V stredu, 8. mája si pripomenieme 74. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. Deň víťazstva nad fašizmom oslavujeme spoločne s krajinami Európskej únie.

Druhá svetová vojna je najväčším a najrozsiahlejším ozbrojeným konfliktom v dejinách ľudstva. Zasiahla všetky kontinenty a o život v nej prišlo 45 až 60 miliónov ľudí.  Obete druhej svetovej vojny si v stredu 8. mája pripomenieme a uctíme aj v Banskej Bystrici. Bohatý program osláv pripravilo Múzeum Slovenského národného povstania. Platforma NIE V NAŠOM MESTE, v spolupráci s Centrom komunitného organizovania, pozýva Banskobystričanov na Námestie SNP pozrieť si Príbehy 20. storočia.

V areáli Pamätníka SNP už od 9.00 h môžete stretnúť vojakov v dobových uniformách, vyskúšať si svoju šikovnosť v tvorivých dielňach – napríklad aj pri maľovaní na vojenské prilby, ale aj navštíviť expozíciu Múzea SNP.

Od 9.00 do 18.00 h bude vstup do expozície bezplatný. Predstavia sa tiež sokoliari a modelári, nebudú chýbať atrakcie pre deti a občerstvenie.  Nenechajte si ujsť ani koncert Mariána Greksu, Henryho Tótha a Slava Repaského, od 16:00 h v Záhrade Chavivy Reick. Oslavy Dňa víťazstva v Múzeu SNP ukončí  slávnostný koncert Vojenskej hudby Banská Bystrica (18.00 h).

Na Námestí SNP sa na obete vojny bude spomínať prostredníctvom príbehov štyroch ľudí, ktorí ju prežili. Tieto príbehy sú súčasťou dokumentaristického projektu Príbehy 20. storočia.

Nakrútila ich  nezisková organizácia  Post Bellum SK, ktorá od roku 2008 na Slovensku vyhľadáva a dokumentuje spomienky pamätníkov kľúčových momentov 20. storočia. V stredu od 15.00 do 19.00 h sa príbehy pamätníkov druhej svetovej vojny budú premietať na námestí.

Dočasné rázcestníky s názvami ulíc z obdobia Slovenského štátu, rozmiestnené po námestí, budú zároveň mementom toho, že ideológia nacizmu a fašizmu pretrváva dodnes. A hoci vojna skončila pred 74 rokmi, proti nositeľom a šíriteľom tejto ideológie je treba stále bojovať.