Slovenská biatlonová miešaná štafeta v zložení Jana Gereková, Anastasia Kuzminová, Pavol Hurajt a Matej Kazár (všetci VŠC Dukla Banská Bystrica) v stredu úspešne reprezentovala Slovensko v novej olympijskej disciplíne. Nechýbalo veľa a mohli sme sa tešiť z ďalšej medaile.

sochi olympiadaV pretekoch, kde mali ženy pred sebou šesťkilometrovú trať s dvoma streleckými položkami a muži 7,5 kilometra dlhý úsek, mali športovci možnosť pri zaváhaní v streľbe využiť dobitie troch nábojov. Už Jana Gereková musela na prvom streleckom zastavení na päť terčov použiť všetkých osem dostupných nábojov, čo ju po skvelom štarte zosunulo nižšie v poradí. Po dvoch chybách pri druhej streľbe napokon prišla ku Kuzminovej, ktorú stále trápi choroba, na desiatom mieste.

Zlatá Nasťa, ktorej medailový úspech oslávime na Námestí SNP už o týždeň, okamžite začala sťahovať náskok svojich súperiek, lenže v prvej streľbe musela rovnako využiť dva náhradné náboje. No v druhej streľbe po stojačky si našla svoj pokoj i tempo a rýchlo vystrieľala všetkých päť terčov bez zaváhania. Pavlovi Hurajtovi už Kuzminová odovzdávala skvelú piatu pozíciu.

Bronzový medailista z Vancouveru 2010 Pavol Hurajt dokázal nielen udržať túto priečku, ale po prvej streľbe v ľahu strieľal čisto a posunul sa už na štvrté miesto. To aj napriek dvom chybám v druhej streľbe v stoji dokázal udržal, no k Matejovi Kazárovi prišiel napokon na piatom mieste.

matej kazar - foto CC MicemanKazár, ktorý v utorok skončil na 15. mieste v pretekoch s hromadným štartom, v prvom nebezpečnom zjazde síce spadol, no stále dokázal udržať piate miesto o ktoré bojoval s francúzskym medailistom Martinom Fourcadom. S tým, takmer jedným dychom, čisto strieľal aj v prvej streleckej položke v ľahu. Na Francúza však doľahli zdravotné problémy a po druhej streľbe, kde Kazár raz chyboval, prišiel na rad boj s bratom Anastasie Kuzminovej Antonom Shipulinom. S tým došli spoločne do cieľa, ale napokon náš reprezentant zaostal za Rusom o tri stotiny sekundy. Slovenská miešaná biatlonová štafeta tak obsadila šieste miesto so stratou jednej minúty a štyridsaťsedem sekúnd za víťazným Nórskom.

Biatlonistov čakajú ešte v piatok a sobotu klasické štafetové preteky. Kompletný program Banskobystričanov v Soči nájdete na tejto stránke…

Aktualizácia 22.2.2014  – Slovenská štafeta sa napokon umiestnila na piatom mieste, keďže zo štvrtej pozície boli diskvalifikovaní reprezentanti Nemecka. Ich pretekárke Sachenbacherovej-Stehleovej potvrdili dopingový nález.