Motoristická sezóna je v plnom prúde a banskobystrický Racing team Lombardisti si ju počas uplynulej Bielej soboty spestril premiérovou účasťou na rally pretekoch. Jeho posádky sa tentokrát vydali na prvý ročník Amater Rally Jelšava.

Na pretekoch v areáli Jelšavských kasární sa predstavili vo forbách Lombardistov dve autá Alfa Romeo GT s jazdcami Félixom Zadrošom, Simonom Barthom a tentokrát aj s mechanikom tímu Matejom Gibalom, ktorý využil pretek na otestovanie nových nastavení vozidla. Za volant Fiatu Punto Abarth sa posadil Michal Oslanec, Martin Bulla a Patrik Hrušovský.

Organizátori pripravili zaujímavú dvojkilometrovú trať s rôznym typom povrchov od asfaltu cez betónové panely po šotolinu. Na štart sa postavilo 75 jazdcov v šiestich kategóriách. Veľký záujem zo strany divákov pritiahlo aj päť predjazdcov, ktorých umenie polahodilo oku každého motoristického nadšenca. Obe autá Lombardistov štartovali v kategórii P3 (1601cm3 – 2000cm3). Pretek sa šiel formou troch meraných jázd, ktoré sa následne spočítali.

Ako prvý z tímu sa na štart za ideálneho počasia postavil Barth na GT, ktorý urobil chybu hneď na začiatku trate, kde neprešiel časť okruhu a dostal preto minútovú penalizáciu, ktorá ho posunula na koniec pola. Hneď po ňom štartoval Oslanec na Punte, ktorému sa tiež nedarilo a dvakrát skončil mimo trate, našťastie bez ujmy. Na GT pokračoval Zadroš, ktorý po rade od kolegov zvolil opatrnejšiu jazdu, aby spoznal trať. Na rad prišlo Punto s Bullom za volantom, ktorý v prvej polovici trate v šikane urobil jazdeckú chybu a s autom vyletel mimo trať čo malo deštrukčné následky na Fiat a znamenalo to odstúpenie celej posádky z pretekov. V hre teda zostalo GT s Gibalom na štarte, ktorý zvolil opatrnosť a prišiel 6 sekúnd za Zadrošom a obaja sa po prvej rýchlostnej skúške ocitli na 6. a 7. mieste vo svojej kategórii a celkovo v prvej polovici štartového pola.

Nasledovala druhá jazda. Barth, zvlášť sústredený po chybe, zajazdil veľmi peknú jazdu a so štvrtým najlepším časom vo svojej kategórii, zároveň najrýchlejšou jazdou tímu, začal stúpať v celkovom poradí. Zadroš svoju predchádzajúcu jazdu zrýchlil o 4 sekundy a Gibala sa zlepšil o 6 sekúnd.

V tretej rýchlostnej skúške mal Barth trochu problém vyhrabať sa zo šotolinovej pasáže, keďže toto miesto už bolo dosť rozrité, ale napriek tomu spomalil len o jednu sekundu. Zadroš aj v poslednej jazde vylepšil čas o 2 sekundy a prišiel sekundu za Barthom. Gibala zopakoval čas z druhej jazdy a GT úspešne bez poruchy doviedol do cieľa. Jazdci GT skončili vo svojej triede: Zadroš 6., Gibala 7. a Barth 9. V celkovom poradí Zadroš na 17. mieste, Gibala na 27. mieste a Barth na 38. mieste.

Posádka GT odchádza z tohto podujatia spokojná, cieľ umiestniť sa v prvej polovici splnili aj v celkovom poradí aj v svojej kategórii. Alfa ukázala, že časovo je konkurencieschopná s najlepšími, škoda však jazdeckej chyby Bartha, ktorý bez penalizácie mohol útočiť na tretie miesto a chyby Bullu, ktorá znamenala koniec celej posádky Punta.

Lombardisti sa najbližsie predstavia na Autoslalome v Handlovej, kde majú úspešne rozbehnutú seriálovú sezónu.