Asi každému z nás záleží na príprave našej postavy do plaviek, ktorú je dobré započať ešte predtým, než bude leto v plnom prúde. Dôležitú rolu ale zohráva nepoľaviť a udržať si formu aj počas tohto obdobia. Zárukou atraktívnej postavy je správne cvičenie.

Cvičenie prináša množstvo zdraviu prospešných výhod

Okrem toho, že cvičenie dokáže vyformovať postavu, a tak zlepšiť náš vzhľad, čo je asi hlavným cieľom drvivej väčšiny ľudí, ukrýva veľa zdravotných benefitov. Cvičenie znižuje riziko vzniku chronických ochorení, pozitívne pôsobí na mikrobióm, prispieva k zachovaniu zdravia mozgu. Zadováži nám zlepšenie celkového držania tela a pohyblivosti kĺbov, čo oceníme (nielen) v starobe.

Radosť nielen pre telo, ale aj dušu

Cvičenie stojí za spomalením starnutia organizmu a zabezpečuje lepší spánok. Ovplyvňuje nielen fyzickú kondíciu, ale pozdvihuje aj ducha. Vďaka pravidelnému cvičeniu sa zlepšuje nálada a odbúrava stres. Počas fyzickej aktivity sa vyplavujú endorfíny, čo navodzuje pocity šťastia.

Predtým než sa vydáte naplniť svoje predsavzatie, potrebujete nájsť správneho odborníka v podobe trpezlivého trénera, ktorý vám pomôže zrealizovať sen o vysnívanej postave. Otázkou preferencií je, či radšej uprednostníte individuálne hodiny, alebo sa rozhodnete cestu za vytúženým cieľom zdieľať s niekým ďalším – parťákom/parťákmi, a zvolíte si skupinové tréningy.

Ako ste na tom?

Tesne pre začatím cvičebného programu je vhodné zistiť, ako na tom vaše telo je. Len prostredníctvom tréningového plánu ušitého na mieru a vyskladaného na základe individuálnych potrieb dosiahnete to, čo chcete. A týmto spôsobom sa tréning stane čo najefektívnejším.

Skvelý prístup, odbornosť aj vybavenie

Effort Fitness & Training Center na Fončorde ponúka individuálne aj skupinové tréningy. Profesionálne a kvalitné služby zastrešuje tím vzdelaných a kvalifikovaných odborníkov – kondičných trénerov aj fyzioterapeutov. Vyznačujú sa ľudským a priateľským prístupom za férové ceny.

EFFORT Individuálny tréning je určený pre tých, ktorí preferujú súkromie a zároveň individuálny prístup. To umožní trénerovi či trénerke prispôsobiť čo najpresnejší tréningový plán vašim cieľom a potrebám. A to všetko pri zohľadnení možností pohybového aparátu či iných obmedzení konkrétneho klienta.

Naopak, ak vás k cvičeniu viac motivuje aktivita so známymi, ale možno aj neznámymi, k dispozícii je aj pravidelný skupinový kruhový tréning priamo v Banskej Bystrici. Pod dohľadom skúseného trénera rozvíjate a precvičujete svoje telo vždy komplexne a s pocitom, že keď niečo zvládnu iní, prečo by som to nezvládol ja sám.

Tréningy, ktoré sú „iné“

Nie je skupinový tréning ako skupinový tréning. Kruhové tréningy sa hádžu do jedného koša s TRX tréningami, jumpingom, aerobikom, crossfitom či funkčnými tréningami. „Kruhové tréningy by však mali mať svoje pravidlá. Napríklad správny a vhodný výber cvičení pre danú skupinu s vlastnou váhou, činkami či inými pomôckami. Veľkú rolu hrá interval zaťaženia a odpočinku. A celú korunu dá tréningu coaching alebo vedúci tréner, ktorý ľudí vedie, motivuje, opravuje a hlavne učí,“ vysvetľuje Tomáš Považan, kondičný tréner a spoluzakladateľ Effort Fitness & Training Center.

Cvičenie má ľudí pripraviť na pohyb v bežnom živote a iné voľnočasové aktivity. Je preto dôležité, aby tréner sledoval svojich zverencov a v prípade nesprávne vykonaného cviku ich opravil. Podstatnú rolu zohráva aj to, či tréningy na seba nadväzujú a ľudia môžu pozorovať svoj progres. Aby bolo cvičenie účinné a malo zmysel, jeho súčasťou musí byť odsledovanie pokroku v podobe pravidelných meraní zloženia tela a ich zaznamenávania a poradenstvo ohľadom životosprávy.

„Nechceme len viesť tréningy. Ak chcú ľudia lepšie vyzerať, chcú sa lepšie cítiť, zhodiť nejaký ten kilogram, na to nie sú dva tréningy do týždňa postačujúce. Musia vedieť, čo pre svoj cieľ spraviť, naučiť sa správne hýbať a porozumieť tréningom, ktoré navštevujú. V tom jumping asi veľmi nepomôže. Ľudia veľakrát nevedia, v akom stave sú a s čím by mali začať. Ich cieľom je schudnúť a zlepšiť kondíciu, ale nepoznajú ani základné cvičenia. Nevedia posúdiť, či má, alebo nemá zmysel, čo robia na tréningoch, ani do akej miery sú tieto cvičenia efektívne a vhodné. V tom sa chceme odlíšiť a ponúknuť kruhové tréningy, kde ľudia nezlepšia len svoju silu a kondíciu, ale reálne sa naučia lepšie hýbať a stanú sa samostatnejšími. Že keď sa raz vyberú do fitka alebo budú mať chuť vo svojej obývačke niečo urobiť, tak budú vedieť, ako na to,“ dopĺňa Tomáš Považan.

Komplexné služby

V Effort Fitness & Training Centner vám ochotní tréneri pomôžu s redukciou hmotnosti, ale tiež so zvýšením fyzickej zdatnosti, sily a výkonu či poradia v oblasti výživy. Zameriavajú sa predovšetkým na začiatočníkov, pre ktorých je cvičenie veľkou neznámou, a stredne pokročilých pracujúcich ľudí, rodičov, ľudí, ktorí nemajú čas a nevedia, ako na to.

Pre mladšie aj staršie deti je pripravená športová a všeobecná pohybová príprava. Títo odborníci sa snažia o komplexnú starostlivosť. Skôr než začnete s tréningovým procesom, posúdia váš aktuálny fyzický stav vykonaním testov.

Fyzioterapeuti sa v prípade potreby postarajú o diagnostiku a regeneráciu vášho tela v prípade, že trpíte bolesťami alebo vás trápi určité pohybové obmedzenie.

Overená kvalita

Už viac ako desať rokov pomáhajú ľuďom objaviť radosť z pohybu. Ich vizitkou je množstvo pozitívnych referencií od spokojných klientov, ktorým navrátili úsmev na tvár.

Brány fitnesscentra sú otvorené v pracovné dni od šiestej ráno do ôsmej večer. Počas víkendov vás radi privítajú podľa objednania a dohody s trénerom. Effort Fitness & Training Centner nájdete na Kyjevskom námestí na Fončorde.