Uplynulý víkend sa päť mladých džudistov banskobystrickej Dukly zapojilo v rámci reprezentačných výberov Slovenska do bojov o cenné európske medaily.

V kategóriách dorastencov Bruno Banský a Alex Barto nastúpili na tatami v Tepliciach u našich západných susedov a čerství juniori Dalibor Ďurčo, Ján Lupák a Marius Fízeľ bojovali v talianskom Lignane.

Práve posledne menovaný, Marius Fízeľ, hneď pri prvom štarte na vrcholovom európskom podujatí v kategórii juniorov nadviazal na svoj predchádzajúci úspech v minulom roku, keď ešte ako dorastenec vybojoval v Európskom pohári v Záhrebe striebornú medailu.

Lesk prvej veľkej juniorskej medaily z Lignana mal bronzový nádych. Bol však o to cennejší, že Marius – prvým rokom junior si nenechal ujsť európsky vlak kvalitných džudistov v jeho vekovej kategórii a pódiovým umiestnením v Taliansku sa pripomenul európskej špičke, že musí s ním vážne počítať.

Dvadsať jeden džudistov z dvanástich európskych krajín sa zaregistrovalo do Mariusovej váhy do 100 kilogramov. Žreb bol k banskobystrickému nádejnému juniorovi priaznivo naklonený a nechal ho v prvom kole oddychovať. V druhom kole už na neho čakal domáci reprezentant Said. Marius po kvalitnom výkone najprv viedol na wazari a následne po minúte a pol uzavrel účet zápasu pekným iponom po hode o-soto-gari.

V treťom kole narazil na nemeckého džudistu Drillera, na ktorého mu stačilo len o tridsať sekúnd viac a po nasadenom škrtení vyprevadil nemeckého reprezentanta do spŕch. To už ho čakal v semifinále neskorší celkový víťaz tejto váhovej kategórie Mandič zo Srbska. Akoby tiaž semifinálového duelu dopadla na Mariusa, ktorý na okamih nebol vo svoje koži, na čo ho súper prekvapil vydareným hodom na Ura-nage. Marius sa však nenechal vyviesť z konceptu a ako ostrieľaný bojovník sa po prehranom semifinále v zápase o tretie miesto opäť vrátil do hry vydareným zápasom s domácim reprezentantom. Talian Villanova dokázal odolávať iba minútu a štrnásť sekúnd, keď Marius svojou osobnou technikou o-goši predčasne ukončil zápas a definitívne si siahol na prvú veľkú juniorskú medailu vo svojej kariére.

Banskobystrické džudo zaznamenalo v tento, preň tak vydarený víkend, ešte jeden pekný výsledok. Až 29 malých džudistov sa v sobotu zúčastnilo turnaja olympijských nádejí v Rimavskej Sobote, čo bola historicky najväčšia účasť banskobystrickej Dukly na týchto turnajoch, ktoré sú určené pre začiatočníkov.