Vlastniť psa je veľká zodpovednosť, preto by ste mali rozhodnutie o jeho kúpe alebo adopcii dobre zvážiť. Je jasné, že ideálny prototyp psa, ktorý by vyhovoval každému neexistuje. Čo však možné je, je nájdenie toho pravého psíka, ktorý by perfektne vyhovoval vašim túžbam a potrebám!

Výber psa, ktorý bude najlepším priateľom nielen vás ale aj vášho dieťatka, musí byť podmienený nielen vzhľadom a vytúženou rasou, ale predovšetkým jeho povahou a sklonmi k určitému správaniu. Tie sa formujú na základe pôvodu plemena a jeho predošlej výchovy.

Aké sú najvhodnejšie psy pre deti?

Každé dieťa si prejde obdobím, kedy túži vlastniť domáce zvieratko. Najčastejšie sa výslednou voľbou stáva práve kúpa psíka. A vôbec sa nie je čomu čudovať! Tieto zvieratá nielen učia zodpovednosti, ale aj zlepšujú detské komunikačné zručnosti. Vďaka psovi je dieťa taktiež motivované k pohybu, čo je hlavne v dnešnej dobe mimoriadne dôležité.

Malé deti snívajú o tom, že sa pomaznajú so psíkom menšieho plemena. Naopak u starších detí sa túžba často obracia na veľké alebo dokonca obrovské psy. Je ale správne priraďovať plemená psov ku veku detí? Určite to nie je podmienka! Veľkosť psa totiž nesúvisí s jeho správaním k ľuďom a členom rodiny. Veľký vzrast týchto chlpáčov môže so sebou prinášať predsudky, napríklad či takýto pes neublíži dieťaťu a tak ďalej. Väčšinou sú však všetky predsudky tohto typu bezpredmetné a aj veľký pes sa môže rýchlo stať najlepším priateľom detí.

Vhodné psy pre deti by mali mať vysoký prah trpezlivosti a tolerancie. Pes by nemal reagovať agresívne na to, že ho niekto dráždi alebo mu raz za čas berie granule pre psov. Odporúča sa tiež, aby prvými domácimi zvieratami detí neboli zvieratá s loveckými inštinktmi alebo s vysokou potrebou pohybu. Má to súvislosť hlavne s tým, že rodičia malých deti nedokážu psíkovi venovať toľký čas a starostlivosť.

Ideálny pes pre vašu domácnosť

Pri výbere psa pre dieťa je potrebné zvážiť aj jeho vek. Pri rozhodovaní o dospelom alebo staršom psovi je dôležité zistiť jeho predchádzajúce správanie. Plusom takejto kúpy psa je určite to, že dopredu vieme aký je jeho vzťah k deťom a môžeme si byt istý, že vzrastovo už viac neporastie.

Na druhej strane, proces adopcie mladého psa prináša iné výhody – šteniatko sa dá vycvičiť podľa našich predstáv hneď od začiatku. Na tento proces sa hodia viaceré pomôcky na výcvik, ktoré ponúka každý správny zoo obchod. Navyše puto, ktoré vznikne spoločným vyrastaním šteňiatka a malého dieťatka je priam neuveriteľné! Tato väzba je vidieteľná počas jeho dospievania a dáva mu do života skvelého spoločníka, na ktorého sa môže vždy spoľahnúť. Šteniatko je taktiež nevyčerpateľný zdroj energie – určite ho nebude rozčuľovať neustála túžba po vyvádzaní srandičiek a stane sa skvelým detským kamarátom.

Plemená psov vhodné pre deti

malé plemená psov

Mops – toto plemeno psov má výnimočne roztomilý vzhľad a dorastá iba do  malej veľkosti. Tieto psy sú typickými gaučovými miláčikmi a budú sa cítiť dobre aj v malom byte. Sú hravé, verné a najradšej by nasledovali členov domácnosti krok za krokom. Mopsi nemajú tendenciu štekať ani sa hádať a veľmi dobre vychádzajú s ostatnými psami, ako aj s inými zvieratami.

Anglický buldog – tieto psy rozhodne neobľubujú intenzívne činnosti, rýchlo sa unavia a majú radi pokojné hry a maznanie. Anglické buldočky sú známe tým, že sú skvelými opatrovateľmi aj tých najmenších detí. Vzhľadom na ich relatívne slabú fyzickú kondíciu nemusia byť schopné držať krok s aktívnejšími členmi domácnosti.

West highland white teriér – ďalšie plemeno domáceho psa. Westíky sú vyrovnané a priateľské psy. Považujú sa za inteligentné plemeno psov. Dobre im padnú dlhé aktivity a hry vonku, po ktorých nasleduje leňošenie doma na pohovke. Staršie deti sa budú dobre baviť pri učení westíkov rôznym trikom a povelom. V poslúchaní sú skvelé!

Bichon frise – máte malé dieťa a chceli by ste psa? Pes bichon frise môže byť vašou správnou voľbou, pretože miluje spoločnosť detí! Je to láskavý, priateľský a jemný pes. Má rád dlhé maznanie na kolenách ale samozrejme aj bláznivé hry vonku.

Cavalier king charles španiel – Je to pes, ktorý miluje deti! Treba však dávať pozor na mladých členov domácnosti, ktorí nepoznajú hranice. S takýmito sa mu nemusí vždy dariť. Cavalier king charles španiel je pomerne citlivý pes so slabou psychikou. Časté posmešky bez jeho súhlasu nevyvolajú agresiu, ale môžu viesť k tomu, že sa pes uzavrie do seba. Cavalier je plemeno psa vhodné na hranie sa s väčšími deťmi, ktoré rešpektujú pocity psa. Tento postoj musí prichádzať najskôr zo strany rodičov, ktorí ho potom prenesú na dieťa.

Veľké a stredne veľké plemená psov

Labradorský retriever – veľkosť pri tomto plemene nie je dôležitá. Labrador je veľký pes, ale svojím správaním a potrebou neustáleho maznania sa správa ako večné šteňa! Toto plemeno miluje ľudí všetkých vekových kategórií a všetkých pováh. Je však dôležité si uvedomiť, že labrador potrebuje rovnako veľa pohybu ako lásky. Časté dlhé prechádzky a behanie vonku budú nevyhnutnou súčasťou spoločného dňa. Vzhľadom na vysokú potrebu pohybu a veľkú telesnú hmotnosť potrebujú labradory väčšie porcie krmiva ako ostatné plemená uvedené v tomto zozname.

Zlatý retriever – zlatý retriever je jedno z najpriateľskejších plemien psov. Ich jemnosť, oddanosť rodine a obetavosť sú známe po celom svete. Dajú sa ľahko vycvičiť, ale nemali by zostávať dlho osamote. Toto plemeno bez prítomnosti ľudí trpí a môže sa u neho vyvinúť veľmi silná separačná úzkosť.

Samojed – samojedom sa nie nadarmo hovorí usmievavé obláčiky. Sú to veselé a energické psy. Sú ideálnym plemenom psov pre väčšie deti, aby spolu objavovali svet, hrali sa a behali. Samojedi majú veľmi bujnú srsť, ktorá rada vypadáva. Preto je potrebné sa o ňu pravidelne starať a udržiavať ju.

Najjemnejšie rodinné psy

Je dôležité si uvedomiť, že vyššie uvedené plemená sú len návrhmi na to, aby boli ideálnymi psami pre deti. Povaha psa sa vždy môže líšiť od štandardu plemena a rozhodujúca je výchova psa a podmienky, v ktorých vyrastal/vyrastá.

Každému psovi treba venovať veľa času a pozornosti, najmä na začiatku, kedy by mal byť výcvik každodennou záležitosťou. Na začiatku je dobré s ním  pokojne trénovať ako jesť krmivo pre psy, ako aj základné povely. Zoo obchod ponúka obrovský výber všetkých výrobkov pre psy všetkých vekových kategórií. Pre usadenie psa je veľmi dôležitá aj prepravka a aktivity s hračkami alebo výcvikovými pomôckami.Týmto sa dopomáha k posilneniu puta medzi psom a deťmi alebo opatrovateľmi. Blízkosť sa posilňuje aj pri kŕmení psíka, najmä ak ide o krmivo pre psy, ktoré miluje!