Kúpele Sliač otvárajú svoje brány umeniu vo všetkých jeho podobách. Deň plný kultúry, zábavy a tanca čaká na návštevníkov kúpeľov už túto sobotu 20. mája. Pri príležitosti otvorenia letnej kúpeľnej sezóny spolu s organizátormi podujatia symbolicky otvoria Sliačske kultúrne leto a do prevádzky uvedú aj termálne kúpalisko.

Otvorením letnej kúpeľnej sezóny sa oficiálne začne celosezónne obdobie známe ako Sliačske kultúrne leto, ktoré Kúpele Sliač spolu s Mestom Sliač a OOCR Stredné Slovensko zaplnia zaujímavým kultúrnym a voľnočasovým programom.

Počas soboty 20. mája si obyvatelia a návštevníci mesta Sliač užijú mobilný koncert swingovej kapely Funny Fellows, ktorá rozozvučí ulice mesta už o 13.00 h. V oficiálnom úvode programu na nádvorí spoločenskej dvorany Hotela Palace sa za sprievodu 34-členného orchestra Vojenskej hudby Banská Bystrica bude spomínať na obdobie najväčšej slávy kúpeľov. Tóny inšpirované 30. a 40. rokmi slávnostne otvoria letnú kúpeľnú sezónu (14.00 h).

Pestrý program, v ktorom nebudú chýbať hudobné kapely, tanečné workshopy CreDance company v choreografii Laca Cmoreja, tvorba figurálnych sôch či detská čitáreň, začne o 15.00 h a potrvá až do  večených hodín. Nové divadlo z Nitry odohrá Kocúra v čižmách. Na najmenších návštevníkov čakajú aj tradičné obľúbené aktivity ako maľovanie na tvár, nafukovacie skákacie atrakcie, Acro yoga a podávať sa bude aj cukrová vata. Pre tých úplne najmenších je pripravené Akvabatolárium v podaní Bábkového divadla na Rázcestí.

V Palace Galérii sa zároveň bude konať vernisáž obrazov (16.00 h) a v Spoločenskej miestnosti a čitárni KH Palace môžu návštevníci obdivovať ďalšie dve umelecké výstavy, ktoré tu budú nainštalované až do júla.

Hudobný program vyvrcholí o 18.30 h vystúpením populárnej slovenskej kapely Peter Bič Project a celodennú zábavu uzavrie záverečná tanečná procedúra. (Mimochodom, tanečné procedúry, nielen pre kúpeľných hostí, sa v Spoločenskej dvorane Palace konajú počas mája každý utorok, štvrtok  a nedeľu.)

Počas celého dňa bude pre priaznivcov kúpeľov a všetkých návštevníkov pripravené chutné občerstvenie v podobe grilovaných špecialít, tradičných slovenských jedál, osviežujúcich čapovaných nápojov či ochutnávky vín.

„Kúpeľný park je pre rodiny s deťmi obľúbeným miestom, kde často trávia svoj voľný čas, vidíme to u nás najmä počas víkendov. Tešíme sa týmto milým, často viacgeneračným návštevám a aj preto chceme pozvať všetkých, aj tých, ktorí naše prostredie možno ešte nepoznajú, aby si užili skutočne programovo pestrý deň,“ pozýva na pútavý program otvorenia leta riaditeľ Kúpeľov Sliač Martin Beňuch.

Prostredie parku, v ktorom sa v sobotu 20. mája uskutoční celodenný program, prešlo počas uplynulej zimy rozsiahlejšou revitalizáciou. Odstránili sa nebezpečné a náletové dreviny a postupne sa obnovuje aj mobiliár parku. Kúpele Sliač sa okrem samotných príprav na otvorenie leta v poslednej dobe venovali aj investíciám do úprav a zveľadenia svojich priestorov ako aj kúpeľného areálu. Zrekonštruovaná kúpeľná kaviareň dostala späť svoj historický názov Palace Club, reštaurácia a kaviareň Palace Galéria sa pýši výstavou historických obrazov z bohatého depozitára kúpeľov. Doplnili a modernizovali sa aj ďalšie priestory a najmä kapacity pre poskytovanie gastronomických služieb a rýchleho občerstvenia s cieľom zlepšiť ponuku a pokryť stále narastajúci dopyt zo strany ubytovaných hostí, no najmä denných návštevníkov kúpeľov zo širokého okolia.

Hneď po otvorení sezóny v kúpeľoch, v nedeľu 21. mája, odštartuje cyklus nedeľných promenádnych koncertov v Hudobnom pavilóne Palace na nádvorí, ktorému bola prinavrátená jeho historická podoba. Prvý koncert poteší milovníkov dychovky. V čase od 15.00 do 18.00 h bude na nádvorí  vyhrávať Dychová hudba Selčianka.

Kúpele Sliač sú historicky prvými kúpeľmi na Slovensku, ktoré boli vďaka liečivej minerálnej vode s vysokým obsahom oxidu uhličitého určené na liečbu srdcovo-cievnych ochorení. Pri viac ako 200-ročnej tradícii v poskytovaní kúpeľnej starostlivosti sa špecializujú na liečbu viacerých zdravotných komplikácií. Okrem srdcovo-cievnych ochorení sú to indikácie pohybového aparátu, ženských chorôb, onkologických ochorení aj post-covidového syndrómu.

PROGRAM  – SOBOTA 20. MÁJ

Ulice mesta Sliač

13.00 h Funny Fellows – mobilný koncert

Nádvorie Spoločenskej dvorany Palace

14.00 h Slávnostné otvorenie – Vojenská hudba Banská Bystrica, tanečná skupina CreDance Company pod vedením Laca Cmoreja

15.00 h CreDance Company – tanečný workshop

15.45 h Silent Disco – pre všetky vekové kategórie

16.00 h Nové divadlo Nitra – Kocúr v čižmách

17.00 h Funny Fellows – koncert

18.30 h Peter Bič Project – koncert

20.00 h Tanečná procedúra

Nádvorie Spoločenskej dvorany Palace, kúpeľný park

14.00 – 18.00 h Zá(hra)da – kyanotypia, výtvarné workshopy, maľovanie na tvár, bublinová paráda, acro joga, skákacie atrakcie

PALACE galéria, reštaurácia a kaviareň

16.00 h Venisáž obrazov z depozitára Kúpeľov Sliač

Kúpeľný park

14.00 – 18.00 h Promenáda sochárov – živé sochy, perfomatívne formovanie ľudskej figúry do sadry (študenti AU Banská Bystrica)

14.30 h Bábkové divadlo na Rázcestí – Akvabatolárium

15.15 h Detská čitáreň – číta Monika Perecárová

Spoločenská miestnosť KH Palace

Päť živlov – autorská výstava obrazov Adriany Jánošovej Bútorovej (do 23. júla)

Čitáreň vedľa Spoločenskej miestnosti KH Palace

Enkaustika – predajná výstava obrazov od členiek krúžku Enkasen

Podujatie moderuje Mariana Kovačechová. Vstup je voľný.