Medzinárodný deň tanca spojí banskobystrickú komunitu. Neváhajte a pridajte sa. Na prihlásenie zostáva už len pár dní.

Tanec spája ľudí rôznych národností a kultúr, prekračuje politické aj etnické bariéry a dokáže sprostredkovať bohatstvo rozmanitých tanečných foriem a tradícií. V sobotu 29. apríla sa banskobystrické námestie zaplní tanečníkmi. Ak chcete byť pritom a predstaviť svoju choreografiu, máte už len pár dní na to, aby ste sa prihlásili. Prihlasovanie končí 10. marca.

Talentovaný baletný tanečník a divadelný herec Jean-Georges Noverre odštartoval revolúciu v baletnom umení. Bol geniálnym a odvážnym priekopníkom a na jeho počesť je vyhlásený deň jeho narodenia za Medzinárodný deň tanca. Posolstvo „Shakespeara tanca“, ako ho mnohí nazývali, si pripomenieme aj v Banskej Bystrici.

Iniciatíva Divadla Štúdio tanca, jeho riaditeľky Lucie Kašiarovej, v spolupráci s Oddelením kultúry Mesta Banská Bystrica prepojí tanečné školy a zoskupenia, fanúšikov a v neposlednom rade aj verejnosť. Na Námestie SNP prinesie spoločnú tanečnú choreografiu, battle rôznych tanečných žánrov a na záver aj diskotéku pod holým nebom. Banskobystričania tak môžu na jednom mieste zažiť folklór, súčasný tanec, tanečné improvizácie, balet, spoločenský tanec, moderný tanec, ale aj flamenco, či rómske tance.

Do spoločnej choreografie sa môže zapojiť ktokoľvek, či už jednotlivci alebo skupiny. Spoločne tak rozvlníme námestie tanečnými rytmami. Video s návodom spoločného tanca bude zverejnené na Facebooku mesta, ale aj na webe mesta.

Program začína v sobotu 29. apríla o 16.00 h. Diskotéka pre širokú verejnosť odštartuje o 18.00 h a potrvá do 22.00 h. Hlavnými partnermi podujatia sú Mesto Banská Bystrica, Divadlo Štúdio tanca, Štátna opera, Stredoslovenské osvetové stredisko, UMB – UFS Mladosť, Konzervatórium J. L. Bellu, ZUŠ J. Cikkera, tanC o.z., SKOK! a Záhrada – Centrum nezávislej kultúry.

Banská Bystrica má veľké množstvo skvelých tanečných inštitúcií, škôl, zoskupení, ale aj jednotlivcov, ktorí majú rozhodne čo ukázať. Dajte o sebe vedieť. Prihlásiť sa môžete už len do 10. marca.

Pre viac informácií kontaktujte referentku Oddelenia kultúry MsÚ v Banskej Bystrici Zuzanu Chrenkovú Srncovú na e-mailovej adrese: zuzana.chrenkova@banskabystrica.sk.