V piatok 29. septembra si verejnosť opäť pripomenie Svetový deň srdca. Ide o každoročné celosvetové podujatie, ktoré vyhlasuje Svetová zdravotnícka organizácia spolu so Svetovou federáciou srdca.

Odborníci a pacienti sa unikátne spoja v jedinečnej kampani SPOLU chránime vaše srdcia, aby priamo do ulíc a k ľuďom priniesli informácie o srdcovo-cievnych ochoreniach, ktorým ročne podľahnú tisícky Slovákov. Týmto dňom vrcholí už 11. ročník kampane MOST (Mesiac o srdcových témach), ktorý spolu so svojimi partnermi organizuje Slovenská nadácia srdca. Pri tejto príležitosti chcú lekári povzbudiť verejnosť k prevencii proti rizikovým faktorom spôsobujúcim ochorenia srdca, k zdravému životnému štýlu, ako aj k dôslednej liečbe. Kampaň je zameraná na edukáciu obyvateľstva o závažných rizikových faktoroch srdcovo-cievnych ochorení, ktorými sú najmä vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, fajčenie, obezita, stres a ďalšie.

„Pravidelnou konzumáciou zdravej, pestrej a vyváženej stravy, pravidelnou fyzickou aktivitou a vyhýbaním sa fajčeniu, aktívnemu či pasívnemu, by sa väčšine týchto úmrtí dalo predísť. V piatok 29. septembra občania v mestách po celom Slovensku budú mať v rámci spomínanej kampane možnosť nechať si zadarmo zmerať krvný tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Do týchto aktivít sa tak ako každý rok zapájajú aj pracovníci oddelenia podpory zdravia pri Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici,“ hovorí vedúca oddelenia podpory zdravia pri RÚVZ B. Bystrica MUDr. Silvia Kontrošová.

Vyšetrenie bude pozostávať zo zhodnotenia anamnestických údajov, z výpočtu antropometrických indexov (výška, váha, obvod pása a bokov), merania tlaku krvi a pulzovej frekvencie a biochemického vyšetrenia celkového cholesterolu z kapilárnej krvi. Fajčiarom navyše zmerajú aj CO vo vydychovanom vzduchu.

Podujatie k vyvrcholeniu kampane MOST a Svetovému dňa srdca sa uskutoční v piatok 29. septembra od 9. do 12. hod. v Europa SC v Banskej Bystrici.

Vyšetrenia vykonajú pracovníčky Oddelenia podpory zdravia banskobystrického RÚVZ spolu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a študentmi banskobystrickej Strednej zdravotníckej školy.