Mnoho rodín sníva o romantickom domčeku so záhradou či terasou na letné grilovačky. Sen však častokrát skončí len na vankúši. Snívanie by však nemalo ostať len v detskom svete. Nájdite tú správnu cestu k vášmu rodinnému domu. Ak aj vy riešite otázku bývania, mali by ste zvážiť niekoľko zaujímavých možností, ktoré prichádzajú do úvahy. Jednou z nich je aj stavba drevodomu.

Zdroj: Bigstock.com

1. Kúpa pozemku a výstavba

Kúpa pozemku a následná výstavba murovaného domu je finančne ale aj časovo náročnou možnosťou. Prvým krokom je výber správneho pozemku, ktorý má všetky predpoklady pre budúcu výstavbu. Nasleduje neľahká procedúra pri vybavovaní všetkých povolení na stavbu ako aj výber tej správnej firmy, ktorá sa postará o váš nový domov. Jednoducho povedané, čaká vás beh na dlhé trate. Vytvoríte si však jedinečný domov, ktorý poslúži aj ďalším generáciám.

2. Kúpa už postaveného domu

Ďalšou možnosťou je nájsť ten vhodný dom na internete, v katalógoch, či s pomocou realitného makléra. Nehnuteľnosť si viackrát dôkladne obhliadnite počas návštevy s maklérom, ale i bez neho a to v rôzne časy. V ranných hodinách môžete skontrolovať dostupnosť dopravy. Vo večerných hodinách či cez víkendy zasa hlučnosť susedov.

Nezabudnite si taktiež skontrolovať dokumentáciu domu, či je pozemok vysporiadaný a či sú všetky dokumenty v poriadku. Ďalším faktorom je technická vybavenosť domu, tesnenie, elektroinštalácia, voda či kanalizácia. Realitného makléra si taktiež vyberajte na základe overených pozitívnych hodnotení. Dohodnite si s ním na začiatku jasné podmienky, aby vás neprekvapila finálna cena za jeho služby.

Zdroj: Bigstock.com

3. Výstavba drevodomu na kľúč

Lacnejšou, ekologickejšou a časovo najdostupnejšou možnosťou je výstavba drevodomu na kľúč. Drevodom sa stal jednou z najobľúbenejších alternatív a stále si nachádza viac priaznivcov. Výstavba drevodomu na kľúč trvá len niekoľko mesiacov. Považuje sa suchú stavbu, čo v praxi znamená, že majiteľ nemusí čakať na vyschnutie materiálu či farieb a drevodom môže plne využívať od prvého dňa.

Keďže ide o starostlivo vybraný a spracovaný materiál, veľkou výhodou je nízka spotreba energii. Drevodomy sa budujú v nízkoenergetickej kvalite, čo znamená, že vaše náklady na bývanie sa pohybujú na minimálnej úrovni.

Zdroj: Bigstock.com

Jednotlivé spoločnosti ponúkajú katalógové drevodomy, na ktorých je možné aplikovať menšie zmeny. V ponuke sú malé bungalovy, rodinné jednoposchodové domy ale aj dvojposchodové drevodomy. V prípade, ak je pozemok kopcovitý, drevodom je možné prispôsobiť aj členitému terénu.

4. Drevodom na mieru

Ak si neviete vybrať z ponuky katalógových možností, drevodomy je možné postaviť aj na mieru. V takom prípade však do procesu zasahuje architekt, ktorého služby si vyžadujú vyčlenenie finančných prostriedkov. Vlastnosťami sa však nelíši od katalógových domov, takže finančné prostriedky minuté na architekta sa vám vrátia v podobe výdavkov za energie.

Nesnívajte o domčeku pre vašu rodinu. Splňte si tento sen.