Začínajú Vianoce. Sviatky rodiny, čas radosti, veselosti a veru aj hojnosti… Ak by ste sa  chceli na chvíľu odtrhnúť od vianočného  stola a trochu sa rozhýbať, pozrite si naše tipy.

Utorok 24. december – Štedrý deň

Vianočná sánkovačka pre otcov a deti

Hotel Šachtička – 9.30 h

Nie je umenie sánkovať sa na snehu ale bez neho… Pod týmto heslom vyrážajú otcovia na sebazničujúcu jazdu s deťmi. Banskobystrické neformálne združenie Otcovia a deti pozýva aj tento rok, presne na Štedrý deň dopoludnia, na vianočnú sánkovačku na Šachtičky. Síce bez snehu, ale s cieľom poriadne si užiť! Tak, ako to vedia len otcovia s deťmi. Štart vianočnej sánkovačky je o 9:30 h na parkovisku pred Hotelom Šachtička. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Streda 25. december – 1. sviatok vianočný

Za dverami modrej izby

Kultúrny dom, Malachov – 14.00  a 17.00 h

Divadelný súbor Malá Chova z Malachova, tak ako každý rok na Vianoce,  prichádza s divadlom. Tentoraz to bude predstavenie Za dverami modrej izby a odohrá sa za dverami miestneho Kultúrneho domu o 14:00 h a 17:00 h.

Vianočný koncert

Bazilika Minor, Staré Hory – 15.00 h

Starohorský banícky spevokol Haliar a mládežnícky zbor Médici zo Starých Hôr pozývajú na Vianočný koncert spojený s pobožnosťou. Uskutoční sa v stredu od 15:00 h v Bazilike Minor na Starých Horách.

Hrúza, čo sa robí

Kultúrny dom, Medzibrod – 17.00 h

Vianočné sviatky v Medzibrode sú tradične spojené s premiérou Medzibrodského kočovného divadla. Veselohru poľského dramatika a spisovateľa Alexandra Fredra Hrúza, čo sa robí, ktorá hovorí o tom, čo sa stane, keď sa ženy zmocnia vlády v obci, zrežíroval Jozef Zázrivec a piesne do nej zložil Tomáš Pohorelec. Premiéra hry bude na prvý sviatok vianočný o 17:00 h.

PoVianočná skupinová samovražda

Klub 77, B. Bystrica – 20.00 h

Blind disco po prvý raz na Slovensku! PoVianočná skupinová samovražda alkoholom je pravidelné stretnutie mladých Bystričanov, ktorí sú na sviatky konečne doma! Zaznejú hity skupín Para, AC/DC, Rage Against The Machine či Elvisa Presleyho.

Štefanská zábava

Kultúrny dom, Hrochoť – 20.00 h

Hasiči z hrochotského dobrovoľného hasičského zboru nachystali Štefanskú zábavu už deň pred Štefanom.

Vianočný žúr

Čajovňa Čarovňa, B. Bystrica – 20.30 h

Hviezdou tanečného a hudobného večera v Čajovni Čarovni bude americký spevák John Whitfield, najvyhľadávanejší soulový vokalista sveta. Vianočná zábava ovládne obidve poschodia Čarovne. Viac info nájdete na Facebooku.

Big John & The Vienna Soul Society Superstition:

Signall_fm Sound opäť v Bystrici

Alterego Music & Cocktails, B. Bystrica – 21.00 h

Signall_fm Sound sa na konci svojho tourné vracia do Banskej Bystrice, a to rovno s medzinárodným drum&bass programom. Producentská dvojica Sequent & Skruff z Rakúska si v stredu večer v Alterego Music & Cocktails (Námestie SNP 15) dá slovenskú premiéru. A prídu aj ďalší. Program nájdete aj na Facebooku.

Štvrtok 26. december – 2. sviatok vianočný

Devätnásty Štefan cup

Športová hala, Badín – 9.30  h

Už 19. ročník obľúbeného futbalového podujatia Štefan cup sa uskutoční v športovej hale v Badíne, tradične na druhý sviatok vianočný a pod organizačným patronátom občianskeho združenia New Faces. O víťazstvo v turnaji bude bojovať šesť mužstiev, rozdelených do dvoch trojčlenných základných skupín. V skupine A sú to mužstvá Capri Coffee, eVýsledky a FIT Arena, v B skupine New Faces, Sokolíci a TREND. Hrací čas je 2×12 minút. Futbalový maratón začína ráno o 9:30 h, finále by sa malo hrať o 14:45 h.

Do vody aj na korčule

Plaváreň Štiavničky a Zimný štadión, B. Bystrica – 11.00 a 14.00 h

Pre všetkých, čo sa chcú na chvíľu odtrhnúť od plného vianočného  stola a trochu sa rozhýbať, sú vo štvrtok otvorené dvere plavárne aj klziska. Zaplávať si môžete od 11:00 do 22:00 h a zakorčuľovať od 14:00 do 15:30 h.

Špindl 2 na Vianoce v kine

CINEMAX, B. Bystrica – 17.50 h

Na Štefana je aj kino otvorené! Banskobystrický CINEMAX v tento deň okrem iných filmov uvedie aj predpremiéru českej komédie Špindl 2. Silvia je úspešná lekárka a verí, že konečne našla recept aj na šťastný vzťah. Renáta je manželka známeho spisovateľa, vo svojich kruhoch dodáva ďalším ženám odvahu a silu k lepšiemu životu, ale v jej vlastnom živote jeden osudový prvok chýba. Herečka a tanečnica Eliška stojí na začiatku dobre rozbehnutej kariéry, ale komplikuje sa jej vzťah s priateľom – muzikantom. A chlapi z horskej služby sú vždy pripravení pomôcť. Kde inde by sa mohli všetky príbehy pretnúť a vyriešiť ako v zasneženom Špindli?

Pastierske Vianoce

Kostol Panny Márie Pomocnice kresťanov, B. Bystrica – 17.00 h

Slávnostná sv. omša(17:00 h) a vianočný program (18:00 h)  sa koná v Kostole Panny Márie Pomocnice kresťanov na sídlisku Rudlová-Sásová (u Saleziánov). V programe účinkujú FS Podpoľanec z Detvy, ŽSSk Trnky z Tekova, Trombitáši FSk Javorník z Lúk, Podroháčska ľudová hudba, DFS Dupkáčik, Matúš Fiľo a ďalší.

Drotár v divadle

Kultúrny dom, Priechod – 18.00 h

Aj priechodskí ochotnícki divadelníci hrávajú na Vianoce divadlo. Tentoraz pozývajú na veselohru Jána Palárika Drotár.

Štefanská zábava so San Borondonom

U Francúza – Jazz Klub 12, B. Bystrica – 21.00 h

San Borondon Cyclo Fanfaria! Legendami opradená partia potulných muzikantov, ktorá svojou hudbou prebrázdila desiatku krajín a päť morí a ktorej hudba zdvihne zo stoličky každého a roztancuje aj skaly, príde na Štefana do klubu U Francúza.

San Borondon Cyclo Fanfaria: