Ihneď po Majstrovstvách Slovenska a Českej republiky v Žiari nad Hronom zamierila zostava eliťákov Patrik Tybor, Martin Mahďar, Luboš Malovec a Jozef Palčák doplnená o dvojicu dvadsaťtrojkárov Kristiána Zimániho a Adriana Foltána na šesťetapové preteky Okolo Maďarska (UCI 2.2).

Partia Dukly tentokrát pracovala pod vedením Maroša Kováča, ktorý tu v minulosti obliekal aj jeden z dresov. Preteky začali krátkym technickým prológom, v ktorom Patrik obsadil 22.miesto. S každou ďalšou etapou sa mu aj vďaka podpore tímu darilo posúvať o priečky vyššie, až na celkové 8. miesto. Niekoľkokrát bol pritom aj on i Jozef Palčák na dosah víťazstva, keď ich pelotón pohltil tesne pred páskou.

„Tieto preteky boli jeden veľký adrenalín,“ napísal po návrate Maroš Kováč, športový riaditeľ. „Hneď v prvej etape sme mali v sľubnom úniku Luboša Malovca, no pre nebezpečný vietor a popadané stromy na ceste bola etapa zrušená. V ďalšej odpracoval takmer celú etapu v úniku Jozef Palčák, ktorého pelotón prehlušil 100 metrov pred páskou. Paťo Tybor mal víťazstvo na dosah dvakrát, tiež tesne pred páskou prešpurtovaný. To napätie v aute sa dalo krájať. Musim však pochváliť aj ostatných chalanov, na týchto pretekoch viackrát ukázali vzornú tímovú spoluprácu, ktorá tiež pomohla Paťovi k miestu v top 10 celkového poradia,“ dodal Kováč.

„V prológu som urobil som pár chýb, mohol som byť o sekundu, dve rýchlejší, čo by ma posunulo v takto krátkom prológu do prvej desiatky. V druhej etape som sa snažil mať čo najlepšiu pozíciu v závere, ktorá mi priniesla 8.miesto v etape a posun v GC smerom hore. Celkovo to boli veľmi napínavé preteky. Rozhodovali, rovnako ako na Okolo Slovenska, sekundy. Veľmi ma mrzí zbabraný záver štvrtej etapy. Neustále sa mi to premieta pred očami. Stačilo lepšie hodiť bicykel na cieľovú pásku a tretím miestom v etape a bonifikáciou v cieli by som poskočil na konečné štvrté miesto. Verím, že tá smola sa mi už vyhne, lebo tých druhých a štvrtých miest a iných smolných momentov bolo už túto sezónu dosť. Napriek tomu som získal v doterajších pretekoch tejto sezóny najviac UCI bodov v kariére, no na druhej strane táto športová smola zabránila zisku mnohých ďalších,“ povedal v cieli líder Dukly Patrik Tybor.

„V úniku sme vzorne spolupracovali. Vypracovali sme si solídny náskok. Samozrejme sme vedeli, že pelotón v závere zrýchli a bojovali sme do posledných metrov. Keď sa cezo mňa prehnala viac ako desiatka pretekárov v záverečných desiatkach metrov, samozrejme som ostal sklamaný. Pódium som mal na dosah metrov. Po viac ako stokilometrovom martýriu v úniku som mal v závere opäť smolu a napriek aktivite a vzornej spolupráci mi pódium ušlo v posledných metroch etapy, keď sa cezo mňa prehnala špica pelotónu v špurte, rovnako ako v etape Okolo Maroka. Je to hrozná smola, naozaj chcem veriť, že ju už niekedy prelomím a vyjde to až na pásku. Tentokrát mi chýbalo naozaj pár sekúnd, ale aj o tom je tento šport. Nie je nič horšie, ako keď pretekárov v úniku dostihne pelotón na cieľovej páske. Z tohto pohľadu je 16.miesto v etape pre mňa obrovským sklamaním,“ povedal viac o tretej etape Jozef Palčák.

V záverečnej etape sa žiadne veľké zmeny nediali. Prokontinentálny celok United Healthcare si ustrážil prvé miesto Kolumbijčana Jaramilla, ktorý zvíťazil v celkovom poradí 38.ročníka Okolo Maďarska. Záverečnú etapu pre seba získal v hromadnom špurte Austrálčan Sunderland, keď Patrik Tybor skončil osemnásty. V celkovom poradí poskočil líder banskobystrickej Dukly Patrik Tybor na konečnú ôsmu priečku a získal ďalšie tri UCI body do rankingu UCI.

Duklu už budúci týždeň čaká ďalšie veľké podujatie, keď odcestuje na preteky prvej kategórie UCI Sibiu Cycling Tour. Najlepšieho pretekára Dukly Patrika Tybor doplní tentokrát druhá pätica Haring, Cully, Bellan, Vlčák a Oros, ktorá štartovala uplynulý víkend na domácom podujatí s medzinárodnou účasťou Tour de Volcano.