Niektorých priateľov prekvapilo moje rozhodnutie vzdať sa kandidatúry na župana v priamom prenose RTVS, pretože vedia, že svoju kandidatúru som ohlásil práve z dôvodu snahy o zmenu vedenia Banskobystrického kraja. Vedia však aj to, že z mimoriadne ťažkých osobných dôvodov som sa nemohol naplno venovať kampani. Preto nebolo vidieť moje bilbordy a vôbec aktivitu, ktorá ku kampani patrí. A tak po racionálnom zhodnotení svojich šancí a v záujme toho, aby neprepadli hlasy mojich voličov a podporovateľov, som chcel dať jasný signál v prospech demokracie. Verejne som dal najavo svoj pohľad na fakt, že slobodné rozhodovanie občanov je podstatou volebného procesu. Preto si želám, aby k volebným urnám 4. novembra prišlo voliť veľa ľudí, ktorí si vyberú takého kandidáta, akého bude chcieť väčšina.

Ja si skutočne nedovolím povedať, aby moji voliči namiesto mňa volili tohto či iného kandidáta. Nech si vyberú župana, ktorý najlepšie splní ich očakávania. I keď…

Nechcem obťažovať politologickými úvahami, dovoľte mi však jedno konštatovanie: Predovšetkým odstúpením ľavicového kandidáta Stana Mičeva, ktorý bol k takémuto kroku, podľa mňa, v istom zmysle okolnosťami donútený, sa ľavicoví a zároveň nezávislí kandidáti na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja úplne stratili. A skončil programový súboj. V pondelok v televíznej debate na TA3 sa to potvrdilo. Možnosť výberu sa bohužiaľ scvrkla na mestského úradníka a bývalého policajta z Horehronia, bývalého podpredsedu HZDS, zakladateľa viacerých okrajových strán a politického seladóna, ďalej poslanca MsZ v krajskom meste, ktorý sa nedávno dištancoval od svojho vlastného klubu, a vo výbere je aj abdikovaný starosta a aktivista za výstavbu cesty R2. V ponuke zostali aj stranícky vodca a súčasný ultrapravičiar na čele VÚC a k nemu čistý pravicový marketingový produkt à la anjel Kiska obklopený strapcom takmer všetkých slovenských politických strán. Spomeniem aj zopár ďalších kandidátov, ktorí už niekoľko rokov vytvárajú tunajší volebný kolorit.

Krompáče a lopaty zjavne nezabrali. Teraz ide o to, či budú na získanie kresla župana stačiť cícerové nátierky na sľubovaných regionálnych pultoch obchodných reťazcov. Martin Krno vo svojom komentári v Pravde napísal, že po tom, čo sa viacerí bežci z čela peletónu vzdali v prospech najrýchlejšieho – Jána Lutnera, podľa prieskumov verejnej mienky sa zdá (zdalo), že výsledok je jasný. Bohužiaľ, televízne debaty na RTVSTA3 o tom málokoho presvedčili. Aj sám kandidát Lunter zrazu skromne povedal na tlačovej besede, že „to bude tesné“, a to napriek tomu, že mu agentúra pred pár dňami namerala náskok 30 percent.

V posledných vystúpeniach skutočne prejavoval značnú nervozitu a chaoticky reagujú aj členovia jeho tímu. Nezávislú kandidátku na poslankyňu VÚC Vieru Dubačovú videli pobehovať po rómskej osade a celý podporný tím zo známej deštrukčnej politickej strany Banskobystrická alternatíva nervózne atakuje ľudí v Banskej Bystrici. Do iných obcí v okrese však nechodia. Občania z okolia krajského mesta i primátor Nosko si dobre pamätajú, ako sa táto partička do poslednej chvíle snažila prekaziť dostavbu banskobystrickej autobusovej stanice na zasadaní mestského zastupiteľstva. Jeden z ich hlavných argumentov torpédovania tejto zásadnej investície mesta bol, že vraj stanica nebude slúžiť len Banskobystričanom, ale aj obyvateľom okolitých dedín, a teda vedenie mesta neinvestuje len do svojich obyvateľov, ale aj do dedinčanov z Mičinej, Medzibrodu, Brusna, Seliec… Teraz sa tí istí kandidáti z BBA (Dubačová, Priehodová, Lichý, Bučko) paradoxne uchádzajú o hlasy práve týchto dedinčanov.

Netajím, že aj ja sa uchádzam o dôveru občanov ako kandidát na poslanca VÚC. Z mojich úst zaznelo viackrát, že kandidovať som sa rozhodol preto, lebo ako Bystričan som nespokojný s riadením VÚC. Svoje dlhoročné skúsenosti prezidenta Konfederácie odborových zväzov a primátora krajského mesta Banská Bystrica chcem využiť v prospech ďalšieho rozvoja nášho kraja ako poslanec za volebný obvod Banská Bystrica. Nie som vôbec v predvolebnom kŕči ako mnohí kandidáti, ktorí majú z rôznych volieb pomaly živnosť. Som však rád, že ma v tomto rozhodnutí zotrvať v kandidatúre na poslanca osobne podporuje napríklad aj Stano Mičev, ktorý vie, že som telom aj dušou ľavičiar a nikdy som to netajil. Doposiaľ som nebol v žiadnej strane, ale mám skúsenosti so súbojmi s politickými stranami. A čo pokladám za najdôležitejšie, každý župan, nech si vyberú občania v demokratických voľbách koho chcú, potrebuje nielen spolupracujúcich poslancov (ako to deklarujú všetci kandidáti na predsedu BBSK), ale predovšetkým kontrolu skúsených poslancov. Preto sa uchádzam o dôveru ľudí ako skutočne nezávislý a nestranícky kandidát.

Rozhodnite sa slobodne!

Autor blogu:

Ivan Saktor

Som rodený Lučenčan, srdcom Bystričan a dušou revolucionár. Vždy som z presvedčenia bojoval za ľudí, či už ako šéf odborov, alebo primátor krajského mesta. Ako odborár som začínal v základnej organizácii a postupne som sa vypracoval až na prezidenta Konfederácie odborových zväzov. Po víťazstve vo voľbách v roku 2006 ma počas 4 rokov plne zamestnávala práca primátora Banskej Bystrice. Po vypršaní mandátu som sa venoval rodine a podnikaniu. Vyrušilo ma však to, ako vyzerá vedenie nášho kraja a hlavne, kam to speje. Dnes som preto nezávislým kandidátom na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Viac o mne na www.ivansaktor.sk alebo facebookovom profile: Ivan Saktor – postavím sa za Vás.