1. Čo ma v týchto dňoch potešilo? Kultúra. Moji obľúbení hudobníci Baran a Marec zo Slavonic Dua  zožali ďalší úspech, tentokrát v Brazílii. Sú to pracanti, zaslúžia si to. (Už teraz sa teším aj na ich obligátny novoročný koncert na Radnici). O štvrtkovom vystúpení Ivy Bittovej, ktorá v zaplnenom evanjelickom kostole interpretovala neľahkú Godárovu Mater len toľko, že kto nebol, môže ľutovať. A bol a prídavok:-)  No a veľkú radosť mám aj zo zámeru Divadla z Pasáže naštudovať počas tejto divadelnej sezóny hru z dejín Banskej Bystrice. Naposledy niečo podobné spravili herci BDnR, ešte na jeseň 2006, keď zinscenovali pásmo Za živa v Bystrici, po smrti v nebi, na motívy Hrúzových Memoárov medeného mesta. Bol tam vtedy osobne aj Majster PH, a poviem vám, bola to sila.

2. Čo ma v týchto dňoch nepotešilo? Odchod (Bystričana) Petra Solana. Jeho Štefan „Kominek“ Kvietik v Boxerovi a smrti nemal chybu. Najradšej ale mám iný jeho film: ten, ktorý urobil na námet kamárata bývajúceho o tri domy povyše v tej istej (Hornej) ulici, Petra Karvaša. V príbehu o netalentovanom, ale o to ambicióznejšom trianglistovi Barnabášovi Kosovi (v podaní kultového Josefa Kemra), ktorý sa náhodne stal riaditeľom orchestra, a zachutilo mu to, vidím zaujímavé presahy aj do (banskobystickej) súčasnosti…

3. Čomu sa v týchto dňoch venujem? Po početných diskusiach s aktivistami a úradníkmi MsÚ som dokončil nové znenie čl. 10 Zásad rozpočtového hospodárenia, ktorý by mal vytvoriť rámcové pravidlá pre participatívny rozpočet. Materiál ide na rokovanie finančnej komisie MsZ (30.9.), potenciálnym záujemcom ho zašlem e-mailom. Vo štvrtok si plánujem pozrieť župný duel ľavicového demagóga s pravicovým populistom. Na zápas nevýrazného úradníka Maňku šermujúceho hore-dole desiatkami akože ušetrených miliónov proti rozkokošenému táborovému tribúnovi Kaníkovi chŕliacemu  z rukáva slogany, sľuby a posolstvá, je kurz na výhru toho prvého asi tak 10:1. Či?

Autor blogu:

Vlado Pirošík

Aktivista, advokát, nezávislý mestský poslanec z klubu Banskobystrická alternatíva. Blog o mojich dvoch vášňach - Bystrici a (komunálnej) politike.