Najpodobnejšie v myslení sú nám pravdepodobne primáty.

veda_pre_mladychČo Pavlov nevedel: O učení a pamäti zvierat. To je téma ďalšej zo série pravidelných vedecko-populárnych prednášok, ktoré pre verejnosť organizuje Občianske združenie Veda pre mladých.

Prednáška sa uskutoční v utorok 30. apríla o 16.00 h, už tradične v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici, ktorá je spoluorganizátorom podujatia. Prednášať bude Veronika Lobellová z Fyziologického ústavu Akadémie vied Českej republiky. Veronika je jednou zo zakladateliek OZ Veda pre mladých a je jeho predsedníčkou. Pripravte sa na to, že jej rozprávanie o myslení a schopnosti živočíchov učiť sa, bude naozaj pútavé. To je totiž oblasť, ktorej sa Veronika vo svojej práci venuje. Viac (ale nie všetko) sa dozviete v našom rozhovore.

Takže… Čo máte spoločné s Fyziologickým ústavom Akadémie vied Česka?

Pracujem na oddelení neurofyziológie pamäte, ktoré patrí práve pod Fyziologický ústav Českej akadémie vied. Konkrétne skúmame poškodenie pamäte na animálnych modeloch a rôzne spôsoby jej zlepšenia.

Kedy ste v sebe objavili vzťah k vede? Fyzika, chémia, matematika, biológia… Bavili vás tieto predmety už v detstve? Ktorý najviac?

Bolo to na druhom stupni základnej školy. Vtedy som sa prvýkrát zúčastnila biologickej olympiády s projektom o klíčení žeruchy. (Úsmev.) Odvtedy som sa začala zaoberať prírodnými vedami detailnejšie. Najviac ma ale vždy bavila biológia.

Na prednáške budete hovoriť o myslení a schopnosti živočíchov učiť sa… To je teda to, čomu sa venujete?

Áno. Ako som spomenula, venujem sa poškodeniu pamäti práve na animálnych modeloch. U nás v laboratóriách používame ako model potkany. Sú to veľmi inteligentné zvieratá a ich fyziológia mozgu je veľmi podobná tomu nášmu.

Veronika_LobellováPoviete nám ešte niečo zaujímavé z tejto oblasti?

Zaujímavý je príklad papagája šedého a jeho schopnosti pamäti a myslenia. Papagáj Alex, ktorého cvičiteľkou bola Irene Pepperbergová, dokázal používať rôzne frázy, skladať vety a počítať. Predtým ako zomrel, povedal svojej cvičiteľke “I love you”.

Ste Banskobystričanka?

Nie, nenarodila som sa v Banskej Bystrici, ale chodila som tu na základnú školu a tiež som tu absolvovala najlepšie gymnázium – Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského. (Úsmev.) Vždy sa sem z Prahy rada vraciam.

Mávali ste doma psa, mačku či iné zvieratká?

Doma sme mávali celý zverinec! Rybyčky, papagája, morské prasiatka, psa, mačky. Najnovšie mi pribudol trpasličí králik Rexo…

Ktoré zviera je podľa vás najmúdrejšie?

Neviem, či dokážeme férovo určiť to najmúdrejšie. (Úsmev.) Najpodobnejšie v myslení sú nám pravdepodobne primáty. Určite ale nie sú najrýchlejšie v učení a chápaní. Ale o tom sa dozviete viac už na prednáške! (Úsmev.)

Prednášku Čo Pavlov nevedel: O učení a pamäti zvierat bude možné sledovať aj online prostredníctvom streamingu na: www.vedapremladych.sk/live