Tri  úmrtia, z toho dva s potvrdenou chrípkou, zapríčinenou pandemickým vírusom A H1N1 a jedno úmrtie zapríčinené  ťažkou akútnou respiračnou infekciou (SARI), dva ďalšie  prípady potvrdeného ochorenia na  pandemickú chrípku, prerušené vyučovanie v 8 základných školách (ZŠ), 8 materských  školách a dvoch stredných školách v Banskobybstrickom kraji za 8. kalendárny týždeň – to sú aktuálne štatistiky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva  (RÚVZ)  v Banskej Bystrici, ktorý zbiera a analyzuje údaje o chorobnosti na  akútne respiračné ochorenia (ARO) a chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO)za celý tento región.

foto: il. ©ISIFA/Gettyimages Creative Subscript/

Prvou obeťou  pandemickej chrípky je 74 ročný muž okresu Žiar nad Hronom, ktorému chrípka skomplikovala základné ochorenie obličiek. Pacient nebol očkovaný proti chrípke. Druhou obeťou vírusu A H1N1 je  43 ročná žena z okresu Brezno, ktorá bola hospitalizovaná v breznianskej nemocnici tiež  ako riziková pacientka s ochorením chronická hepatitída,, cirhóza pečene a ďalšie ochorenia. Tak isto nebola očkovaná proti chrípke. Príčinou úmrtia tretieho pacienta- 59 ročného muža z revúcej, bolo ťažké akútne respiračné ochorenie (SARI), u ktorého nebola potvrdená prítomnosť vírusu A H1N1.  Dvaja hospitalizovaní- 60 ročný muž z okresu Banská Bystrica a 44 ročná žena z okresu Žiar nad Hronom (obaja rizikoví pacienti -cukrovka, arteriálna hypertenzia, nefropatia,  či pľúcna fibróza), majú potvrdenú prítomnosť pandemického vírusu A H1N1 a sú hospitalizovaní v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici a a nemocnici v Žiari nad  Hronom.

Trend zvyšovania chorobnosti na ARO a CHPO v Banskobystrickom kraji sa v hodnotenom týždni zmiernil, epidemiológovia dokonca  zaznamenali 3- percentný pokles výskytu ARO  a takmer 17- percentný pokles výskytu CHPO. V medziročnom porovnaní je však výskyt ARO  vyšší o 37,3 percenta a výskyt CHPO  vyšší dokonca až o polovicu. Z 13 okresov Banskobystrického kraja sú lokálne epidémie v 8 okresoch,  v ostatných evidujú tamojší lekári prvého kontaktu len sporadický výskyt  týchto ochorení, v dvoch okresoch sa situácia v porovnaní s uplynulým týždňom nezmenila.  Epidemiológovia banskobystrického RÚVZ urobili štatistiku chorobnosti za 8. kalendárny  týždeň na  základe  hlásenia 65 percent všetkých lekárov pre deti a dorast a 60 percent lekárov pre dospelých z tohto regiónu. Vyučovanie je prerušené spolu v 16 školách v okresoch Banská Bystrica (1), Krupina (3), Lučenec (2), Rimavská Sobota (1), Veľký  Krtíš (5), Zvolen (1) a Žiar nad Hronom (5).

V  celom  Banskobystrickom kraji eviduje banskobystrický RÚVZ v absolútnych číslach v 8. kalendárnom týždni takmer 11 500 chorých a rozličné respiračné ochorenia, čo predstavuje chorobnosť takmer 2931 na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov, hlásiacich v tomto týždni. Z tohto počtu je 2031 prípadov chrípky, či chrípke podobných ochorení, čo je chorobnosť 500 prípadov na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov, hlásiacich v tomto týždni. Najviac chorých na ARO v Banskobystrickom kraji v absolútnych číslach opäť hlásia okresy Lučenec (1717), Banská Bystrica (1352), zhodný počet chorých- 1189, je v okresoch Veľký Krtíš a Rimavská Sobota. Počet chorých na CHPO je najvyšší  v okrese Veľký Krtíš (534), Banská Bystrica (206), ale aj v okresoch  Lučenec, Rimavská Sobota a Poltár. Epidemiológovia takýto vývoj očakávali a naďalej dodržiavajú prísnu epidemiologickú bdelosť hlavne v súvislosti s výskytom chrípky typu A(H1N1).

Počet komplikácií z uvedených ochorení predstavuje v kraji 2,9 percenta. Najčastejšie sa zápalové ochorenia horných ciest dýchacích, ako aj chrípky skomplikovali zápalmi dutín (155 prípadov), v 120 prípadoch zápalom pľúc a v 63 prípadoch zápalmi stredného ucha. Ochorenia na ARO však tomto týždni v absolútnom počte chorých najviac vekovú skupinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva, teda ľudí od 20 do 59 rokov, len o niečo nižší počet chorých je aj medzi deťmi základných škôl. Najnižší výskyt je opäť medzi seniormi. Podobný trend je aj vo výskyte CHPO.