Štartuje séria podujatí na podporu podnikania vo všetkých okresných mestách Banskobystrického kraja.

Štart Ups po Bystricky, Zvolensky, Rimavskosobotsky, Detviansky, Krupinsky, Žiarsky, Lučenecky, Žarnovicky, Banskoštiavnicky, Poltársky, Krtíšsky, Revúcky, Brezniansky.

supsik

Keď som začiatkom roka 2015 začal pomáhať startupovej scéne a začínajúcim podnikateľom sieťovaním, či odovzdávaním skúseností z podnikania, mal som rôzne nápady ako to robiť koncepčne. Pretaviť ich však do reality bolo veľmi náročné, finančne aj personálne. Samozrejme učíme sa celý život a napokon aj ja, okrem stabilnej programátorskej spoločnosti vediem ďalšie tímy a startup Xerry, v ktorom sme už prešli všeličím a tieto obrovské skúsenosti budem stále posúvať ďalej. Keď začali vznikať rôzne združenia na podporu začínajúcich podnikateľov a začala táto téma rezonovať aj v našom kraji, s pár ľuďmi z ostatných miest som riešil ako bude vyzerať táto podpora u nich. Musím konštatovať, že každé krajské mesto sa to snaží robiť veľmi usilovne, zmysluplne a som rád, že existujú v každom meste ľudia, ktorí sa snažia prinášať informácie, tak v teoretickej rovine, ako aj v tej praktickej. Prinášajú podnikateľov z praxe na podujatia, akým je napríklad aj náš Štart Ups po cky/sky. Osobitne som na pravidelnej báze v kontakte s VTP Žilina, Eastcubator Košice, či pár organizátormi Startup Weekendov v Bratislave. Samozrejme ale dobré vzťahy a spoluprácu mám aj so všetkými inštitúciami, ktoré sa podpore venujú a to aj tými štátnymi.

Myšlienka urobiť podujatie kde vystúpia v panelových diskusiách skúsení podnikatelia z kraja, odhalia svoju cestu za úspechom a povedia tým začínajúcim ako to robili oni a prečo tu vlastne zostali, či zapojenie začínajúcich podnikateľov vo forme prezentácie svojho nápadu, podpora zo strany bánk, úradov práce, miest, primátorov a influencerov bola pretavená po prvý krát do reality práve v Banskej Bystrici. Pospájať verejné a súkromné inštitúcie ma napadlo keď som aj ja ako mladý podnikateľ všetky tie veci, behanie po úradoch, bankách od ktorých som chcel úver na techniku a nechceli sa so mnou ani baviť. No teraz tento koncept podporili aj banky, verejné inštitúcie a podnikatelia, je to úžasné. Banky predstavia svoje produkty, úrad práce vezme ľudí, ktorí žiadajú o dotáciu na SZČO na panelovú diskusiu a sám pán riaditeľ vysvetlí prečo je sieťovanie dobré. Podujatie som začal realizovať s tímom mladých ľudí z BIC a CESC, sú to dve organizácie, ktoré sa podporou v kraji zaoberajú. V oboch inštitúciách sú kvalitní, nakopnutí ľudia, ktorí sa vkladajú do takejto iniciatívy a ja som veľmi šťastný. CESC je združenie, ktoré začína sieťovať dokonca ľudí z celej V4 a teším sa, ako si začneme vymieňať skúsenosti s partnermi napríklad v Čechách alebo v Poľsku, kde už teraz máme veľa priateľov startuperov. Hlava celého združenia Maťo Čapliar priniesol ďalšiu kopu nápadov a tak podujatie naberá na veľkosti a kvalite.

Medzičasom som absolvoval aj startup summit organizácie Startup Slovakia. Je to združenie nás, mladých ľudí z celého Slovenska, ktoré zastrešuje koncepčnú podporu začínajúceho podnikania a startupov ich sieťovaním s investormi, organizáciou podujatí prevažne Startup Weekendov v BA, ZA a KE a vzdelávaním v oblasti podnikania. Toto združenie sa rovnako bude snažiť prepájať verejné inštitúcie, podnikateľov, investorov s vami, ktorí chcú začať podnikať, či rozbehnúť spoločnosť celosvetovo známu. Združenie sa stane partnerom našich podujatí v kraji a prinesie ďalšie skvelé možnosti, z čoho sa veľmi teším.

Presný harmonogram podujatí nájdete na stránke fanpage, na partnerských fanpages BIC a CESC alebo mi napíšte správu.

Autor blogu:

Martin Pechovský

Martin was born in 1988. He graduated from high school in 2007. In the same year he began to study at the University of Žilina, Computer Engineering. Although he did not finished the studies, he started his business career in 2010. Anyway he wanted to study again and started studying at Bank Institute College in Banska Bystrica. As the bussiness was runnig faster, Martin didn't have enough time to study and left the school again. He turned his full attention to the bussiness and to make his dreams come true. In 2010 he established the company MGROUP. Nowadays there work 8 wonderful people specialized creative industry services. In March 2013, he founded the company Xerry with one co-founder. Xerry deals with development of intelligent devices with interesting design. Now is Martin regional Startup Leader in the city of Banska Bystrica.