Zostava slovenského kontinentálneho cyklistického tímu Dukla Banská Bystrica sa pred novou sezónou rozšírila o úradujúceho majstra SR v časovke jednotlivcov Mareka Čaneckého, ktorý sa  po takmer siedmych rokoch strávených v zahraničí vráti do rodného mesta v pozícii skúseného pretekára s medzinárodnými skúsenosťami.

Dvadsaťdeväťročný cyklista pôsobil posledné štyri roky v rakúskom tíme Amplatz-BMC, kde zanechal výraznú stopu. V krajine našich západných susedov dostal ponuku na predĺženie kontraktu, ale rozhodol sa prijať ponuku z domova. Prvé stretnutie s funkcionármi Dukly Banská Bystrica prebehlo v júli a ďalšie v septembri. „Rozhodovanie bolo veľmi ťažké. S podmienkami, ktoré vládli v Rakúsku, som bol veľmi spokojný. So šéfom som mal priateľský, až rodinný vzťah. Napriek tomu, že môj odchod neniesol dobre, povedal mi, že rozhodnúť sa musím sám. Ťažko sa mi lúčilo aj s dlhoročným kolegom – Slovincom Andim Bajčom, ktorému som bol aj za svedka na svadbe. Osobne som však cítil, že po štyroch rokoch potrebujem zmenu a skúsiť niečo nové. Mentalita tímu, kalendár pretekov, ale aj podmienky pre jazdcov – to všetko mi na Dukle bude vyhovovať a vidím v tom veľký potenciál pre svoje napredovanie,“ povedal pre bbonline.sk Marek Čanecký.

Odchovanec podbrezovskej cyklistiky by mal v banskobystrickom tíme spoločne s reprezentačným kolegom Patrikom Tyborom plniť úlohu lídra. Martina Haringa pozná od svojich začiatkov a dlhodobo s ním trénuje. Neznámi mu nie sú ani ostatní tímoví kolegovia. „Veľmi mi záleží na tom, aby sme neboli len skupinou pretekárov, ktorá bude chodiť na podujatia zbierať výsledky, ale aby medzi nami vládol silný tímový duch, aby sme boli ako jedna rodina,“ tvrdí Čanecký, ktorý v závere sezóny spoločne s Tyborom ako člen slovenskej výpravy pomohol Petrovi Saganovi získať tretí titul majstra sveta v pretekoch s hromadným štartom. „Na tento zážitok budem spomínať do konca života. Preteky boli náročné a rýchle, v samom závere nám všetkým došli sily. Od začiatku sme sa obetovali a bolo to cítiť. Tesne pred koncom sme nemali správy ani cez tímové vysielačky kvôli výpadku elektrotechniky. Ani Peter neveril, že by mohol obhájiť titul tretíkrát po sebe. Napokon sa to podarilo a prepísal dejiny svetovej cyklistiky. Osobne sa odvážim povedať, že toto sa už nikomu nikdy nepodarí. Po pretekoch bola párty, aká sa na Slovákov patrí,“ zaspomínal si s úsmevom Čanecký.

V nastávajúcej sezóne bude medzi hlavné ciele Mareka Čaneckého patriť obhajoba tretieho titulu majstra SR v časovke jednotlivcov v rade. Úspechy by chcel zbierať aj na pretekoch svetového pohára UCI, no predovšetkým na etapáku Okolo Slovenska, ktorý je jeho srdcovkou. „Chcel by som poďakovať Dukle, že spravila všetko pre to, aby mi ponúkli také isté podmienky, aké som mal v zahraničí. Je to znak toho, že cyklistika na Slovensku rastie, hoci všetko potrebuje svoj čas. Osobne vnímam toto angažmán ako príležitosť splniť si sny, ktoré som doposiaľ nedosiahol, možno aj preto, že v iných tímoch som musel plniť rôzne úlohy a prispôsobiť sa im,“ dodal Čanecký.

Tím Dukly Banská Bystrica už verejne oznámil prostredníctvom tlačovej správy aj svoje zloženie pre rok 2018. Pod vedením trénerov Martina Fraňa a Maroša Kováča sa predstavia pretekári Patrik Tybor, Marek Čanecký, Martin Mahďar, Martin Haring, Ján Andrej Cully, Juraj Bellan, Filip Taragel (v rokovaní). Mládežnícku základňu tvoria jazdci do 23 rokov Adrián Foltán, Samuel Oros, Martin Vlčák, Jakub Varhaňovský, Matúš Meliš.