Mesto ale aj ďalší organizátori pripravujú na toto leto rôzne už tradičné, ale aj úplne nové podujatia, ktoré vyplnia program banskobystrického kultúrneho leta. Ako to už žiaľ býva, množstvo najväčších akcií sa prekrýva.

kino v bazeneProjekt Kino v bazéne, ktorý počas minulého roka prinavrátil život do nádvoria Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského, otvoril svoj druhý ročník už v prvej polovici júna. Zatiaľ čo minulý rok sa prišlo na desať filmových projekcií pod holým nebom pozrieť vyše 900 návštevníkov a návštevníčok, tento rok organizátori pripravujú dvakrát toľko podujatí. A nezostane to len pri filmoch. Už vo štvrtok 3. júla to bude film Kandidát, o týždeň na to oceňovaná snímka Gravitácia. Počas júla si ešte budú môcť návštevníci areálu Gymnázia J. G. Tajovského pozrieť aj filmy Hon či Klub poslednej nádeje.

Urpín Fest 2014 – Občianske združenie Urpín v spolupráci s rock klubom Tartaros a Tirish pubom organizujú letný festival pod holým nebom 4. až 5. júla. Festival sa orientuje na podporu domácej aj slovenskej alternatívnej UG scény, podporu mladým začínajúcim kapelám, ich predstavenia širšiemu publiku za pomoci známejších kapiel. Bude sa konať na troch pódiách, hlavnom, vedľajšom a art stage. Viac o podujatí nájdete v tomto článku.

Novinkou tohto leta budú aj Sídliskové Večerníčky, ktoré prinesú divadlo a kultúru aj na sídliská. Dokopy sa na štyroch sídliskách predstavia tri divadlá. Šiesteho júla o 18.00 h sa v Sásovej na Rudlovskej ulici – na ihrisku pod oporným múrom, predstaví Divadlo z Pasáže so svojou hrou Mechúrik Koščúrik na Vandrovke, ktoré tú istú hru odprezentuje aj 20. augusta o 18.00 h na detskom ihrisku na Spojovej ulici. Desiateho augusta o 18.00 h sa v Podlaviciach predstaví Divadlo Clipperton s hrou Čert a Káča. Posledný Sídliskový Večerníček sa uskutoční 24. augusta v Radvani na detskom ihrisku pri Tihányiovskom kaštieli. O 18.00 h sa tam predstaví Divadlo Harry Teater so svojim bábkovým predstavením pre deti Havo Slavo.

historicky sermAj tento rok sa v Banskej Bystrici uskutočnia už tradičné podujatia. Na podujatí Parkour meeting Banská Bystrica sa v dňoch 16. až 18. júla stretnú vyznávači parkouru a freerunu nielen zo Slovenska, ale aj ďalších krajín. Viac informácií nájdete tu…

Po minuloročnom obnovení Festivalu Historického Šermu prichádza toto podujatie do nášho mesta aj tento rok. Uskutoční sa 19. júla na Námestí Štefana Moyzesa pod taktovkou domácich šermiarskych skupín Cassanova a Budzogáň, ktorých podporia aj zvolenskí šermiari Ricasso.

Veľké oživenie banskobystrického amfiteátra je naplánované už na 24. až 26. júla. Vtedy sa tam uskutoční druhý ročník festivalu Rockscape. Celkovo sa na festivale predstaví zruba tridsiatka kapiel, medzi tie najznámejšie patria české legendy Citron či Buty, Michael Kocáb, Vladimír Mišík či maďarskí Ghymes. Zo slovenských popredných kapiel súčasnosti vystúpia Korben Dallas, Slobodná Európa, Chiki Liki Tu-a, Karpatské chrbáty či Lavagance.

Od 25. do 27. júla sa v Banskej Bystrici uskutoční aj Hip-Hop festival Outbreak Europe. Tento rok aj s projektom The Legits Blast, ktorý bude oficiálnou afterparty a zároveň oslavou 5. výročia Outbreak Europe Hip Hop Festivalu. Headlinermi akcie sú americké MC legendy Lords of the Underground. Vystúpi aj Separ, Zverina, Krok Speť, funkové kapely Champion Sound a Flue.

BBO_1867V sobotu 26. júla sa uskutoční aj pripomenutie si významnej udalosti cisárskej návštevy spred 250-tich rokov. Generálkou Cisárskej vizitácie bolo už vlaňajšie podujatie, no tentokrát organizátori avizujú ešte väčšie oslavy. Pripomienku baníckych tradícií, ale aj dobovú  rekonštrukciu návštevy cisárskych princov.

Prvého augusta oslávia svoje výročia dobrovoľné hasičské zbory pôsobiace na území mesta. Ten banskobystrický 140. výročie a  DHZ v Šalkovej a Rakytovciach už 90. výročie založenia. Oslavy s ukážkami hasičskej techniky sú naplánované na Námestí SNP popoludní. Už 2. augusta sa v Šalkovej uskutoční aj súťaž v hasičskom športe.

Od 6. do 8. augusta sa uskutoční ďalší ročník podujatia Ľudia z rodu Rómov prezentujúci rómsku kultúru, a to vrátane programov na Námestí SNP ako aj galakoncertu v klube Ministry of Fun.

Ani tento rok neobíde banskobystrické námestie Bažant Kinematograf. Ten ponúkne filmy Kandidát, Eštebák, Fair Play, Okresný prebor a Tigre v meste. Od 11. do 15. augusta sa bude premietať vždy od deviatej večer.

siaf baltic beesNetradičné promenádne koncerty so svojimi hosťami pripravuje do parku pod Pamätníkom SNP folklórny súbor Urpín. Sedemnásteho augusta to bude v spolupráci s Funny Fellows a 23. augusta s kapelou Slovak Tango.

Záver augusta už bude patriť okrúhlemu 70. výročiu Slovenského národného povstania. Centrálne oslavy sa tentokrát, vo veľkom, uskutočnia okrem areálu Múzea SNP aj v parku pod ním. Následne, 30. a 31. augusta privíta Letisko Sliač ďalší ročník medzinárodných leteckých dní SIAF.

Vyvrcholením i tohtoročného kultúrneho leta bude už 357. Radvanský jarmok, ktorý sa uskutoční od 12. do 14. septembra. Samozrejme, stánky s občerstvením otvoria už 11. septembra.

Aktuálny dátumový prehľad všetkých podujatí nájdete v sekcii podujatia na BBonline.sk.