Quantcast

Na začiatku 90. rokov pracovalo vo Veľkej Británii približne 3000 Slovákov. Predsa len lákavá práca v Anglicku bola veľkou neznámou a pohybovalo sa tu veľa podvodníkov, ktorí za pomerne vysoký poplatok sľúbili sprostredkovanie práce v zahraničí, zozbierali peniaze a už ich nebolo. A ako sú na tom Slováci v Anglicku dnes? Toto číslo je veľmi komplikované odhadnúť, no je ich približne 20-krát viac, takže okolo 60-tisíc. A čo je najväčším lákadlom práce v zahraničí?

londýn cc photoZárobok

Zárobky sú obrovskou motiváciou, neexistuje žiadny relevantný výskum, ale s najväčšou pravdepodobnosťou dôvodom číslo jeden, ktorý láka Slovákov pracovať v Anglicku, je lepší plat. Napríklad opatrovateľka tu môže zarobiť mesačne aj viac ako 2000 €, zatiaľčo o takomto plate na Slovensku by mohla iba snívať. Takže aj keď si odpočítate náklady na ubytovanie v Londýne, Briminghame či Manchestri, ktoré nie sú úplne zanedbateľné, je to veľmi výhodné.

Zdokonalenie sa v angličtine

Niektorí ľudia sú ochotní opustiť svoje dobre platené miesto na Slovensku a vydať sa do zahraničia len preto, aby tu mohli robiť barmana, skladníka či predavača a popritom sa zdokonalili v jazyku. Prečo sú ochotní vzdať sa svojej práce? Lebo vidia, že ak majú naozaj kvalitné jazykové schopnosti, môžu si aj na Slovensku nájsť skvelú prácu za veľmi dobré peniaze. A žiadny jazykový kurz vám život v Anglicku nenahradí.

Kultúrnejšie prostredie

Mnoho ľudí odchádza do zahraničia aj preto, že sú znechutení aktuálnou situáciou, ktorá vládne na Slovensku – politickou, spoločenskou či legislatívnou. A práve Anglicko im ponúkne kultúrnejšie prostredie. Ďalšou možnosťou je, že si niektorí chcú vyskúšať, aké je to začať od nuly a ukázať sami sebe, že to dokážu.

Cestovanie

Určite nemožno podceňovať ani cestovanie, predsa len londýnske letiská lietajú do celého sveta a niektorí ľudia sú ochotní pracovať v Londýne len preto, aby si mohli kúpiť lacné letenky a spoznávať svet. Ak patríte aj vy medzi túto skupinu, nezabudnite si vybrať cestovné poistenie na internete a spoznať poriadny kus sveta. Bon Voyage.