Hokejové majstrovstvá sú už v plnom prúde, no tento rok čaká slovenských športových fanúšikov ešte niečo väčšie a vzácnejšie. Šampionát, ktorý zatieni aj prestížnu Ligu Majstrov. Slovenská reprezentácia bude mať svoju premiéru na najprestížnejšom európskom futbalovom turnaji. EURO 2016 vo Francúzsku bude zaujímavé okrem slovenskej účasti aj novým formátom. Čo môžeme čakať od našich chlapcov a k akým zmenám došlo?

lopta futbal trávnik„Slovenská“ skupina

Po pomerne suverénnom postupe z druhého miesta kvalifikačnej skupiny sa Slováci predstavia v skupine B, do ktorej im boli vyžrebované Anglicko, Rusko a Wales. Aké sú ohlasy na túto skupinu? Je to pomerne neatraktívna, ťažká a nevyspytateľná skupina. Rusko nepredvádza žiadne oslnivé výkony, no ak sa hráči Zbornej dobre vyspia, môžu podať skvelý výkon. Anglicko už dávno nepatrí na najžiarivejšie miesta futbalovej Európy, no zdobí ich organizovaná defenzíva a disciplinovanosť, vďaka ktorej prešli kvalifikáciou bez straty bodu. A Wales? Wales je veľký otáznik, ktorého výkon vo veľkej miere závisí od hviezdneho Garetha Balea. To, čo naši futbalisti potrebujú, je, aby ste si obliekli tričko s potlačou slovenskej trikolóry a išli fandiť na štadión.

Kedy hráme prvý zápas

Prvý zápas šampionátu bude medzi domácim Francúzskom a Rumunskom 10. júna o 18:00. Naša reprezentácia sa predstaví o deň neskôr, keď o 18:00 si zmeria svoje sily s Walesom na štadióne v Bordeaux. O štyri dni neskôr sa predstavíme v Lille a zvedieme vyrovnaný súboj s Ruskom. Náš posledný zápas v skupine bude proti hrdému Albionu 20. júna na štadióne v Saint-Étienne.

Nový formát ME 2016

Prvýkrát sa na Majstrovstvách Európy predstaví 24 tímov v 6 skupinách. Doteraz sa na ME ukázalo najlepších 16 a šancu postúpiť na záverečný turnaj skutočne mali len tí najlepší z najlepších. V novom systéme sa rozhodol prezident UEFA, Michel Platini, rozšíriť počet účastníkov hlavne kvôli tomu, aby aj tímy, ktoré doteraz nepatrili do elitnej šestnástky, mali šancu predstaviť sa na tejto oslave futbalu. Aj vďaka novému kvalifikačnému systému nebudú na turnaji chýbať tímy ako Wales, Severné Írsko či Albánsko. Okrem toho do vyraďovacej fázy môžu postúpiť aj tímy z tretích miest. A čo vy, už ste si máte vstupenky na Majstrovstvá Európy 2016?