Dovolenkové obdobia sú spojené aj s plánovaním a väčšia časť príprav prebieha obvykle ešte v čase pred vytúženým odchodom. Tí najzodpovednejší si vopred pripravujú tzv. “checklist”, teda zoznam vecí, ktoré si postupne odškrtávajú, vďaka čomu na nič nezabudnú. Iní sa nechajú inšpirovať radami na internete. Na čo teda v žiadnom prípade nesmiete zabudnúť, respektíve čo by ste nemali podceniť?

Doklady a financie

Asi nebude žiadnym veľkým prekvapením, že alfou a omegou každej cesty mimo vášho obydlia musia byť doklady. Len málokedy sa stane, že ich skutočne niekde fyzicky ukazujeme a používame, no zaobísť sa bez nich je určite nemožné. Letiskové kontroly, ubytovanie sa, riešenie prípadných problémov s úradmi, na to všetko je dôležité mať so sebou občiansky preukaz, prípadne v niektorých situáciách a krajinách cestovný pas. Medzi dôležité tipy patrí overenie platnosti vašich dokladov, a to ešte pred samotnou cestou. Rovnako tak sa odporúča pre každý prípad mať so sebou aj fotokópie dokladov ako je občiansky, či vodičský preukaz.

Samozrejmosťou sú financie, bez ktorých sa dnes prakticky nepohneme. Hotovosť alebo karty, to už je na preferencii každého z vás, no taktiež sa odporúča preveriť si platnosť vašej platobnej karty, zostatky na účtoch a veľmi vhodné je aj preveriť si poplatky v súvislosti s transakciami v zahraničí. Či sú to samotné platby kartou, prípadne výbery z bankomatov, váš poskytovateľ bankových služieb zvykne mať tieto informácie v sadzobníku poplatkov.

Netreba zabúdať aj na ostatné cestovné doklady, ako je vodičský preukaz, letenky a cestovné lístky a rôzne potvrdenia.

Extra miesto vo vašej batožine

Skúsený cestovateľ vie, že v optimálnom prípade odchádza zbalený tak, že kufor alebo cestovnú tašku dokáže zatvoriť bez akýchkoľvek starostí. V žiadnom prípade by sa vám teda nemalo stať, že silou stláčate svoje veci do kufra a ledva sa vám darí zazipsovať ho. Majte na pamäti rôzne váhové obmedzenia, s ktorými sa môžete stretnúť pri letiskových kontrolách. Určite by ste nechceli na poslednú chvíľu premýšľať, čo nechať na letisku a čoho sa pred odchodom vzdáte.

Ďalším z dôvodov, pre ktoré sa oplatí mať extra miesto, a to najmä pri spiatočnej ceste, je nakupovanie suvenírov. Zvyk, ktorému sa ubráni asi len málokto z nás, nám zvykne robiť vrásky na čele najmä pri návrate domov. Ak ste teda ledva zavreli váš kufor už pred odchodom, so suvenírmi vás čakajú rovnaké, ak nie ešte väčšie starosti.

Cestovné poistenie

Čo by to bola za dovolenka bez pocitu bezpečia, ktoré so sebou prináša vopred uzatvorené a vhodne zvolené cestovné poistenie? Dostupných možností je dnes na trhu vskutku dostatok, navyše v mnohých prípadoch viete uzatvoriť cestovné poistenie aj z pohodlia domova, a to v priebehu niekoľkých minút.

Zároveň, keď sa v zahraničí stane niečo neočakávané a neželané, chcete sa obrátiť na niekoho spoľahlivého. V prípade, že uzatvoríte poistenie s AXA Assistance, k dispozícii máte profesionálnu asistenčnú službu, ktorá je pre vás dostupná 24 hodín, 7 dní v týždni. Môžete sa tak oprieť o pocit istoty, a to bez ohľadu na to, v ktorom kúte sveta sa nachádzate. Aby ste však predišli napríklad zdravotným problémom, určite si so sebou nezabudnite vziať lieky, ktoré pravidelne užívate.