327 plavcov vo veku 9 až 12 rokov z 30-tich slovenských plaveckých klubov a oddielov štartovalo v 1. kole „FFD Slovenského pohára žiakov“ v plávaní, ktoré sa uskutočnilo v 50m osem dráhovom bratislavskom bazéne na Pasienkoch. Mladí plavci z UMB Banská Bystrica vyplávali na tomto podujatí 2 zlaté, 2 strieborné, 2 bronzové medaily ako aj ďalšie výborné umiestnenia v prvej desiatke.

plavanie - Rozhodcovsky zborPodujatie sa vydarilo po športovej ako i organizačnej stránke. Pre niektorých to boli prvé „veľké preteky“. Bonusom pre všetkých účastníkov bola aj účasť nášho popredného slovenského reprezentanta Richarda Nagya, ktorý dekoroval víťazov a rozdal plavcom nespočetné množstvo svojich podpisov.

„Slovenský pohár žiakov je dlhodobou – 5. kolovou súťažou jednotlivcov, ktorá sa postupne v priebehu tohto roku uskutoční ešte v Košiciach, Spišskej Novej Vsi, Trenčíne a v Banskej Bystrici. Do celkového hodnotenia sa započítava súčet najlepších 4 bodových výkonov pretekára z jednotlivých kôl. V každom ročníku bude vyhodnotených po 7 plavcov, ktorí získajú spoločné sústredenie v kúpeľoch Dudince v júli 2016. Sústredenie zabezpečí generálny partner Slovenského pohára žiakov 2015, skupina FFD.“ – informoval podpredseda Slovenského plaveckého zväzu a predseda Komisie vrcholového športu a mládeže Milan Záborský.

„Mládežníci“ z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica vybojovali v silnej konkurencii najlepších plavcov z celého Slovenska celkovo 6 medailí: 2 zlaté, 2 strieborné a 2 bronzové medaily.

plavanie - Lucia Hovorkova v stredeV kategórii najmladších 9-ročných žiakov si najlepšie počínal Tomáš Ilkanič, ktorý v disciplíne 50m prsia skončil hneď za stupňami víťazov na výbornom 4. mieste. Výborne si počínala Lucia Hovorková v kategórii 10-ročných, ktorá sa dva razy postavila na najvyšší stupienok. Zvíťazila v disciplínach 50m a 100m motýlik a potvrdila tak, že jej tituly Majsterky Slovenska na decembrovom šampionáte neboli náhodou. Okrem toho získala ešte bronzovú medailu na 200m polohové preteky. Emma Bitalová skončila na 200m polohové preteky na 5. mieste a dva razy na 7. mieste.

Medzi 11-ročnými sa najlepšie umiestnila Alexandra Súlovcová, ktorá v disciplíne 400m voľný spôsob obsadila 5. miesto. Na polovičnej trati skončila deviata a v disciplínach 100 m voľný spôsob a 200 m znak uzatvárala prvú desiatku. Lucia Vološinová a Ema Žilíková skončili na 8. miestach.

plavanie - Petrigac, Hovorkova, SiklenkaKategória 12-ročných priniesla pre mladých banskobystričanov ďalšie medaily. Andrej Siklenka v disciplíne 200m prsia získal striebornú medailu a na strieborný stupienok sa postavil aj v disciplíne 200m motýlik. Bronzovú medailu si vyplával v disciplíne 100m motýlik. Okrem toho skončil ešte 2 razy na 6. mieste a raz na 8. mieste. Leo Petrigač si bronzovú medailu vybojoval na 100m znak, na dvojnásobnej trati skončil na 5. mieste. Veľmi dobre si počínala aj Katarína Kortánová, ktorá obsadila dva razy 6. miesto a raz 7. miesto.

Najväčším prekvapením výpravy UMB bolo výrazné zlepšenie Petra Perašína, ktorý sa podobne ako Filip Kučera umiestnil tiež v prvej desiatke. Paulína Kamoďová, Zuzana Mojžišová, Andrej Kotulič sa umiestňovali v prvej 20-tke. Ema Magicová, Tomáš Parížek a Matúš Mesároš zbierali zo svojho prvého veľkého podujatia cenné skúsenosti.