S kandidátmi na prezidenta sa v posledných týždňoch doslova roztrhlo vrece. Jedným z nich je aj rodák z Banskej Bystrice, ktorý síce prežil svoje detstvo v skromných podmienkach v Banskej Bystrici a na Donovaloch, no prebojoval sa až za veľkú mláku a stal sa svetovou vedeckou špičkou.

Reč je o občianskom kandidátovi Robertovi Mistríkovi (51), ktorý nášmu portálu prezradil, ako sa chce stať dobrým prezidentom pre všetkých.

Kandidatúru ste ohlásili krátko po tom, že prezident Andrej Kiska uviedol, že o post hlavy štátu už nebude bojovať. Aké boli Vaše dôvody ?

Uvedomil som si, že po tom, čo sa prezident Kiska rozhodol znova nekandidovať, sa môžu  prezidentské voľby stať parlamentnými voľbami niektorých strán a výsledkom by bolo, že nový prezident bude len nejaký predstaviteľ politickej strany.

Dôležité je mať protiváhu voči vláde, nezávislého a nestraníckeho prezidenta, ktorý dokáže zatlačiť, keď je to potrebné. Nesmieme dopustiť, aby naša krajina išla nesprávnym smerom a ponechať ju ľuďom, ktorí to so Slovenskom nemyslia dobre. Som pripravený na to, aby som pomohol k modernejšiemu Slovensku, k vyššej životnej úrovni aj vyšším platom. Chcem bojovať za demokratické hodnoty. V tomto regióne máme z nedávnej minulosti negatívnu skúsenosť s riadením kraja ľuďmi, ktorí tieto hodnoty cielene pošliapavali. Toto už nesmieme dopustiť.

Ako sa chlapec z Donovál dostal až do Ameriky?

Už ako malý chlapec som miloval prírodné vedy. Zapájal som sa do chemických olympiád a keď som prvýkrát vyhral okresné kolo, bolo to pre mňa ako keby som vyhral Nobelovu cenu. Išiel som na vysokú školu do Bratislavy. Po roku 1989 som naplno využil nové možnosti. Doktorát som spravil vo Viedni a tam sa mi naskytla možnosť ísť na stáž do USA. V Amerike vládol v oblasti výskumu a vývoja nových technológií čulý podnikateľský ruch a boli tam aj obrovské príležitosti. No uvedomil som si, že chcem žiť doma a riešením bolo naštartovať svoje podnikanie v tejto oblasti doma na Slovensku. Postupne sa mi podarilo vybudovať svetovo rešpektovanú technologickú firmu, ktorej riešenia sa dnes používajú v tisíckach laboratórií po celom svete.

Ako vás ovplyvnil život v našom regióne?

Detstvo som strávil v Banskej Bystrici a v srdci slovenských hôr – na Donovaloch. Otec bol záchranárom horskej služby. Ochrana prírody mi preto, prirodzene, leží na srdci. Ochranu prírody pretavujem aj do osobného života, preto z presvedčenia jazdím na elektrickom aute. A svojimi objavmi prakticky prispievam k zdravšiemu životnému prostrediu. Mám za sebou úspešný výskum v oblasti analýzy toxických látok a naše technológie a výsledky pomáhajú riešiť mnohé ekologické problémy. Napríklad pri analýze toxických látok, ktoré sa dostávajú do zeleniny cez zavlažovanie kontaminovanou vodou. Vďaka neustálemu vylepšovaniu našich metód môžeme naštartovať rôzne protiopatrenia.

Prečo ste sa vrátili späť na Slovensko?

Už dávno v 90-tych rokoch som si uvedomil, že chcem žiť doma, na Slovensku. Vrátil som sa, lebo vlasť pre mňa nie je prázdny pojem. Som chlapec z hôr, detstvo som prežil v Banskej Bystrici a na Donovaloch, s rodinou teraz žijeme v Bratislave – a všetky tieto miesta našej krajiny mi chýbajú vždy, keď som na cestách. Úspechy vo svete sú pre kariéru dôležité, no moje srdce bije doma, na Slovensku.

Čo je váš najväčší úspech?

Za svoj najväčší úspech považujem to, že som dokázal pomôcť stovkám miliónom ľudí po celom svete. So svojím tímom sme priniesli svetu technológie, ktoré dnes využívajú tisíce vedcov, firiem, výskumných ústavov a univerzít po celom svete. Moje vedecké výsledky sa premietli do lepšej liečby zákerných chorôb, zdravších potravín a čistejšieho životného prostredia. Tým najšťastnejším dňom v mojom živote však bolo narodenie mojich dvoch synov – dvojičiek. Odvtedy viem, čo to znamená, keď sa povie, že „zem sa pohla“. Vďačím za to najmä svojej úžasnej manželke.

To, že chce vedec kandidovať na prezidenta, vyvolalo zmiešané reakcie. Čo môžete Slovensku priniesť vy? V politike ste sa dlho neohriali..

Vedci dokážu byť politickými lídrami. Milan Rastislav Štefánik bol vynikajúci astronóm. Myslím, že  aj príklad Andreja Kisku ukázal, že nezávislý a nestranícky prezident je dobrá cesta pre Slovensko. No nie je pravda, že nemám aj politické skúsenosti. Politicky som pomohol na nohy úspešnej strane, kde boli ľudia, ktorí robili správnu politiku. Dnes je to druhá najsilnejšia strana na Slovensku. Mám skúsenosti v akademickom aj súkromnom sektore – dvadsať rokov vediem úspešnú firmu. Publikoval som v najprestížnejších vedeckých časopisoch.  A ako povedal Milan Rastislav Štefánik: malé národy sa dokážu presadiť vo svete len vďaka vzdelaným ľuďom, vedeckému poznaniu a umeniu. V tomto sme silní a môžeme byť ešte silnejší. V myšlienkach a tvorivosti môžeme byť rovnocenní aj veľmociam. Kandidujem, aby som inšpiroval k odvahe a sebavedomiu. Verím, že toto je naša cesta do budúcnosti.

Slovenskom v posledných mesiacoch otriaslo množstvo udalostí. Medzi nimi aj vražda novinára, ktorá sa stala spúšťačom politických zmien. Sú podľa vás tieto zmeny dostatočné alebo len kozmetické?

Politická kríza, ktorá vznikla po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, je len zrkadlom krízy štátnych orgánov a niektorých politikov. Kozmetické zmeny a ani mediálne hry to nevyriešia. Mnohé štátne inštitúcie treba zásadným spôsobom reformovať. Musia sa dostať do rúk ľudí, ktorí majú úprimný záujem našu krajinu zlepšiť a nie len zametať veci pod koberec. Všetko sa však odvíja ja od vládnucej politickej vrstvy, pri ktorej však nevidíme ambície veci zmeniť k lepšiemu.

V našej krajine je silne zakorenená aj korupcia..

Už pred rokmi som tvrdil, že vládnucej strane ide len o kúpeľ vo vlastných preferenciách a o blaho vyvolených. Je to takmer desať rokov a nič sa nezmenilo. Korupciu vidíme na najvyšších miestach. Navyše, existujú podozrenia o prepojení organizovaného zločinu na vládne špičky a prevaľuje sa jeden škandál za druhým. Veľmi ma zasiahol obrovský škandál s eurofondami pre vedu a výskum, voči ktorému som ako jeden z mála vedcov aktívne a kriticky vystupoval. Vtedy som si znovu uvedomil, že pomery u nás sa nezmenia, pokiaľ ľudia, ktorí to so Slovenskom myslia dobre, budú sedieť doma. Podpisovali sa a zverejňovali zmluvy s pochybnými firmami a nebolo toho, kto by to zastavil. Táto a mnohé iné do neba volajúce nespravodlivosti ma znovu občiansky doslova nakopli a prebudili vo mne motiváciu ísť do politického zápasu, lebo je to zápas o Slovensko.

Sú školstvo, veda a zdravotníctvo to, čomu sa chcete primárne venovať?

Piliermi môjho programu je vyššia životná úroveň a z nej vyplývajúce vyššie platy, slušná a spravodlivá krajina a lepšia ochrana našej krásnej prírody. Pri výkone úradu by som sa veľmi aktívne venoval aj zahraničnej politike. Som jednoznačne proeurópsky. Chcem hájiť záujmy Slovenska v EÚ a záujmy Európy vo svete. Verím, že Slovensko musí ísť touto cestou.

Ako chcete financovať svoju kampaň?

Robert Mistrík s manželkou Zuzanou.

Odpoveď je jednoduchá: z 90% si ju platím sám, z mojich vlastných zdanených peňazí a desiatimi percentami mi prispel Richard Marko z Esetu. A odkiaľ pochádzajú moje peniaze? S mojimi kolegami sme vyvinuli technológie, ktoré používajú tisícky laboratórií pri biomedicínskom výskume či diagnostických metódach zákerných ochorení, na kontrolu potravín, či sa v nich nenachádzajú škodlivé chemikálie, na kontrolu toxických látok v životnom prostredí, na hľadanie nových účinných látok v rastlinách a na mnoho ďalších ľudstvu prospešných vecí. Toto je moja odpoveď na otázku odkiaľ pochádzajú moje peniaze.

Ako sa na vaše plány pozerá pani manželka? Je pripravená na možnú rolu prvej dámy?

Manželka Zuzana sa teší na kampaň, je to naše spoločné rozhodnutie. Zuzka je spoločenská duša, má rada ľudí, rada chodí do spoločnosti. Myslím si, že ona by bola veľmi dobrá prvá dáma. Je uzrozumená s tým, čo ju čaká vo volebnej kampani aj s tým, čo sa prípadne očakáva od prvej dámy.