CK Banská Bystrica plní svoje ambície a nielen výsledkami získava na mene. Aj preto bude tím mužov v sezóne 2014 registrovaný v štruktúrach Medzinárodnej cyklistickej únie – UCI ako kontinentálny tím.

ck banska bystricaTunajší klub mal už dávnejšie program pretekov na úrovni kontinentálneho tímu. Prechod do tejto kategórie teda jeho zástupcovia považujú za logický. V rámci sveta pôsobí zhruba 160 kontinentálnych celkov. Zastúpenie slovenských tímov v tejto súťaži bolo niekoľko rokov len na Dukle Trenčín Trek, avšak tento rok sa spolu s CK Banská Bystrica registroval, avšak s tímom do 23-rokov, aj Epic Janom Greenway, ktorý vznikol v CK Dohňany a uzatvára trojicu slovenských kontinentálnych tímov.

Družstvo bude budúci rok tvoriť jedenásť cyklistov. Okrem najúspešnejšieho člena a majstra Slovenska v cyklokrose Martina Haringa, sú to Lukáš Bátora, Miroslav Debnár, Martin Fraňo, Jozef Palčák, Rudolf Rusina, Jakub Vančo, Ivan Viglaský a Roman Zrelica. K tímu sa pridajú aj Tomáš Harag a Karol Baďura. „Keďže Martin Haring je zaradený do olympijskej prípravy a bude sa predovšetkým sústrediť na vyjazdenie bodov na olympiádu v MTB, rozhodli sme sa ponúknuť miesto ďalším dvom cyklistom. Najlepšiemu tohtoročnému juniorovi a víťazovi Slovenského pohára juniorov Tomášovi Haragovi a Karolovi Baďurovi, ktorý ukázal stúpajúci trend v domácich súťažiach Merida Road cupu,“ priblížil pretekajúci manažér tímu Martin Fraňo.

UCI Continental Tour je nižšia súťaž cyklistiky, ktorá prebieha na každom kontinente. Od kontinentálnej cyklistiky je už len malý krôčik k Pro Tour, elitným tímom a pretekom, ktoré sleduje celý svet. Kontinentálne tímy sa dokonca, za určitých okolností, môžu uchádzať o miesto na štartovacej listine aj na pretekoch ako Tour de France, Giro d’Italia či španielska Vuelta, tieto celky však už musia získať licenciu Pro kontinentálnych tímov. Popri tímoch ProTour sa však presadia len tie najbohatšie kontinentálne celky s kvalitným obsadením. Takto vysoko ciele Banskobystričanov nesiahajú. Chcú sa, tak ako aj v nedávnej minulosti, naďalej pravidelne zúčastňovať na pretekoch po celom svete, čím môžu pomôcť Slovensku v zbieraní bodov UCI, no ich prioritou budú stále domáce šampionáty.

„Je potešiteľné, že väčšina partnerov je spokojná a zostávajú partnermi klubu aj na rok 2014. Nemôžeme sa opierať o štátne zdroje ako napr. Dukla, o to je náš boj s financiami ťažší, no sme pripravení podať v sezóne výkony na hranici nášho maxima a našich možností,“ dodáva Fraňo.

Banskobystričania zrejme sezónu odštartujú na Tour de Kamerun. Popri následnom náročnom pretekárskom programe si v júli členovia klubu opätovne nájdu čas aj na usporiadanie ďalšieho ročníka domáceho podujatia Tour de Volcano.