Quantcast

1. Čo ma v týchto dňoch potešilo? Viac vecí. Tak napríklad informácia, že na Jarmoku bude nielen druhé kolo Pivobrany, ale počas piatkovej noci vystúpi aj môj obľúbený Čechomor. A  radosť mi urobil aj báječný film  o mladých altruistických Bystričanoch. Pri záverečnej zimomriavkovej scéne, odohrávajúcej sa na gaučovke na námestí, som si povedal, že dobro tu raz predsa len zvíťazí… 

2. Čo ma v týchto dňoch nepotešilo?  Názory (Bystričanky) Viery K. k ruskej okupácii v denníku SME. Toľko zachladených dogiem… toľko neúcty k tomu množstvu priamych aj nepriamych obetí, ktoré si “bratská pomoc” v roku 1968, ale aj predchádzajúce päťdesiate roky vyžiadali! Neberiem nikomu slobodu prejavu, ani tejto zamestnankyni mestskej príspevkovej organizácie. Ale ak niečo z duše nemám rád, tak je to zľahčovanie a popieranie zločinov. Akýchkoľvek. Kýmkoľvek.

3. Čomu sa v týchto dňoch venujem? Zamestnanci Mestského úradu pripravili  nové Zásady rozpočtového hospodárenia (ZRH), kde zahrnuli aj tzv. participatívny rozpočet (čl. 10). Znie to dobre, a je to napokon aj protikorupčný záväzok Mesta. Pointa však je, že v navrhnutom znení čl. 10 ZRH ide o participatívny rozpočet len podľa názvu, nie však podľa obsahu. A neblíži sa to ani k tomu, čo robia s týmto inštitútom povedzme v Ružomberku alebo Bratislave. Na septembrové rokovanie MsZ preto pripravujem pozmeňujúci návrh, ktorý by mal vytvoriť priestor na skutočnú spoluúčasť obyvateľov Banskej Bystrice pri tvorbe (časti) mestského rozpočtu.

Vlado Pirošík

Autor blogu:

Vlado Pirošík

Aktivista, advokát, nezávislý mestský poslanec z klubu Banskobystrická alternatíva. Blog o mojich dvoch vášňach - Bystrici a (komunálnej) politike.