Už rok po komunálnych voľbách možno hovoriť o postupnom vytváraní si pozície možných kandidátov pred tými ďalšími v roku 2014. V uplynulých dňoch sme vám prinášali výsledky prieskumu verejnej mienky spoločnosti REGIONAL MEDIA, s.r.o., ktorá skúmala názor Banskobystričanov na komunálnu i celoslovenskú politiku.

Poslednou dopytovanou otázkou sa anketári v uliciach mesta 845 respondentov pýtali na aktuálne preferencie potenciálnych kandidátov do ďalších komunálnych volieb v roku 2014.

V prípade kandidatúry trojice Peter Gogola (nez.), Peter Pelegrini (SMER-SD)  a Vladimír Pirošík (nez. BBA), by zvíťazil opäť Peter Gogola (50,57 % hlasov potenciálnych rozhodnutých voličov), výrazne by mu konkuroval okresný predseda strany SMER-SD Peter Pelegrini (37,92 % hlasov p.v.), iný potenciálny nezávislý kandidát Vladimír Pirošík z Banskobystrickej alternatívy by ale už toľko vody nenamútil (11,51 % hlasov p.v.). Z tejto trojice si však nevedelo vybrať 37,28 % oslovených.

Súčasný primátor Peter Gogola (44) by podľa prieskumu kreslo obhájil aj v prípade nepravdepodobnej kandidatúry ďalšieho nezávislého kandidáta. Voličské spektrum Gogolu je prevažne pravicové, no podobne ako v uplynulých voľbách má svojich voličov aj medzi priaznivcami strany SMER-SD.

Poslanec NR SR Peter Pelegrini (36) sa dlhodobo angažuje v problematike spaľovne na Graniari, tento rok verejne vystúpil aj za pokračovanie rýchlostnej cesty R1 cez Hiadeľské sedlo a bol iniciátorom jednej z petícií za zachovanie Daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici. O pozmeňovacom návrhu zákona ohľadom sídla Finančného riaditeľstva pre Banskú Bystricu však nepresvedčil ani poslancov v rámci vlastnej strany. Prípadné voličské spektrum Petra Pelegriniho je väčšinovo závislé od politickej príslušnosti možného kandidáta.

Advokát Vladimír Pirošík (35), ktorý je dlhodobo najvýraznejšou osobnosťou Banskobystrickej alternatívy by zrejme do konfrontácie s iným nezávislým kandidátom nešiel, nie je však vylúčené, že práve on môže perspektívne byť kandidátom nezávislého spektra. Jeho smerovanie k zvyšovaniu transparentnosti samosprávy sa najviac pozdáva liberálnym voličom. Drvivá väčšina jeho potenciálnych voličov sú mladí voliči SaS.

Ako to bude reálne o tri roky vyzerať je ešte maximálne otvorené. Celoslovensky najsilnejšie politické zoskupenie napríklad v uplynulých voľbách oficiálne predstavilo kandidáta na primátora Banskej Bystrice – Ľubomíra Vážneho, len necelé dva mesiace pred voľbami. Meno okresného predsedu strany SMER-SD – Pelegriniho, sa pritom v kuloároch skloňovalo už aj pred minuloročnými voľbami. Vzhľadom na medializáciu jeho osoby sa však už dnes dá predpokladať jeho záujem o primátorské kreslo. V tejto chvíli je samozrejme ešte otázna aj opätovná kandidatúra Petra Gogolu.