V piatok 30. septembra sa v Kynceľovej uskutoční prvý ročník podujatia Deň Paľa Bielika. Legendárny predstaviteľ Jánošíka a neskôr aj režisér filmu o Jánošíkovi, chodil v Kynceľovej do ľudovej školy. A tu sa začali aj jeho prvé divadelné kroky.

„Zbojnícky hrdina Juraj Jánošík bol jeho osudom. Hral ho vo filme, v divadle a napokon sa k nemu vrátil aj ako režisér. Vidieť však význam Paľa Bielika pre slovenské umenie iba v súvislosti s touto postavou, by určite nebolo správne. Paľo Bielik je zakladateľskou osobnosťou slovenskej kinematografie. Česko-slovenskú kinematografiu obohatil ako herec, režisér a scenárista. Narodil sa 11. decembra 1910 v Senici, dnešnej časti Banskej Bystrice. Jeho prvé školské kroky viedli do susednej obce Kynceľová, kde začal navštevovať Evanjelickú ľudovú školu, ktorá sa nachádzala v budove dnešného Obecného úradu. Rovnako prvé kroky na doskách, ktoré znamenajú svet, začal v kynceľovskej škole, v Detskom hereckom krúžku. Cesta zo Senice do školy bola krátka, lebo stačilo prebehnúť „lávkou“ ponad Senický potok a už bol v Kynceľovskom chotári. Lávka bol mostík zhotovený z hrubého stromu. Ten bol rozpílený pozdĺžne v strede a rovnými plochami obrátený hore, aby sa dalo po ňom chodiť. V detstve bolo obľúbeným miestom naháňačiek a huncútstiev mladého Paľka Bielika kynceľovská Zvonica pod Pastierňou. Zvonica sa i dnes nachádza v tesnej blízkosti Obecného úradu,“ uvádza vo svojej práci Ján Styk, ktorý podrobne spracoval život tejto významnej hereckej a režisérskej osobnosti v obci a okolí a bude aj sprevádzať podujatím Deň Paľa Bielika v Kynceľovej.

Jánošík (1936):

Premiérový prvý Deň Paľa Bielika sa uskutoční v piatok 30. septembra o 15.00 h v Dome služieb Rotunda v Kynceľovej. Podujatie otvorí starostka obce Martina Kubišová a návštevníkom v DS Rotunda sa prihovorí aj generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký. V programe je premietanie filmového zostrihu o Paľovi Bielikovi, nebudú chýbať ani spomienky pamätníkov či komentovaná prehliadka fotografií s Jánom Hubačom.

„Starká Jána Hubača kúpila dom od Paľovej Bielikovej mamy, čiže rodný dom Paľa Bielika. Časť rodiny Jána Hubača v ňom žije dodnes. V Senici založili združenie Matica Slovenská, ktorého je aj on členom, a zozbierali fotografie, na ktorých je Paľo Bielik. Tie si v piatok môžu pozrieť účastníci Dňa Paľa Bielika,“ hovorí starostka obce Martina Kubišová, a na otázku, prečo sa podujatie koná v Kynceľovej a nie v Senici, kde sa Paľo Bielik narodil, odpovedá:

„Hoci sa Paľo Bielik sa narodil v Senici, aj my v Kynceľovej ho pokladáme za nášho, keďže u nás navštevoval základnú školu, ktorá bola v terajšej budove Obecného úradu. V Senici škola nebola. V Kynceľovej začínali aj jeho prvé divadelné kroky. Kedysi to medzi Kynceľovou a Senicou žilo, aj naši občania hrali v ochotníckom divadle spolu s Paľom Bielikom. A hlavne nás mrzelo, že sa naňho akosi zabúda…“

Jánošík (1963):

Filmovému umeniu venoval Paľo Bielik (11. 12. 1910 Senica – 23. 4. 1983 Bratislava) štyridsať rokov svojho života. Bolo šťastím pre slovenskú kinematografiu, že na jej začiatku stála taká osobnosť, ako bol Paľo Bielik, ktorý ju predznamenal a trvale poznačil.

„Práve Paľo Bielik položil základy samostatnej slovenskej kinematografie a viaceré z jeho diel sú aktuálne aj dnes. Nakrútil spolu jedenásť hraných filmov: Lazy sa pohli (1950), Priehrada (1951), kvalitatívne najvyššie stoja filmové drámy Štyridsaťštyri (1957) s témou vzbury slovenských vojakov na konci 1. svetovej vojny a Kapitán Dabač (1948), kde sa znovu vrátil k téme SNP, komédie V piatok trinásteho (1954), Rohy (1955), Nie je Adam ako Adam (1956). V rokoch 1962 – 1963 nakrútil dvojdielneho Jánošíka. Historickej tematike zostal verný aj v posledných dvoch filmoch. V romanticko-dobrodružnom a divácky veľmi úspešnom Majstrovi katovi (1966) a v Troch svedkoch (1968) z čias štúrovského hnutia. Neskôr ešte napísal scenár k filmu Andreja Lettricha Stretnutie a ďalšie scenáre.“ (Zdroj: Ján Styk)

Paľo Bielik (na snímke vpravo) pri nakrúcaní filmu Majster kat

Ako režisér a scenárista sa Paľo Bielik podpísal aj pod vojnovú drámu Vlčie diery (1948), či pod prvý slovenský hraný film nakrútený po druhej svetovej vojne Varúj…! (1946) kde sa podieľal na réžii a scenári s Martinom Fričom. V tomto filme skvelo stvárnil hlavnú postavu mladého horala Ondreja Muranicu. A takto mohli by sme menovať ďalej…

Deň Paľa Bielika v Kynceľovej v piatok 30. septembra bude dňom spomienok na veľkú osobnosť, akou Paľo Bielik, rodák zo Senice od Bystrice, nesporne bol a vďaka svojim filmom stále je.

Film Varúj…!: