Vyrovnaná brankárska dvojica je základ tímového úspechu. Vedia to aj v Banskej Bystrici, kde v minulom play-off dávali šancu dvom gólmanom a tí ich doviedli až k titulu.

Teemu Lassila získal minulú sezónu titul s fínskou Tapparou, tento rok by to rád zopakoval aj s Banskou Bystricou

Aj tento rok rozkladajú barani zápasovú záťaž na dvoch mužov v maskách. Tímovou jednotkou je síce Fín Teemu Lassila, ale dôveru v ťažkých stretnutiach dostáva aj jeho kolega Jan Lukáš. Obidvaja brankári vedia vždy vopred, kto kedy bude chytať, aby sa na zápasy mohli čo najlepšie pripraviť.

„My s Teemum sme mali už pred sviatkami rozlosované, kto kedy bude chytať. Na mňa vyšli vonkajšie zápasy a ja som rád za každú príležitosť,“ rozhovoril sa po zápase vo Zvolene druhý gólman v službách baranov Jan Lukáš.

Český brankár Jan Lukáš je v posledných týždňoch vo vynikajúcej forme

Práve Lukáš má v tejto sezóne recept na mužstvá, ktoré v domácom prostredí ešte neprehrali. Po vychytanej výhre v Košiciach pokazil domácu neporaziteľnosť aj Zvolenu. „To som počul prvýkrát. Tieto veci idú mimo mňa. Ja sa snažím do zápasov chodiť čo najlepšie pripravený a nejakým spôsobom sa prichystať na play-off, pretože sezóna je dlhá a pre každého gólmana je to náročné.“

Rodák z českého Olomouca je so svojou pozíciou v mužstve spokojný. S Fínom Lassilom si rozumejú a spolu chcú napodobniť duo Bacashihua – Lawson, ktoré minulý rok doviedlo Stredoslovákov až na vrchol. „Myslím si, že s Lassim tvoríme dobrú brankársku dvojku. V play-off musíme byť obidvaja nachystaný a dúfam, že sa nám to podarí a podržíme chalanov dobrými výkonmi.“

Vladimír Országh: S brankármi sme spokojní

Tréner Vladimír Országh svojim brankárom dôveruje

„Máme veľmi vyrovnanú brankársku dvojicu. O tom, kto pôjde do brány, sa dohadujeme spoločne s Pavlom Rybárom (tréner brankárov, pozn. red.). Posledné slovo mám ja, ale väčšinou vždy dám na Paľove odporúčanie,“ načal súčasnú situáciu v bránkovisku kormidelník baranov Vladimír Országh.

Trénerský štáb spod Urpína sa drží taktiky, že bez dvoch kvalitných gólmanov nemôže mužstvo uspieť. Preto v základnej časti dáva šancu obidvom svojim brankárom. Počas nej sledujú, ako Teemu Lassila a Jan Lukáš dokážu reagovať na zvýšený tlak počas vyhrotených duelov.

„My chceme vidieť obidvoch brankárov v ťažkých zápasoch. Vieme, čo môžeme očakávať od Lassiho. Šancu sme dali aj Janovi v Košiciach či proti Zvolenu, aby sme počas play-off a ťažkých chvíľ vedeli, čo od koho môžeme očakávať,“ prezentoval svoju filozofiu Országh.

Teemu Lassila zatiaľ odchytal 22 z 35 zápasov základnej časti

Úradujúci majster ťahá od decembra minulého roka deväťzápasovú šnúru výhier. Veľkú zásluhu na nej majú aj obidvaja strážcovia banskobystrického bránkoviska. Teemu Lassila počas tejto série nastúpil do piatich duelov, jeho kolega Jan Lukáš odchytal o jedno stretnutie menej.

„Momentálne vládne s brankármi spokojnosť. Vyhrávame, takisto im pomáhajú hráči svojou aktivitou alebo húževnatosťou či blokovaním striel,“ dodal Országh.

Brankárske štatistiky ich radia k najlepším v lige

Jan Lukáš je vždy pripravený naskočiť a pomôcť mužstvu

Z doterajších 35-zápasov začínal v dvadsiatich dvoch prípadoch ako brankár číslo jedna Teemu Lassila. V nich zaknihoval rodák z Helsínk pätnásť výhier, čo ho radí na druhé miesto hneď za Michala Valenta z Trenčína. Na rovnakej priečke sa nachádza aj v štatistike vychytaných núl, kde je spoločne s Mathieuom Corbeilom (dve čisté kontá).

Len jeden brankár má zas lepší priemer obdržaných gólov ako Jan Lukáš. Český gólman dostáva v priemere len 2,03 gólu na zápas. Na vrchných pozíciach (4. miesto) je aj čo sa týka percentuálnej úspešnosti zásahov (92,84 %). O dve priečky nižšie ho nasleduje jeho tímový kolega Lassila s úspešnosťou 92,57 percent.

Štatistiky brankárov HC´05 iClinic Banská Bystrica po 33. kole Tipsport ligy

Teemu Lassila – 22z – 15v – 5p – 2pp – 2,19 gólu na zápas – 92,57 % úspešnosť zásahov – 2 nuly

Jan Lukáš – 13z – 6v -3vp – 2p – 2pp – 2,03 gólu na zápas – 92,84 % úspešnosť zásahov – 1 nula

Pozri aj…

Brankár baranov Teemu Lassila: S Banskou Bystricou chcem získať titul

Cason Hohmann: V Bystrici sa cítim dobre a na nič sa nemôžem sťažovať