ŠVK a Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave pozývajú na vernisáž výstavy Nikola Koleva a Donča Dončova Orfeica – Metamorfózy, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 14. júla o 16-tej hodine v Galérii v podkroví. Výstava bude pre verejnosť prístupná do piatka 26. augusta.

image003Bulharský sochár Nikola Kolev vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Sofii. Vo svojej tvorbe sa venuje plastike z kovu. Tvorí v štýle magického realizmu. V jeho dielach je prítomná metafyzická dimenzia a zdôraznené sú fantastické námety a bytosti. Sochár zastáva názor, že „umenie nemá hranice, nepozná žiadne limity, umenie neničí a nerozdeľuje, práve naopak buduje a spojuje, mení nemožné v možné a fantáziu v realitu…“ Grafik Dončo Dončev vyštudoval Univerzitu sv. Cyrila a Metoda vo Veľkom Tarnove. Diela, s ktorými sa v Banskej Bystrici predstaví, sú si protikladmi, ako sú deň a noc. Témy a hrdinovia jeho prác sú inšpirované múdrosťou a bohatstvom mýtov antického sveta. Tieto mytologicko-rozprávkové prevtelené bytosti vyjadrujú moc a fantáziu ľudskej mysle.

Maliar tiež spolupracuje s jazzovou formáciou The Golden Project, pre ktorú nakreslil obal ich albumu. Spolu s nimi vystupuje na scéne. Kým oni hrajú, on inšpirovaný udalosťou, kreslí. Dlhoročná spolupráca ho spája s tureckým spisovateľom Kerimom Sakazlom, pre ktorého ilustruje jeho knihy.