V kabíne banskobystrických hokejistov zavládla po dôležitých víťazstvách vo Zvolene a doma nad Slovanom pohoda, ktorú chceli zverenci trénera Staša zužitkovať aj na ľade tabuľkového suseda zo Žiliny. Barani bojujúci o čo najlepšie postavenie pred play-off by sa v prípade víťazstva k Žilinčanom priblížili na dostrel dvoch bodov.

MsHK DOXXbet Žilina – HC’05 Banská Bystrica 4:3 (0:2, 2:1, 1:0) po samostatných nájazdoch

Ilustračné foto: Dušan Šípka

Góly: 31. Linet (T. Sýkora, Kubiš), 34. T. Sýkora (Linet), 43. T. Sýkora (Staňo, Kubiš) – 14. Kútny (L. Novák, Pulliainen), 15. Pulliainen (M. Kokavec, L. Novák), 28. Miroslav Hlinka

Zostavy:
Žilina: M. Laco – D. Devečka, Kudělka, Harant, Dlouhý, Ďurkech, Houdek, Staňo, Krčula – P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Drábek, V. Nemec, Stupka – M. Drevenák, Troliga, Smotrila – T. Sýkora, Linet, Kubiš
Banská Bystrica: Kostúr – Huba, M. Grman, Cebák, Brňák, Kubka, Bambúch, Beňa, Novajovský – Ján Sýkora, Jokila, Kristoffersson – Jabrocký, Miroslav Hlinka, Kútny – L. Novák, Pulliainen, M. Kokavec – Zuzin, Heizer, T. Hričina

Od úvodu prvej tretiny mali miernu prevahu hostia z Banskej Bystrice. Už v druhej minúte dostali Barani po vylúčení Drábeka možnosť presilovej hry, v ktorej si výraznejšiu šancu nevypracovali. Naopak, akcia Siváka pri hre vo vlastnom oslabení takmer skončila gólom. V piatej minúte pálil tesne nad Lacovu bránku Kútny. O štyri minúty neskôr pri presilovej hre domácich nebezpečne vystrelil Kudělka, Kostúrovi puk vypadol a v poslednej chvíli hasili banskobystrickí obrancovia. V dvanástej minúte si z trestnej lavice vracajúci Sivák opäť zopakoval samostatný únik na Kostúra, no ani tentoraz neuspel. Pravidlo nedáš-dostaneš sa potvrdilo o pár momentov neskôr, keď Kútny na dva krát prekonal Laca v bránke Žiliny. O tridsať sekúnd sa radovali Barani opäť – po výbornej akcii Kokavca a prihrávke na Puliainena osamotený fínsky útočnik zvýšil na 2:0. Dva inkasované góly Žilinčanov vyprovokovali k aktívnejšej hre, výraznejšiu príležitosť si však do konca prvého dejstva nevypracovali.

Druhá tretina začala opäť presilovou hrou Banskobystričanov, bránu súpera však neohrozili. Hostia prenechali v nasledujúcich momentoch aktivitu domácim hokejistom a pozorne bránili. V 29. minúte opäť udreli Barani po hrubej chybe žilinského gólmana. Laco puk rozohral priamo na hokejku skúseného Hlinku, ktorý obkorčuľoval bránu, aby ideálne trafil do pravého horného rohu žilinskej brány. Laca nahradil Murín a od tohto momentu prevzala iniciatívu Žilina. V 31. minúte znížil na 1:3 dorážkou Linet, platnosť gólu musel potvrdiť až videorozhodca. Následne sa vo veľkej šanci ocitol Novák, ale bekhendom Murína neprekonal. Kontaktný gól domáci strelili v 34. minúte a opäť po akcii Lineta so Sýkorom – tentoraz bol strelcom druhý menovaný. Tesne pred koncom tretiny zrazil betóny v poslednej chvíli po Kútneho strele Murín a po žilinskom protiútoku predviedol výborný zákrok aj Banskobystričan Kostúr.

Posledné dejstvo prinieslo výborný hokej. V 43. minúte v presilovej hre domácich po strele od modrej čiary a Kostúrovom zákroku výborne zapracoval najlepší muž na ľade Tomáš Sýkora a vyrovnal na 3:3. O opätovné vedenie hostí sa následne usilovali najprv Kútny a po ňom Ján Sýkora, žilinská obrana na čele s brankárom Murínom nebezpečné situácie vyriešila. V 48. minúte vystrelil z pravej strany Sivák a tečovaný puk z jeho hokejky vyskúšal pozornosť Kostúra. Žilina pokračovala vo výbornej hre, do ďalšej veľkej šance sa dostal Nemec a opäť nechal vyniknúť banskobystrického brankára. Na opačnej strane nevyužil dobrú príležitosť na skórovanie Hričina. Dve minúty pred koncom mal pred sebou Stupka prázdnu bránku, do jeho strely sa ale v poslednej chvíli vrhli obrancovia hostí. Nerozhodný stav sa nezmenil ani v predĺžení a osude stretnutia tak rozhodli až samostatné nájazdy. Rozhodujúci nájazd premenil kapitán Žiliny Devečka a zabezpečil pre domácich zisk dvoch bodov.