Leto sa skončilo, vrátili sme sa z dovoleniek a teraz možno niektorí z nás rozmýšľajú nad ďalšou investíciou v podobe nového auta pod vianočný stromček. Viete, aké financovanie auta je v súčasnosti najvýhodnejšie? Oplatí sa úver na auto, alebo lízing?

Zhodneme sa, že kúpa auta na splátky je oveľa rýchlejšia, než šetrenie naň. Ak teda uvažujete o kúpe auta na splátky, máte prakticky dve možnosti. Úver z banky, alebo lízing.

Auto na splátky. Úver alebo lízing?

Základnou otázkou, ktorú je potrebné pri otázke auta na splátky vyriešiť, je financovanie auta. Medzi úverom na auto a lízingom je jeden základný, no dosť podstatný rozdiel.

Záleží od vás, čo preferujete. Pokiaľ chcete auto na splátky financovať cez úver na auto, máte nemalú výhodu v tom, že auto je po kúpe hneď vaše a splácate úver priamo banke.

Auto môžete po kúpe kedykoľvek predať a úver doplatiť a pravdepodobne sa pri ňom dočkáte výhodnejších úrokových sadzieb, ako pri lízingu.

No pripravte sa na to, že pokiaľ chcete auto na splátky vyriešiť cez úver, všetko budete musieť zvládnuť sami. Počnúc výberom najvýhodnejšieho úveru na auto, pokračujúc výberom auta a končiac samotnou kúpou.

Leasing ako alternatíva financovania auta na splátky

Takmer každý lepší bystrický autobazár ponúka možnosť financovať auto cez leasing. Pri ňom máte dve možnosti. Buď finančný, alebo operatívny lízing.

Rozhodujúce je, kto ste. Pri lízingu musíte okrem výšky mesačnej splátky zvážiť viacero faktorov a na kúpu auta sa pozrieť z viacerých uhlov.

V konečnom dôsledku však musíme konštatovať, že lízing je dostupnejší a jednoduchší, pretože všetky potrebné povinnosti za vás vyrieši leasingová spoločnosť. Ak ste navyše podnikateľ, leasingové splátky si môžete uplatniť v daňovom priznaní.

Rátajte s vyššími úrokovými sadzbami, ako pri autoúvere, lebo pokrývajú aj povinné poistenia a zmierte sa s tým, že auto cez leasing predčasne nesplatíte a až pokým nezaplatíte poslednú splátku, nie ste jeho oprávneným majiteľom.

Ak rozmýšľate nad kúpou auta na splátky, poriadne zvážte vašu momentálnu finančnú situáciu a poriadne porovnajte všetky dostupné ponuky.