Počasie je čoraz krajšie, teplota stúpa s príchodom jari a s ňou sa aj vy určite chcete čoraz viac dostať zo svojej domácej ulity a vyjsť von. Bohužiaľ, aktuálna situácia tomu veľmi nenahráva, ale nevešajte hlavu, stále sú tu možnosti, ako si čerstvý vzduch užiť naplno a navyše si ešte aj dať poriadne do tela. Udržiavanie sa vo fyzickej kondícii je viac než dôležité pre dobrú imunitu a celkovú odolnosť voči negatívnym vplyvom.

Každý, kto túži vyraziť von, môže nasadnúť na sedadlo svojho bicykla a vychutnať si krásy okolia svojho domova a okresu. S nástupom pandémie pochopilo viacero ľudí, že šport je pre život dôležitý. Ak medzi nich patríte a nemáte dosť fyzických síl na to zvládnuť cyklovýlet na svojom obyčajnom bicykli, nevešajte hlavu, pretože na trhu sú elektrobicykle, s ktorými si športový zážitok užije naozaj každý. Bez ohľadu na vek, telesnú hmotnosť a kondičku.

Výhľad zo sedla

Nenechajte sa zastaviť vašou nedostatočnou kondíciou a zoberte túto situáciu ako príležitosť k jej zlepšeniu. Ceny elektrobicyklov sú veľmi dostupné a nemusíte mať ten najlepší model na to, aby slúžil vašim nárokom. Pri používaní elektrobicyklov nejde o to, aby ste naň nasadli a nechali sa viezť. Práve naopak! Úloha elektrobicyklov je vám pomôcť zvládnuť prekážky, s ktorými by ste mali na bežnom bicykli problém. Sú to konkrétne napríklad príliš dlhé trasy alebo veľké prevýšenie, ktoré by ste fyzicky nezvládli. Takto môžete zájsť ďalej a vychutnať si aj náročnejšie trasy, na ktoré by ste si inak netrúfli

Zdroj obrázka: Spic / Shutterstock.com

Vy nemusíte pohon elektrického bicykla využívať neustále. Sami si korigujete, akou silou vám bude motor pomáhať. Na jednoduchších trasách ho nemusíte využívať vôbec a trénujete tak svoje telo. Keď prídete do bodu, že už viac nevládzete, vyberiete si jednu z rýchlostí pohonu. Pri kúpe si všímajte aj to, akú maximálnu rýchlosť daný elektrobicykel má. Na Slovensku nie je možné jazdiť na modeli rýchlejšie ako 25 kilometrov za hodinu.

Správny model pre vás

Na to, aby ste si užili jazdu, potrebujete mať správny model elektrobicykla. Napríklad ich konštrukcie sa líšia od terénu, v ktorom by mali byť bicykle primárne využívané. Je veľký rozdiel, či sa chystáte na upravené mestské chodníky, alebo do hôr. Rovnako tak je tomu prispôsobená aj pozícia pohonu. Zaujímať by vás mala aj životnosť batérie a aj jej výdrž na jedno nabitie. Pri pravidelnom používaní elektrobicykla budete určite časom potrebovať aj kvalitné komponenty na bicykel a práve batéria či nabíjačka na ňu sú medzi prvými na zozname.

Aby vám váš elektrobicykel vydržal čo najdlhšie a v čo najlepšom stave, berte ohľad aj na vašu váhu, a teda zistite maximálnu nosnosť daného modelu e-biku. Pre ženské cyklistky sú vhodnejšie bicyklové konštrukcie so zrezanou vrchnou tyčou. Ak vyberáte elektrobicykel pre dieťa, tak majte na pamäti, že detské modely sú omnoho menšie ako tie pre dospelých, preto vyberajte aj s prihliadnutím na výšku malého cyklistu.

Zdroj obrázka: nexusby / Shutterstock.com

Cyklistické doplnky

Pri pravidelných cyklovýletoch určite pocítite nutnosť kvalitných športových doplnkov. Ako prvé vám zrejme budú chýbať slnečné okuliare a siahnete po cyklistickom modeli. Pri rýchlej jazde je nutné, aby ste mali oči chránené a práve s tým vám okuliare pomôžu. Ďalej oceníte aj cyklistické rukavice, a to najmä v prípade, že máte vrúbkované riadidlá. Takto si ochránite dlane od vzniknutia nepríjemných odrenín. V neposlednom rade budete počas dlhších cyklovýletov potrebovať aj držiak na fľašu a aj samotnú športovú fľašu na vodu. Nezabúdajte ani na menšiu kapsičku na osobné veci, ako je peňaženka či doklady, kľúče a mobil. Keď budete takto kvalitne vybavení, výlety a tréningy na bicykli budú bez problémov.