Banskobystrický samosprávny kraj a Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici sa dnes dohodli na spoločnom postupe pri zabezpečovaní dobrovoľníckych aktivít. Spoločným cieľom je čo najviac minimalizovať dopady krízy, spôsobenej ochorením COVID-19.

Minimalizovať dopady krízy, spôsobenej šírením nového koronavírusu, sa spolu s Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) rozhodla aj Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici (UMB). Rektor Vladimír Hiadlovský a župan Ján Lunter pristúpili k dohode, ktorá koordinuje spoločný postup univerzity a samosprávneho kraja vo viacerých oblastiach.

„Veľmi nás teší, že na krízový plán BBSK sa vedenie univerzity rozhodlo aktívne zareagovať a priložiť ruku k spoločnému dielu. V týchto časoch je spolupráca ešte dôležitejšia ako kedykoľvek v minulosti a len koordinovaný spoločný postup nám pomôže súčasnú situáciu zvládnuť,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Pri nábore pomôže UMB

Krízový plán kraja pritom počíta s viacerými systémovými opatreniami, ktoré sa však nezaobídu bez pomoci dobrovoľníkov. Práve pri ich nábore bude nápomocná aj UMB.

„Oslovíme našich študentov a zamestnancov, aby sa zaregistrovali ako dobrovoľníci. UMB má dlhoročné pozitívne skúsenosti s dobrovoľníctvom, preto naši dobrovoľníci môžu byť užitoční nielen pri službe donášky potravín a liekov pre najohrozenejšie skupiny, ale vedia sa eventuálne postarať aj o deti pracovníkov v prvom kontakte. Ide o lekárov, lekárnikov, zdravotné sestry, policajtov, hasičov či záchranárov, ktorým výkon ich povolania neumožňuje zostať doma,“ doplnil rektor UMB Vladimír Hiadlovský.

Spolupráca BBSK a UMB im tak umožní venovať sa v čase krízy svojej práci s vedomím, že o ich deti je bezpečne postarané.

Kraj pripravuje tiež krízové centrá, určené pre rozšírenie kapacít nemocníc, a rovnako karanténne zóny, kde nájdu bezpečné útočisko ľudia vracajúci sa zo zahraničia, ktorí musia podstúpiť štátom nariadenú 14-dňovú karanténu. BBSK vytvoril  jednoduché online prihlasovanie. Pre dobrovoľníkov na prácu s deťmi je určený formulár: