Volá sa Benjamín, ale všetci ho poznajú pod prezývkou Bendžo. Hoci v apríli oslávi len 21 rokov, patrí medzi najskalnejších fanúšikov nášho klubu – HC ‘05. Práve on totiž stál pri zrode novodobého fanklubu banskobystrického hokeja – Neusohl Supporters (NSS).

Kedy sa zrodila myšlienka založenia fanklubu banskobystrického hokeja?

Nedá sa to nazvať priamo myšlienkou. Ešte v časoch, keď existovala Iskra, fungoval fanklub na našom štadióne, avšak to som mal málo rokov a na hokej som ešte chodil s mojím otcom. Vždy som sa viac pozeral na fanklub, ako na hokej a keďže som vedel, že Iskra zanikla po tom, ako pre nás zachránila 1. hokejovú ligu a vznikol nový klub, bol som si istý, že určite vznikne aj nový fanklub. Bolo to v roku 2005 a nepamätám si presne,  ako to už bolo, no viem, že som prišiel asi na druhý zápas s tým, či sa nemôžem pridať k ďalším chalanom. Takto to šlo ďalej a po pár zápasoch sme sa rozhodli, že budeme fungovať ako organizovaný fanklub. Vedenie nám dalo aj šály ako poďakovanie za to, že sme sa odhodlali na takúto dlhú cestu.

Ako vznikol názov a logo fanklubu NSS?

Názvy a logá sa menili. Fungovali sme napríklad ako RWR (Red White Rams), CPF (Central Psycho Fanatics) a neviem, čo všetko ešte, no zakotvili sme pri názve NSS (Neusohl Supporters), a popri tom sme vymýšľali aj rôzne logá. Skončili sme pri tom, aké máme dnes.

Povedz niečo o vašej internetovej stránke…

Prvá stránka (www.HC05.ultras.sk) vznikla ešte v prvej lige. Tá však už nefunguje, ak sa nemýlim. Po postupe do extraligy, sa časom dohodlo s chalanmi z futbalového fanklubu, že sa pripraví jedna stránka pre hokejových aj futbalových fanúšikov (www.bb.ultras.sk).

Slovo “ultras”, ktoré máte v názve stránky, u mnohých evokuje bezohľadných fanúšikov. Snažíte sa prezentovať inak?

Ultras nie sú žiadni vandali, ani nič podobné. Sú to fanúšikovia, ktorí podporujú svoj klub, nech sa deje čokoľvek, či je – 50 alebo + 50, stále sú tam. Stoja v daždi, vetre, či v snehu. Sú to takzvaní “aktívne fandiaci” ľudia, milujúci svoj klub. Obetujú preň svoj čas aj peniaze. Nič za to nedostávajú, jedine v duši a srdci skvelý pocit, keď môžu vidieť, ako ich fandenie ženie hráčov vpred. Je to životný štýl.

Fanúšik vie byť najlepším rozhodcom. Viete ale byť aj objektívni a niekedy priznať, že súper bol jednoducho lepší?

Ako sa hovorí, 100 ľudí – 100 chutí, ale ja osobne to viem priznať a určite aj mnohí z nás.  Síce nás niekedy dokáže neskutočne potopiť rozhodca, ale na to sa nemôžeme vyhovárať.  Hokej sa hrá na góly a nie na šance. Preto ten, kto dá viac gólov, vyhral.

Vnímaš nejaké rozdiely medzi hokejovými a futbalovými fanúšikmi?

V našom fanklube sa nájdu aj tí, ktorí chodia podporovať banskobystrických futbalistov. A či vidím rozdiely? Áno, v našom fanklube ešte veľa ľudí nevie, o čo tam presne ide, čo vlastne znamená to slovo “ultras”, ako som už spomínal. Som ale rád, že aj napriek tomu sa nás schádza mnoho a dokážeme podporiť svoj klub. S futbalovými “ultrasákmi” sa porovnávať nemôžeme.

Koľko “skalných” členov má asi váš fanklub?

Skalní členovia, to je široký pojem. Za tých 5 rokov sa tam premlelo naozaj mnoho ľudí. Veľa je takých, čo boli pri zrode a odišli, no nájde sa aj množstvo nových, zapálených fanúšikov. Ale ak to mám nejako vyjadriť, tak to poviem asi tak, že na výjazd sa vždy zaplní autobus a nemusíme ho stornovať.

Čo by mal urobiť človek, ktorý sa chce stať vašim členom?

Stačí, aby k nám prišiel do sektoru a mal chuť podporiť svojich hráčov. Hlasivky si vytrénuje s nami a tlieskať hádam vieme všetci. Budeme veľmi radi, ak k nám zavítajú mnohí ľudia milujúci banskobystrický hokej.

Vyplývajú z členstva vo vašom fanklube nejaké výhody?

Čo sa týka výhod, je to v štádiu riešenia. Ak sa nemýlim, niektorí z nás mali lacnejšie permanentky. Chceme však vychádzať dobre s vedením, i keď pri niektorých ľuďoch, ktorí nevedia o fandení nič a vyznajú sa do toho ako hus do piva, je to naozaj
ťažké.

Čo hovoríš na nevyrovnané výsledky HC ‘05, ktorými sa prezentovali v poslednom čase?
Žiaden hráč nie je robot. Či sme to my, či Slovan, či Zvolen. Ako sa hovorí, raz si hore, raz dolu a tak je to aj v hokeji. Ja osobne si myslím, že sa naši šetria na play off. Som veľmi šťastný, že hráme práve so Zvolenom (“Bryndzalandom“), pretože atmosféra bude neopakovateľná, keďže je to prvýkrát v histórii.

Tú atmosféru si určite veľa fanúšikov nenechá ujsť. Očakávaš teda aj početnejšie výjazdy?

Do Zvolena plánujeme výjazdy ako vždy. Ja však verím, že teraz to nebude 700 ľudí, ale nejakých 1500 – 2000. Každopádne ideme tak isto, ako vždy – vlakom a potom bude pochod celým mestom až na štadión.

Myslíš si, že naši majú šancu siahať na najvyššie ciele? Kam to podľa teba dotiahnu?

Chcem byť skromný, a preto poviem, že naši to dotiahnu do toho finále. Verím tomu, pretože máme naozaj dobrý káder.

Chystáte sa podporiť aj našich hokejistov na MS?

Hovorilo sa o tom, že sa spoja slovenské fankluby a urobí sa jeden veľký kotol. Niektoré skupiny však odmietajú byť spolu v jednom kotle, takže sa ešte uvidí, ako sa to bude vyvíjať.