Za posledných niekoľko rokov sme boli svedkami veľkého vývoja bezdrôtových slúchadiel a zvukových systémov s lepšími pripojeniami, vyššou kvalitou zvuku a inovatívnymi funkciami, ktoré nám pomáhajú v každodennom živote. Jednou z nich je aktívne potláčanie hluku (ANC),ktoré je často súčasťou slúchadiel bluetooth strednej a vyššej triedy. V tomto článku sa zameriame na vysvetlenie, čo je to a ako funguje technológia, ktorá zachránila už mnoho životov pri počúvaní hudby mimo domova.

Čo je ANC?

Každý z nás by chcel byť aspoň raz sám so svojou obľúbenou hudbou, ale vždy a všade nás obklopuje hluk – prechádzajúce autá, rozprávajúci sa ľudia, silný vietor. Ako teda môžete počúvať hudbu, ale nepočuť okolitý svet? Jednoducho, kúpte si slúchadlá s aktívnym potláčaním hluku.

Jednou z najžiadanejších funkcií bezdrôtových slúchadiel je aktívne potláčanie hluku, ktoré umožňuje čo najviac minimalizovať hluk z okolia, aby sme sa mohli sústrediť len na obsah, ktorý práve počúvame. Technológia aktívneho potlačenia hluku je softvérový proces, ktorý vďaka technickej súčasti slúchadiel odreže vonkajší hluk počas počúvania hudby. Jeho fungovanie je založené na teórii interferencie vĺn.

Aktívne potláčanie hluku (ANC) znižuje nízkofrekvenčný hluk pozadia pomocou elektronického obvodu. Túto funkciu môžete aktivovať alebo deaktivovať podľa svojich preferencií.

Čo všetko ponúka technológia potlačenia hluku?

Efekt potlačenia hluku nemusí byť v tichom prostredí výrazný alebo môže byť počuteľný určitý zvuk. Ak je okolitý hluk malý, odporúča sa funkciu potlačenia hluku neaktivovať, pretože na optimálne fungovanie potrebuje okolitý vstup.

Funkcia potlačenia hluku sa neprenáša počas telefonických hovorov. Hoci chráni používateľa slúchadiel pred okolitým hlukom, nevzťahuje sa na príjemcu hovoru, môžete počuť hluk z pozadia.

Funkcia potlačenia hluku funguje najmä pri hluku v nízkofrekvenčnom pásme (hluk vlaku, lietadla, motora). Hoci sa hluk zníži, nie je úplne odstránený. Ak používate slúchadlá vo vlaku alebo v aute, môže sa vyskytnúť hluk v závislosti od okolitých podmienok. Neodporúča sa používať slúchadlá s potlačením hluku počas jazdy, pretože venovanie pozornosti zvukom premávky je nevyhnutné pre vašu bezpečnosť.

Ako si vybrať slúchadlá s potlačením hluku?

Existuje veľké množstvo modelov slúchadiel, ktoré ponúkajú potlačenie hluku. V súčasnosti sú takmer všetky z nich bezdrôtové slúchadlá. Je síce pravda, že niektoré sú káblové, takže ich môžete pripojiť priamo k vášmu konkrétnemu zariadeniu, ale odporúčame vám, aby ste sa rozhodli pre bezkáblové. Vždy však existuje stredná alternatíva, napríklad slúchadlá, ktoré umožňujú pridať kábel alebo nie. Sú skvelým riešením, keď si nie ste istí, či potrebujete káblovú alebo bezdrôtovú voľnosť.

Je pravda, že zbavenie sa káblov a voľba pripojenia bluetooth vám z dlhodobého hľadiska prinesie mnoho výhod. Jednou z nich je, že nie ste závislí od dĺžky kábla, ale môžete sa pohodlne pohybovať po miestnosti. Ak potrebujete vstať alebo sa presunúť do inej miestnosti, nebudete si musieť slúchadlá dávať dole. Môžete si ich vziať so sebou bez straty pripojenia a pokračovať v počúvaní hudby alebo podcastu podľa vlastného výberu.