Počas môjho cestovania sa mi začalo stávať, pri debatke odkiaľ pochádzam a kde pôsobím, že ma dotyční začali nálepkovať “ste si tam zvolili…”, alebo sa pýtať “a ako s tým županom, spokojní ste?…”. Prvé čo im totižto napadlo pri zmienke názvu Banskobystrický kraj, bol náš súčasný “župan”. Komu sa to stáva tiež, hore ruku. Nechcem tu však rozoberať politiku ani jeho osobu, podľa mňa by mal byť kraj, mesto, oblasť vnímané cez pamiatky, úspešné projekty, atrakcie, podujatia, osobnosti a pod.

Keď sme s pár organizáciami a so všetkými okresnými mestami Banskobystrického kraja robili podujatie Štart UPs, všimol som si šikovných ľudí úplne všade a rovnako ich veľmi dobré nápady. Práve cez tie vidím náš kraj ako potenciál pre zakladananie nových firiem, spájanie a budovanie silnej siete produktov, služieb a ľudských zdrojov aj pre veľké spoločnosti, či investorov, ktorých vstup na akékoľvek územie častokrát závisí práve od spomínaných faktorov a samozrejme aj od dobrého mena kraja.

Aktivity na podporu podnikania, či už malého a stredného alebo začínajúceho sa rozbiehajú. Taktiež sa rozbiehajú aj nápady, nová výroba, nové služby, školenia na nové oblasti. V spolupráci s pár inštitúciami sme už začali. V menej rozvinutých regiónoch sú schválené akčné plány na práve takéto podpory. Pre celý kraj je vyčlenená obrovská časť Európskych štrukturálnych fondov, cez ktoré vzniknú nové pracovné miesta, preto je ich potrebné veľmi dobre zrealizovať. Vznikne inkubátor vo Fiľakove, Rimavskej Sobote, či Revúcej. Národné podnikateľské centrum a Kreatívne centrum v Banskej Bystrici s aktivitami pre celý kraj… Je potrebné vyzdvihnúť úspech každého podnikavého človeka, ktorý tu pracuje, podniká, vyvíja aktivity na podporu kraja. Môže tým získať väčší predaj, lepšiu prácu a plácu tiež. Dá sa to marketingom a práve budovaním dobrého mena nášho kraja.

Na to aby sme sa dozvedali stále o týchto nových veciach, o úspešných nápadoch o tom čo som s vami zažil a zažívam v kraji nestačí jeden blog. Založil som teda skupinu, kde môžete aj vy prispievať svojimi nápadmi, keď je niečo dobré v kraji proste to tam zaveste, nech aj svet vie, že tento kraj, nie je o jednom človeku ale o vás, o príbehoch úspešnej Tančiarne v Lučenci, o dobrom nápade hologramu pre zdravotníctvo v Žarnovici, o drevenom počítači kde sú zapojení remeselníci naprieč celým krajom, o výbornej oberačke po Sebechlebsky, o Hrušove, o železnej rude a vlastnej škole v Podbrezovej, o hliníku a jeho spracovaní v Žiari nad Hronom, o výbornom dizajne zo Zvolena, o mlieku a džúsoch z Krupiny, o Jogurtoch, o LED svetlách z Bystrice, o vlastnom divadle v Braväcove, o Čučoriedkove z Brezna, o víne a agropodnikaní z Veľkého Krtíša, o kúpeľoch v Dudinciach, o futbalistoch z Pliešoviec, o pive z Bystrice ale aj o pive z Vyhní … Kľudne dopíšte ďalšie úspechy v skupine Banskobystrický kraj – dobrá voľba a budujme tak spoločne dobré meno nášho kraja.

Autor blogu:

Martin Pechovský

Martin was born in 1988. He graduated from high school in 2007. In the same year he began to study at the University of Žilina, Computer Engineering. Although he did not finished the studies, he started his business career in 2010. Anyway he wanted to study again and started studying at Bank Institute College in Banska Bystrica. As the bussiness was runnig faster, Martin didn't have enough time to study and left the school again. He turned his full attention to the bussiness and to make his dreams come true. In 2010 he established the company MGROUP. Nowadays there work 8 wonderful people specialized creative industry services. In March 2013, he founded the company Xerry with one co-founder. Xerry deals with development of intelligent devices with interesting design. Now is Martin regional Startup Leader in the city of Banska Bystrica.