Úspešná kariéra koncertného majstra Thierryho Mechlera vedie do celého sveta. Podarilo sa mu vybudovať si povesť vzrušujúceho interpreta a strhujúceho improvizátora. Je držiteľom národného titulu rytiera Francúzskeho rádu pre umenie a literatúru. V sobotu 24. septembra sa  Thierry Mechler po rvý raz predstaví na Slovensku, v banskobystrickom Evanjelickom kostole.

Thierry Mechler sa narodil v roku 1962 vo francúzskom regióne Alsasko. Vo svojom rodnom meste Mulhouse začal študovať klavír a organ. V štúdiách pokračoval u Helene Boschi a Daniela Rotha na Conservatoire National de Région de Strasbourg. V roku 1981 získal prvú cenu s najvyšším vyznamenaním na Concours International de Paris. Pod vedením Marie-Claire Alain, ktorej žiakom sa stal v roku 1984 v Paríži, sa mu podarilo získať zlatú medailu v Premier Prix d’Excellence a k tomu špeciálne uznanie poroty. V roku 1986 sa stal laureátom v kategórii organovej improvizácie na Premier Prix de Virtuosité, opäť aj so špeciálnym uznaním poroty. V tom čase študoval pod vedením Jacquesa Taddeia (improvizáciu) a Marie-Claire Alain (organ). Čestnú medailu získal na skladateľskej súťaži v Mulhouse v roku 1991 a v  tom istom roku bol ako skladateľ prijatý do S.A.C.E.M. (Spolok autorov, skladateľov a vydavateľov hudby). Následne získal Europäischen Förderpreis v Drážďanoch, ako ocenenie za svoju medzinárodnú kariéru a množstvo nahrávok.

Thierry Mechler – Improvisation:

Thierry Mechler pravidelne účinkuje na európskych organových festivaloch. Ako uznávaného pedagóga a porotcu ho často pozývajú do medzinárodných porôt v Nemecku, Anglicku, Fínsku, Islande či Írsku, USA, v Kórei aj Číne a, samozrejme, predovšetkým v rodnom Francúzsku. Vedie tiež majstrovské kurzy na rôznych akadémiách. Je protagonistom množstva organových ale aj klavírnych nahrávok.

V rokoch 1991 – 1999 pôsobil Thierry Mechler na poste titulárneho organistu katedrály Primatial Saint-Jean v Lyone. Bol tiež kurátorom a organistom organa v Auditóriu Maurica Ravela v Lyone. Tam spravoval organ, ktorý postavil staviteľ Cavaillé-Coll pre palác Trocadéro. V roku 1995 uviedol kompletné organové diela Johanna Sebastiana Bacha, v slávnej sérii dvanástich recitálov a v roku 1998 všetkých šesť organových symfónií Louisa Vierna. V tom istom roku bol vymenovaný za profesora organa a improvizácie na univerzite v Kolíne nad Rýnom. Od roku 2002 je organistom a kurátorom prestížnej Filharmónie v Kolíne nad Rýnom a od roku 2020  kurátorom veľkého organa Mutin/Cavaillé-Coll Guebwiller. Je držiteľom národného titulu rytiera Francúzskeho rádu pre umenie a literatúru.

Thierry Mechler – Kyrie Dialogue sur les Grands Jeux:

Premiérové vystúpenie Thierryho Machlera na Slovensku sa uskutoční v Banskej Bystrici, v rámci jubilejného 10. ročníka festivalu Vivat vox organi 2022. Brilantný francúzsky organista a strhujúci organový improvizátor vystúpi v sobotu 24. septembra o 19.00 h v Evanjelickom kostole v Lazovnej ulici. Vstupné na koncert je dobrovoľné.

Program koncertu:

Johann Sebastian BACH (1685 – 1750)
Ricercare a 3 Musikalisches Opfer BWV 1079

Nicolas de GRIGNY (1672 – 1703)
Tierce en taille de la Messe

Pancrace ROYER (1703 – 1755)
Le Vertigo

Alexandre François BOELY (1785 – 1858)
Fantázia na Judex crederis

Charles TOURNEMIRE (1870 – 1939)
Chorálová poéma na tému Consummatum est
Chorálová improvizácia na tému Victimae Paschali Laudes

Jehan ALAIN (1911 – 1940)
Postlúdium pre l‘Office des Complies
Litánie

Thierry Mechler
Improvizácia Hommage à Debussy

Thierry Mechler
Improvizácia na slovenské ľudové piesne