Každý človek chce bývať v útulnom a príjemnom domove, kde panuje tá správna atmosféra. Bohužiaľ, niekedy nie je jednoduché dopracovať sa k takémuto pocitu. Za to, že sa nesústredíte, či za nepríjemný, až sužujúci pocit často môže práve zariadenie interiéru, ktorému neprikladáme žiadny význam. Chyby, ktorých sa pri zariaďovaní dopúšťame, náš následný pocit z priestoru, ktorý nás obklopuje, ovplyvňujú najviac. Poďme sa spolu pozrieť na najväčšie prešľapy, ktoré nám v obývačke nedovolia tráviť čas tak pokojne, ako by sme chceli.

Farby? Nie, radšej nudu

Áno, minimalistický interiér, ktorý si obľúbili predovšetkým obyvatelia škandinávskych krajín, sa pomaly dostáva aj k nám. Vytvorili sme si mylnú predstavu o tom, že minimalizmus je bezfarebný a nudný. Práve naopak. Minimalistické bývanie v sebe ukrýva niekoľko skvelých farebných tónov. Čo tak zmiešať bielu s kvapkou béžovej alebo pastelovými odtieňmi?

Bezfarebnosť a teda aj poriadna nuda je jednou zo základných chýb, ktorých sa pri zariaďovaní interiéru dopúšťame. Samozrejme netvrdíme, že prehnaná farebnosť je východiskom z tejto situácie, ale správne zvolené farby majú určite svoje čaro. Zlatou strednou cestou môže byť tapeta, ktorá prázdne biele steny príjemne spestrí a dodá interiéru úplne iný nádych.

Koberce všade, kam sa pozriete

Koberce sú síce ešte stále trendy, ale len do určitej miery. Natiahnuté od steny po stenu na celú podlahu sa už dávno nenosia. Kusové koberce, sú naopak, trefou do čierneho. Keď zariaďujete svoje bývanie a hľadáte bytový doplnok v podobe nejakej textílie, upriamte svoju pozornosť na menšie, kusové modely.

Keď zvolíte kusové koberce, vynikne aspoň časť podlahy. Posledné trendy sa zameriavajú presne na to. Keď budú spod koberca vykúkať klasické drevené parkety, vyhrali ste. Nádych starých dôb – to sa jednoducho nosí.

Nábytok nemusí byť len pri stene

Možno pozostatok z detstva, či inšpirácia od našich rodičov – často u nás býva zvykom, že nábytok umiestňujeme najmä k stene. Moderné dejiny priniesli aj do našich príbytkov trochu inovácie a to práve v podobe nábytku umiestneného napríklad do stredu miestnosti. Keď patríte k ľuďom, ktorí chcú svoju obývačku trochu oživiť, nerobte z nej ohraničený štvorec, uprostred ktorého sa nachádza voľný, nijak nevyplnený priestor. Čo tak umiestniť sedaciu súpravu priamo do stredu obývacej izby? Táto zmena bude príjemným spestrením.

Uvedomte si, že obývačka nie je tanečná sála. Bežeckú trať z nej tiež urobiť nemusíte a veľkú nevyplnenú plochu v nej skutočne nepotrebujete. Popusťte uzdu svojej fantázii a narušte pravidlá, ktoré vás do určitej miery zväzujú.

Obývacia izba nie je múzeum

Aké chyby pri zariaďovaní obývačky ešte robíme? Jednou z nich je aj to, že z obývačky robíme múzeum. A to je škoda. Je pekné, že v nej máte veľa rodinných fotografií, ktoré by ste najradšej ukázali celému svetu, ale na poličkách a stenách obývačky ich všetky vystavovať naozaj nemusíte. Starostlivo vyberajte, čo na steny zavesíte.

Pri výbere jednotlivých fotografií si uvedomte, že obývačka je to miestnosť, do ktorej pozývate návštevy. V prípade, že máte obľúbenú fotografiu, ktorá je príliš osobná, tak ju radšej schovajte do skrine alebo ju umiestnite do spálne, kde návštevy bežne nepúšťate.

Prílišná snaha často veľmi škodí

Možno to poznáte – chcete svoje bývanie dotiahnuť k dokonalosti, preto sa do interiéru snažíte zakomponovať čo najviac vecí, ktoré sa vám páčia. Nakoniec sa to ukazuje ako krok vedľa, pretože z interiéru sa stáva preplnená miestnosť a útulnosť, ktorú ste sa snažili dosiahnuť, určite nevyžaruje. Spoľahnite sa na svoju intuíciu a zabudnite na prílišné snaženie sa.

Zbytočne veľa vankúšov môže byť naozaj na škodu. Dajte prednosť radšej iným veciam. Napríklad kusovým kobercom. Na steny nevešajte príliš veľa obrazov, zaveste na ne len časť toho, čo chcete v interiéri mať. Lampy nemusia stáť v každom rohu. Stačí jedna dominantná a to isté platí aj pre konferenčný stolík. Stačí jeden, aj keď v súčasnosti sú v móde stolíky, ktoré do seba zapadajú.