Počas druhého ročníka Dňa obezity, hepatológovia vymenili plášť za tenisky a zabehli si v malebnom prostredí Donovál štafetu. Športovou aktivitou chceli upozorniť nato, že Slováci sa málo hýbu.  

Podľa výskumu iniciovanom hepatológmi z FNsP F.D.Roosevelta sa denne aktívne hýbe a cvičí približne 13 % Slovákov, pohybom sa vôbec nezaoberá až 30% nášho obyvateľstva.

„Inaktivita je novodobá epidémia šíriaca sa ako dôsledok konzumného životného štýlu civilizovanými krajinami a má deštruktívne účinky na naše zdravie. Závažne nám na Slovensku stúpa počet pacientov trpiacich napríklad tukovou chorobou pečene. Tento typ ochorenia sa vyvíja  dlho nepozorovane  a pokiaľ sa neodhalí a nelieči, pacient končí s cirhózou pečene a jej následným zlyhaním až smrťou. Toto ochorenie vzniká práve v dôsledku toho, ako sa stravujeme a koľko sa hýbeme. Snažíme sa na alarmujúci stav vo vývoji chorôb pečene, ktorých vznik priamo súvisí s nesprávnym  životným štýlom neustále upozorňovať aj širokú verejnosť. A čo je lepší spôsob, ako keď lekár ide svojim pacientom príkladom,“  vysvetľuje pohnútky organizácie behu známy slovenský hepatológ, prednosta II. Internej kliniky SZU FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica Ľubomír Skladaný.

 Priebeh štafety zostavil brat Mateja Tótha Michal, ktorý je trénerom a koordinátorom projektu „Športovej akadémie Mateja Tótha“. Účastníci behu si vyskúšali atletický biatlon a disciplíny ako beh na 200 metrov, hod na cieľ a prekonávanie rôznych prekážok. Vrátane hostí si ho zabehlo okolo tridsať účastníkov rôznych vekových kategórií.

Lekárov v ich osvetovej činnosti prišli podporiť aj známe osobnosti a zabehli si spolu s nimi. „Verím že prítomnosť týchto skvelých ľudí bude motiváciou pre nás aj pre naše deti, aby sme sa rozhýbali,“ povedal Marek Rác, hepatológ z FN Nitra v úvode podujatia, ktorý vo svojom príspevku na Májových hepatologických dňoch s hlavnou témou Životný štýl a pečeň zosumarizoval následky inaktivity na celkovom zdraví a na chorobách pečene. Elena Vacvalová svojím originálnym zmyslom pre humor sprevádzala účastníkov aj hovoreným slovom. Ako však na seba prezradila, ani jej nie je šport cudzí, keďže bola kedysi juniorskou majsterkou Slovenska v streľbe z malorážnych zbraní. Olympijský víťaz Matej Tóth potešil prítomných krátkou autogramiádou.

Päťnásobný majster sveta v thajskom boxe Vladimír Moravčík sa pred časom začal venovať aj trénovaniu detí vo vlastnej telocvični. „Rodič nemusí od dieťaťa očakávať, že bude z neho vrcholový športovec, našim cieľom je aby deti k nám prišli, vybehali sa s kamošmi, jednoducho mali z pohybu radosť,“ hovorí Vladimír Moravčík na margo každodenného pohybu.

„Mne dal šport úplne všetko a chcem vyzvať rodičov, aby podporovali svoje deti, pretože oni  ešte  v tých 12-13 rokoch nevedia, čo prospešné im môže šport dať a naučiť ich,“ odkazuje biatlonistka Paulína Fialková. Organizátorom Dňa obezity na Donovaloch bola Slovenská hepatologická spoločnosť.