Napriek tomu, že banskobystricko – žilinská kapela Christmas bola založená len nedávno, stihla už táto formácia, neutíchajúcich nadšencov glam – metalovej scény 80-tych rokov, absolvovať viacero úspešných koncertov. Zostava v zložení Rikki (18, BB, hlavná gitara), Randy (20, ZA, bicie), Tommy (23, ZA, bass gitara), Jacky (20, BB, spev) a Christopher (19, BB, rytmická gitara) vo vlastnej tvorbe mixuje prevažne štýly glam / heavy / rock&roll, ktoré dopĺňa energickou pódiovou show a zároveň v sebe uchováva odkazy kapiel ako Motley Crue, WASP alebo Bon Jovi.

Christmas patrí medzi mladé kapely. Ako a kedy približne ste sa dali dokopy?

Christmas vznikla prakticky jediným telefonátom v októbri 2010, keď Žilinčania Tommy a Randy boli dlhší čas bez kapely a chceli znova hrať. Spolu s Jackym teda zosnovali ideu spolupráce a zavolali Rikkimu, ktorý síce kapelu mal, ale hraniu v takejto zostave neodolal. Neskôr do kapely dotiahol aj novica Christophera.

Slovo “Christmas” vo väčšine ľudí evokuje sviatky pokoja. Vaša skladby sú ale určite tvrdšie. Prečo teda názov Christmas?

Výborný na názve Christmas je fakt, že každý si pod ním predstaví niečo iné, ale nikto nie nás, čo prehlbuje šok, vnem, o ktorý ide. Každý si pod názvom Christmas môže predstaviť lacnú worshipovú kapelu, zbor dôchodcov alebo tradičnú vianočnú výberovku so všetkými hitmi. Dočká sa však akurát tých hitov.

Prezentujete sa hrou rôznych hudobných štýlov. Priblížte ich našim čitateľom.

Keď tancujete opití, tiež ťažko povedať, aký je to štýl. 😀 Od ranného detstva nás ovplyvňovala muzika, vždy trochu iná a nakoniec to dopadlo takto. Mnohí v nás vidia Motley Crue, Aerosmith či Bon Jovi a určite sa ničomu takému nebránime. Sme však jednoducho nová vlna!

Odkiaľ čerpáte nápady pre svoju tvorbu a koho považujete za svoje vzory?

Nápady zatiaľ nečerpáme, oni nás atakujú sami, veď podnetov je vždy dosť. Vždy je tu niečo, čo nás ovplyvňuje, situácie, ktoré práve prežívame alebo sme prežili. A vzory? Vzory majú deti. My chceme byť vzorom!

Na svojej stránke sa prezentujete len tromi vlastnými skladbami. Z čoho teda pozostáva váš repertoár?

Zvyšok vlastnej tvorby zatiaľ prezentujeme len na “live” vystúpeniach, kde sa ale snažíme naše piesne nie len zahrať, ale aj patrične odprezentovať. Show je pre nás veľmi podstatná. Je veľká škoda, keď ju kapely podceňujú, čo väčšina aj robí. Treba prísť, “ochutnať”, a vytvoriť si vlastný názor. Pri repertoári, okorenenom aj covermi od Motley Crue, Cinderella a Rolling Stones, je predsa veľmi ťažké, zostať stáť nehybne na mieste.

Ako väčšina banskobystrických kapiel, aj vy hráte len anglické piesne. Nechystáte sa preraziť aj niečím slovenským?

Pre túto hudbu je veľmi obtiažne zložit vhodný slovenský text. Na Slovensku to vlastne ešte doteraz ani nikto nedokázal, preto je zatiaľ náš postoj takýto. Keby sa v “mainstreame” spievalo aj po grécky, robíme to tak, ako to “reže” nám. Ale samozrejme, striktne sa tomu nebránime, chystáme aj nejaké to prekvapenie… 😉

Kde kapela Christmas nacvičuje?

Všetko sa deje zatiaľ po pivniciach u nás doma, buď v Banskej Bystrici alebo v Žiline, no nesťažujeme sa. U kohokoľvek z nás, je o ostatných vždy kráľovsky postarané. Máme totiž tie najlepšie maminy a babiny na svete! Dalo by sa o nich hovoriť, ako o externých členoch kapely. 🙂

Pamätáte sa ešte na svoj prvý koncert?

4.12.2010 Kozel Pub v Žiline! Prvýkrát v tejto zostave, prvýkrát spolu na pódiu, niekoľko piesní malo premiéru, tyče na pódiu boli obsadené dvomi tanečníčkami… Ľudí príšlo veľa, zabavili sme sa kráľovsky. Viac než príjemný štart!

V akých mestách, resp. podnikoch ste už odvtedy mali možnosť hrať?

Stihli sme hrať v Žiline, Leopoldove, Ostrave, dvakrát v Bratislave (Randal club), z toho raz ako predkapela atlantskej legendy Nashville Pussy, a teraz bude konečne aj Banská Bystrica. Na takú mladú kapelu to podľa mňa nie je zlé. Čaká nás ešte Praha, TRIÁLES fest, opäť Žilina a v júni sme dokonca medzi hlavnými kapelami na festivale Yní Víkend, opäť v Banskej Bystrici. Nakoniec, všetko je na webe!

Hrávate zatiaľ len za “cesťák” alebo ste si už svojimi vystúpeniami dokázali aj zarobiť?

Peniaze do muziky a všetkého okolo toho skôr dávame, ako by sme dostávali. Samozrejme, vždy čosi dostaneme, ale povedal by som to tak, že za zábavu sa platí. 🙂

Vašu hru beriete iba ako záľubu alebo by ste sa ňou neskôr chceli aj živiť?

Záľubu môže mať človek v kreslení, tancovaní, dobrom pití, ale keď sa niekto pustí do muziky a lezie s ňou na “stage”, mal by to robiť zodpovedne a najlepšie, ako dokáže. Mal by makať a snažiť sa byť lepší, ako tí ostatní. Zlých kapiel tu bolo a je dosť. Tvrdo na tom pracujeme a vďačne čakáme na príležitosti. V tomto “fachu” ich totiž človek nedostáva veľa.

Snom väčšiny kapiel je vydanie CDčka. Aké sny máte vy?

Sny si plníme jeden za druhým a zatiaľ sa nám to darí. Sami cítime “progress” nielen čo sa týka muziky, ale aj prístupu ľudí k nej. Ľudia sa o nás postupne dozvedajú a vďaka tomu sa nám otvárajú čoraz väčšie možnosti. Napríklad aj nahrávanie hymny pre tunajší banskobystrický “street-festival” Yní Víkend, sa neponúklo ostrieľanejším kapelám, ale nám.