Kontinentálny cyklistický tím CK Banská Bystrica si z pretekov Tour du Cameroun odnáša vrchársky dres, body pre klub i Slovensko do bodovania UCI i 3.miesto v hodnotení tímov.

haringZáverečnou 131 kilometrovou etapou z Poumy do Yaoundé vyvrcholili v nedeľu preteky Tour du Cameroun, na ktorých sme mohli vidieť i dresy slovenských cyklistov CK Banská Bystrica. Poslednú etapu vyhral Jeremie Nzeke s časom 3:16:46. Celkovým víťazom pretekov sa stal domáci cyklista Clovis Kamzong pred Rasmanom Ouedraogom z Burkiny Faso a Rwanďanom Emilom Bintunimanom. Martin Haring, úradujúci Majster Slovenska v cyklokrose, získal dres najlepšieho vrchára. S náskokom 10 bodov sa po druhýkrát dostal na čelo tohto bodovania po 5.etape, keď vyhral stúpanie na najvyššiu horu Kamerunu. V celkovej kvalifikácii mu patrí 7.miesto.

Na pretekoch kategórie 2.2 Tour du Cameroun, ktoré prebiehali  od 14. – 22.3., získali cyklisti CK Banská Bystrica 2 etapové pódiové umiestnenia, 13 UCI bodov, dres najlepšieho vrchára i 3.miesto v celkovom hodnotení tímov. Vo štvrtej rovinatej etape tohtoročných pretekov vyšiel únik Jozefovi Palčákovi,  ktorý prišiel do cieľa na 2.mieste a pripísal si na konto UCI body. Šiesta etapa zas sadla Mirovi Debnárovi, ktorý finišoval ako 3. „Preteky v Kamerune sú už niekoľko rokov stálicami v našom kalendári. Boli sme rozhodnutí bojovať o pódiové umiestnenia znamenajúce UCI body,“ povedal k účasti na pretekoch športový riaditeľ Fred Blankers.

CK BB v kameruneOproti iným pretekárom boli na začiatku naši cyklisti v nevýhode, na aklimatizáciu mali iba jeden deň. Už v druhej etape však Martin Haring dokázal vybojovať bodkovaný dres. Na dve etapy ho stratil, opäť ho získal v piatej etape a udržal si ho až do konca napriek viróze, v ktorej nastúpil do poslednej etapy. „Náš Martin Haring potvrdil svoju všestrannosť v cyklistických disciplínach. Tento talentovaný horský cyklista v minulej sezóne prispel svojimi UCI bodmi do aktuálneho 11.miesta Slovenska v kvalifikácii na olympijské hry v Rio de Janeiro a súbežne začal zbierať body i na ceste,“ vyjadril sa k priebehu pretekov Martin Fraňo, manažér tímu CK BB. „Pretekalo sa v ťažkých podmienkach, na prispôsobenie teplotám nad 35°C a vysokej vlhkosti vzduchu sme mali iba jeden deň. Išlo sa mi však výborne,“ zhodnotil nakoniec svoje pocity po pretekoch Martin Haring.

Slováci i v minulosti patrili k medailstom tohto podujatia, keď dokázali napr. Jozef Palčák či Ivan Víglaský vyhrať niektoré etapy a Milan Barényi dokonca v roku 2010 celé preteky.

Celkové poradie: 1.Clovis Kamzong (CM) 25:53:14, 2. Rasmane Ouedraogo (BF) + 0:53, 3. Emile Bintunimana (RW) + 1:05, 7. Martin Haring (SVK) +1:36, 12. Jozef Palčák  (SVK) +4:59, 16.Miroslav Debnár (SVK) + 9:09, 36. Miroslav Hraško (SVK) + 37:18, 44. Ivan Víglaský (SVK) +58:54