Ste nadšencom do behania alebo chcete začať? K najlepšiemu športovému zážitku, si musíte zvoliť bežeckú obuv, ktorá vám sadne a bude pohodlná. Vedzte, že ide aj o zdravotnú záležitosť, nie len o spálené kalórie a zážitky.

Takáto športová obuv by mala v prvom rade chrániť kĺby pred nárazmi, a to hlavne pri tvrdších povrchoch. Práve absorbovanie nárazov vám môže pomôcť prežiť pohodlnejší beh a eliminovať riziká výskytu zranení.

Pozor na tvar chodidla

Ideálna bežecká obuv by mala byť prispôsobená tvaru klenby vášho chodidla. Práve jeho tvar je dôležitý pri téme, ako chodidlo dopadá na zem. Ide totiž o to, že chodidlo sa pri behu prirodzene vtáča smerom dovnútra, a to u každého individuálne. Nie je až tak dôležité pravidelne meniť nesprávnu chôdzu či beh ale prispôsobiť im bežeckú obuv.

Nájdite si značku bežeckej obuvi, ktorá vám pasuje

Pokiaľ to myslíte s behaním vážne, mali by ste postupne vyskúšať viacero značiek bežeckej obuvi a zostať pri tej, ktorá vám najviac pasuje. Či už si vyberáte dámske alebo pánske bežecké tenisky, dbajte na správne umiestnenie chodidla do obuvi. Prispôsobiť si musíte taktiež typ obuvi, podľa toho na akom teréne budete behať, či skôr po asfalte alebo po horách a nespevnenom teréne.

Pozor aj na bežecké ponožky

Absolútne nejde len o módny doplnok. Kvalitný obchod s bežeckými potrebami vám ponúka aj kvalitné ponožky. Síce môžu byť vyrobené v rôznych dizajnových či farebných prevedeniach, no dôležité je pri nich niečo iné. Ide hlavne o hrúbku samotnej ponožky a jej čo najviac ideálna podpora klenby či akési vypchávky na prstoch a päte. Veľký pozor na to, či sú ponožky vyššie ako zadná strana bežeckých topánok. Často sa totiž stáva, že vám počas behu skĺznu a tým pádom sa vytvoria nebezpečné nechránené priestory, kde dochádza k odretiu. Ak teda navštívite e-shop alebo kamennú predajňu s bežeckými potrebami, popozerajte sa aj po tomto segmente.