O rekonštrukciu sa postarajú umelci z občianskeho združenia LAPUTA. Z objektu bude kultúrne centrum.

Bašta na Katovnej ulici, Banská Bystrica 2Na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva schválili poslanci prenájom objektu Bašty na Katovnej ulici. Historický objekt získa za symbolické jedno euro ročne občianske združenie LAPUTA na celých 30 rokov. To sa zaviazalo preinvestovať 150-tisíc eur.

V niekdajšom objekte hradného opevnenia by mal vyrásť rezidenčný literárny dom. Slúžiť má na štipendijné rezidenčné pobyty pre slovenských a zahraničných spisovateľov, prekladateľov a literárnych vedcov.

Po rekonštrukcii by mali vzniknúť apartmánové priestory o rozlohe 60 metrov štvorcových a verejný spoločenský priestor s kapacitou približne 40 ľudí. V ňom by sa mali organizovať verejné čítania kníh, koncerty, výstavy a rôzne komunitné akcie.

Ako prvý krok musí občianske združenie realizovať pamiatkovo-archeologický výskum, kompletná rekonštrukcia by mala byť ukončená v roku 2017. Samotná bašta na Katovnej pochádza z polovice 16. storočia a je jednou zo siedmich zachovaných bášt na území Banskej Bystrice.