Dalo by sa povedať, že štúdium na vysokej škole (a rátajme teraz rovno aj druhý stupeň) má dva ročníky, v ktorých sa ukáže, kto zrejme školu úspešné dokončí a kto nie. Tipujete posledné ročníky prvého a druhého stupňa?

Až na výnimky je bakalárska práca pre študentov prvou väčšou prácou

Skôr by sa dalo povedať, že to podstatné sa odohrá už na bakalárskom štúdiu a nielen v treťom, čiže poslednom, ale aj v prvom ročníku. Obzvlášť úplne prvý semester dokáže byť naozajstným „sitom“, ktoré ukáže, kto na dané štúdium má schopnosti a veľakrát aj to, koho to vôbec bude baviť.

A potom samozrejme prichádza tretí ročník a písanie bakalárskej práce. Aj napriek tomu, že rozsahovo sú bakalárky v porovnaní s ďalšími záverečnými prácami potrebnými pre získanie vyšších stupňov vzdelania pomerne krátke, pre drvivú väčšinu to je naozaj veľká porcia textu, ktorú musia „vyprodukovať“.

Obzvlášť pre tých študentov, ktorí študujú odbory, na ktorých sa seminárne práce moc nepíšu, je písanie o to väčšou neznámou. Ale týka sa to aj tých, ktorí už počas štúdia písali veľa prác, keďže pravdepodobne sa rozsahom ani len nepriblížili bakalárskej práci.

Najväčšiu chybu môžete urobiť hneď na začiatku. Tým, že nezačnete dostatočne skoro

Preto je pre úspešné napísanie bakalárskej práce potrebné začať ju písať naozaj skoro a nenechávať si to na poslednú chvíľu. A tým „úspešné“ myslíme nielen to, že ju stihnete odovzdať včas, ale aj to, že sa kvôli časovej tiesni počas písania „nezbláznite“ a zvládnete to v kľude a s prehľadom. I keď teoreticky sa dá bakalárska práca „zbúchať“ aj za pár dní, ale to by musel mať človek podrobne naštudovanú potrebnú literatúru a prakticky v hlavne presne vedieť, ako bude jeho práca vyzerať.

Potrebné sú aj vhodné podmienky na písanie. Aké sú to, to si musí zodpovedať každý sám. Niekto na to, aby niečo napísal, potrebuje absolútne ticho a najradšej by bakalársku prácu písal v miestnosti s efektívnou zvukovou izoláciou. Ak patríte medzi takúto skupinu ľudí, tak o to viac by ste mali začať písať s dostatočným predstihom lebo je možné, že kvôli nemožnosti sústrediť sa počas niektorých dní takpovediac nič nenapíšete.