Spojená škola Banská Bystrica, ktorej zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, dnes slávnostne otvorila novú učebňu metrológie. Tú vybavili zo štedrého daru Louisa Johna Gazdaricu, ktorý škole v poslednej vôli odkázal 125-tisíc eur.

Úplne novú učebňu metrológie, vybavenú najmodernejšími technológiami, v piatok slávnostne otvorili v priestoroch dielní odborného výcviku Spojenej školy vo Vlkanovej.

Prekvapivý dar

Okrem moderného zariadenia je tu aj jedna nevšedná dekorácia. Na stene učebne visí čiernobiela fotografia – portrét kanadského Slováka Louisa Johna Gazdaricu, ktorý škole vo svojej poslednej vôli odkázal 125-tisíc eur. Väčšinu z týchto peňazí použili práve na zriadenie učebne, vystačilo však aj na traktor a nákladné auto pre potreby školskej autoškoly.

„Bolo pre nás veľkým prekvapením, keď približne pred pol rokom prišla do našej školy žena, ktorá hovorila po anglicky a tvrdila, že nám chce dať peniaze, aby naplnila poslednú vôľu svojho brata. Brali sme to najprv ako žart, nakoniec však vysvitlo, že je to pani Maria Gazdarica a jej brat naozaj našej škole odkázal veľký finančný obnos,“ povedal riaditeľ školy Ján Žuffa.

Okrem Spojenej školy Banská Bystrica obdaroval kanadský filantrop aj základnú školu v Liptovských Revúcach, odkiaľ pochádzali jeho rodičia, a Strednú odbornú školu polytechnickú v Ružomberku. Gazdarica, ktorý mal už spomínané slovenské korene, pôsobil celý život ako pedagóg. Zomrel v roku 2016.

„Rád by som poďakoval za tento akt filantropie a povedal, že tieto peniaze boli investované dobre. Spojená škola patrí medzi tie, ktoré sa dynamicky rozvíjajú, ktoré nezaspali dobu, ale práve naopak, ktoré mieria do budúcnosti a myslia na reálne uplatnenie svojich absolventov,“ povedal Mikuláš Pál, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja pre školstvo, ktorý sa na dnešnom slávnostnom podujatí zúčastnil.

Práve Spojenú školu vybrali aj experti Európskej komisie a Svetovej banky medzi osem pilotných škôl, ktoré sa zmenia na moderné vzdelávacie inštitúcie. V rámci iniciatívy Catching-Up Regions získala škola viac ako 4 milióny eur, ktoré poslúžia na rekonštrukciu haly a odborných pracovísk vo Vlkanovej a na nové technológie a vybavenie pre výuku elektromobility a autoopravárenstva. Rovnako sa škole podarilo získať viac ako tri milióny eur z IROP, vďaka ktorým zateplila viacero svojich objektov a zakúpila vybavenie.