Jedinečný festival, na ktorom organizátori vytvárajú priestor pre prezentáciu tvorby folklórnych kolektívov sa začína 13. októbra a potrvá štyri dni.

Festival Bystrická folklórna haravara je od svojich začiatkov pripravovaný v spolupráci s Katedrou tanečnej tvorby VŠMU a banskobystrickými folklórnymi kolektívmi. Scénické programy, etnografické prednášky, či súťaž sú každoročne zárukou tradičnej zábavy, kvalitných vystúpení a kultúrnych zážitkov. Festival začína vo štvrtok 13. októbra večerným koncertom rómskych piesní v sprievode cimbalovej hudby a v nedeľu 16. októbra ho zakončí scénický program plný silných príbehov.

Program festivalu

Štvrtok, 13. október, 19.00 h, Robotnícky dom

JÚLIA KOZÁKOVÁ – MANUŠA, koncert pri príležitosti vydania debutového albumu charizmatickej speváčky Júlie Kozákovej, na ktorom interpretuje tradičné rómske piesne v sprievode cimbalovej hudby. Na spoluprácu si prizvala jedných z najlepších súčasných umelcov tohto žánru.

Piatok, 14. október, 19.00 h, Gymnázium Andreja Sládkoviča

FOLK&BASS ORCHESTRA A ŽENY Z MUZIČKY, koncert skupiny spájajúcej hudobný folklór s modernými žánrami.

Sobota, 15. Október, Gymnázium Andreja Sládkoviča

10.00 h

TANEČNÝ DOM, výučba tradičných tancov Čardáš z Rejdovej a rómskych tancov z Petrovian. Výučbou budú sprevádzať lektori Barbora a Fero Morongovci, Vladko Michalko a Linda Luptáková.

12.30 h

ROZHOVORY S ODBORNÍKMI, odborná prednáška o využití etnochoreológie v činnosti folklórnych kolektívov.

SPEVÁCKY DOM, výučba tradičných rómskych piesní z Čierneho Balogu s lektorkou Gabikou Kováčikovou. Účinkujú rómske speváčky z Čierneho Balogu.

14.00 h

SÚBORIÁDA, zábavné súťaže folklórnych tímov pripravili Stano Marišler a študenti VŠMU.

18.00 h

TANCOVAČKA, veľký tanečný program folklórnych zoskupení. Účinkujú súbory Urpín, Partizán, Mladosť, Bystrina a Trnki z Banskej Bystrice, Telgárt z Telgártu, Ľudová hudba Pokošovci zo Šumiaca, Viera Pokošová, Muzička z Bratislavy, Barbora a Fero Morongovci a rómske speváčky z Čierneho Balogu.

20.30 h, Sála na Hornej ulici 21

TANEČNÝ DOM A ZÁBAVA, konajú sa v rámci projektu Tanečné a spevácke domy. Predstavia sa Táňa Salajová a Táňa Urbanová. Zahrajú Muzička z Bratislavy a Pokošovci zo Šumiaca.

Nedeľa, 16. október, 16.30 h, Gymnázium Andreja Sládkoviča

ONY, scénický program plný silných, veselých, smutných aj tabuizovaných príbehov. Účinkujúcimi sú tanečná skupina Kumšt a Ženská spevácka skupina Hojana z Banskej Bystrice.

Stredoslovenské osvetové stredisko srdečne pozýva všetkých priaznivcov folklóru na 14. ročník festivalu Bystrická folklórna haravara, ktorý sa koná v dňoch 13. až 16. októbra. Bližšie informácie nájdete na: sosbb@sosbb.sk, www.sosbb.sk. Predpredaj vstupeniek je v Umeleckej kaviarni Bothár v Dolnej ulici.