna pri aktívnom bábätku. Preto sme pre vás vybrali to najkvalitnejšie, v Európskej únii vyrábané, pohodlné oblečenie pre vašu ratolesť na jednom mieste. Internetový obchod Japitex, s takmer 20 ročnými skúsenosťami, pre vás vyberá tie najlepšie kolekcie, aby o vaše dieťa bolo dobre postarané. Stačí si len vybrať na www.japitex.sk

Oblečenie od výrobcu Japitex môžete dokonca kúpiť aj v kamenej  predajni Motýľ v Banskej Bystrici (Horná Strieborná 15) kam môžete aj s vaším dieťatkom prísť, oblečenie si reálne pozrieť, ohmatať, skúsiť materiál a odídete spokojná. Predajňu Motýľ nájdete tu…