Národná banka Slovenska zverejnila informácie o vývoji cien nehnuteľností v poslednom štvrťroku predošlého roka. Nedostatočná ponuka, chuť ľudí investovať do nehnuteľností a zároveň rastúce ceny stavebných materiálov hnali ceny aj vlani nahor. Za ostatných dvadsať rokov dosiahli priemerné ceny takmer štvornásobnú úroveň.

Priemerná cena predávaných nehnuteľností všetkých druhov dosiahla v poslednom štvrťroku 2021 sumu 2 262 € za meter štvorcový. V Banskobystrickom kraji o tisíc eur nižšiu.

Kontinuálny a s ohľadom na historický vývoj pomerne rýchly nárast cien nehnuteľností započal v kraji v roku 2017. V prvom kvartáli roku 2017 bola priemerná cena za meter štvorcový nehnuteľnosti 709 € za m2. Do polovice roka 2020 sa ešte priemerná cena pohybovala pod tisíc eurami, ale následne začala ďalej rásť. V poslednom kvartáli roku 2021 dosiahla priemerná cena nehnuteľnosti v Banskobystrickom kraji sumu 1221 eur za meter štvorcový.

Je to však stále výrazne menej než v Bratislavskom kraji, kde sa v závere minulého roka priemerná cena vyšplhala na viac než 3-tisíc eur za meter štvorcový. Súčasná cena nehnuteľností v Banskobystrickom kraji je porovnateľná s cenami, aké panovali v Bratislavskom kraji pred desiatimi rokmi. V Banskobystrickom kraji ste však v tom čase nehnuteľnosť kúpili v priemere za takmer polovičnú cenu.

NBS však uverejňuje údaje len za Banskobystrický kraj ako celok s ohľadom na všetky druhy nehnuteľností. Keď sa pozrieme na vývoj cien v samotnom krajskom meste, môžeme minimálne v prípade bytov hovoriť o cenách vyšších oproti krajskému priemeru o celých tisíc eur na meter štvorcový, v novostavbách ešte o tisícku vyššie na úrovni okolo 3-tisíc eur za meter štvorcový. Aj určovanie priemerných cien však mimoriadne ovplyvňuje nízka ponuka a nedostatok nehnuteľností na trhu.

Aktuálny prehľad realitných ponúk na BBonline.sk nájdete tu…