Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica už v stredu 29. septembra odštartujú svoju druhú sezónu v basketbalovej extralige žien. Pri tejto príležitosti sme v spolupráci s BB FM rádiom vyspovedali trénerku Andreu Izákovú a kapitánku sovičiek Gabrielu Turčanovú.

Rozhovor prebehol v štúdiu BB FM rádia, kam prišli zástupkyne banskobystrických sovičiek rovno po jednom z tréningov letnej prípravy. „Potrebujeme sa zdokonaliť v práci s loptou a v obranných herných činnostiach, takže dievčatá dostávajú v posledných dňoch zabrať, ale to k letnej príprave patrí,“ povedala na úvod smerom k tréningovému procesu Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica.

Sovičky odštartovali spoločnú letnú prípravu v prvej polovici augusta sústredením na Donovaloch, kde sa venovali kondičnej príprave, ale aj stmeľovaniu kolektívu. „Na sústredení bolo veľmi dobre. Dovtedy sme mali individuálnu letnú prípravu a na Donovaloch sme pokračovali spolu v kolektíve. Privítali sme nové posily. Spolu sa nám trénuje lepšie, stmeľuje to kolektív,“ opísala začiatok spoločnej letnej prípravy Gabriela Turčanová, kapitánka ženského basketbalového tímu UMB.

Trénerku teší, že nové posily sú zároveň študentkami

Tím UMB v rámci letnej prípravy hostil 4. ročník Turnaja ženských basketbalových tímov, na ktorom sovičky v konkurencii Krakova, Šamorína a bratislavského Slovana obsadili po štyroch zápasoch druhú priečku. „Turnaj bol pre nás náročný, pretože sme v rámci jedného dňa odohrali tri zápasy, čo bolo náročné napriek tomu, že sme hráčky dostatočne prestriedali,“ zhodnotila Andrea Izáková.

Predsezónne obdobie nepatrilo len tréningom a zápasom, ale aj skladbe kádra na sezónu 2021/2022. „Posilnili sme viacero postov. Prišli k nám rozohrávačky Eliška Heliová, Nina Villányiová a Soňa Slavíková. Na podkošový post sme prijali bývalú hráčku Young Angels Košice, Annu Kaliuzhnu. Teší ma, že sú to študentky UMB, prišli do prvého ročníka. Ten tím sa teda tvorí tou mojou myšlienkou – vysokoškoláčkami doplnenými o skúsené hráčky. Želám si, aby nové hráčky zapadli do kolektívu, aby mali chuť makať a aby boli budúcnosťou tímu,“ prezradila ohľadom posilnenia kádra trénerka sovičiek.

Gabriela Turčanová, ktorú si kabína pred dvomi rokmi zvolila za kapitánku a v tíme UMB pôsobí od jeho vzniku, sa vyjadrila k atmosfére v kolektíve takto: „Som súčasťou družstva od začiatku, takže môžem spokojne povedať, že napriek vekovému rozdielu medzi niektorými hráčkami a tomu, že k nám prišli aj nové hráčky, je tá nálada v družstve super. Veľmi sa z toho teším.“

Hlavným cieľom je to, aby družstvo napredovalo

Basketbalistky UMB majú za sebou prvú adaptačnú sezónu v extralige, v ktorej obsadili predposledné miesto. „Prvá extraligová sezóna bola pre nás veľkou výzvou. Mali sme skúsenejšie aj menej skúsené hráčky, no hra v extralige bola oproti prvej lige výrazne silovejšia. Museli sme viac bojovať. Myslím si, že aj trénerky mi dajú za pravdu, že sme sa zo zápasu na zápas zlepšovali a získavali skúsenosti. Veľmi pozitívne vnímam to, že baby do toho dávali chuť a srdce, čo je vlastne podstatou nášho družstva,“ zhodnotila minulú sezónu kapitánka Turčanová.

Po konci minulého ročníka ešte nebolo jasné, či sa tím BK ŠK UMB prihlási aj do extraligovej sezóny 2021/2022. Sovičky sa ale napokon rozhodli prihlásiť. „Toto rozhodnutie podporilo aj to, že som vedela, že nám prídu nové dievčatá do tímu a bude nás viac, ako v minulej sezóne. Podpora SBA a štátu takisto pomohla tomuto rozhodnutiu. Naša univerzita je k nám stále veľmi ústretová, za čo môžem len poďakovať. To rozhodnutie prihlásiť sa do extraligy bolo jednoduchšie, ako pred minulou sezónou,“ priblížila Andrea Izáková.

V popoludňajšom vysielaní BB FM rádia dostala trénerka basketbalistiek UMB otázku aj na ambície družstva v budúcej sezóne. „Dievčatám som hovorila, že každú sezónu si musíme dať vyššie ciele. Ale stále budem realistka. Tí istí súperi, ktorí boli pred nami, tam ostali. Takže zase to bude skôr o jednotlivých zápasoch, a nie možno o celkovom umiestnení. Aj keď sa nám zápasy nepodaria vyhrať, ale hra bude podľa mojich predstáv a budem vidieť, že družstvo napreduje, tak možno nebude dôležité to, koľké miesto obsadíme. Hlavným cieľom je to, aby družstvo napredovalo a na základe toho budeme rozmýšľať aj do ďalších sezón,“ odpovedala trénerka Izáková.

Bystrické derby je pre sovičky výzvou

V basketbalovej extralige žien nájdeme hneď dve banskobystrické družstvá. Sovičky si opäť zmerajú sily v mestskom derby s bystrickými pumami. „Je to pre nás výzva. S babami z púm sa poznáme osobne. Majú síce viac skúseností, ale vždy nastupujeme do zápasu s tým, že máme chuť bojovať a možno si aj uchmatnúť výhru,“ povedala smerom k derby zápasom Gabriela Turčanová.

V rozhovore po minulej sezóne trénerka Andrea Izáková načrtla tému výraznejšieho sponzora, ktorý momentálne v klube BK ŠK UMB Banská Bystrica absentuje. „Žiaľ, nezmenilo sa nič. Leto bolo veľmi krátke na to, aby sa na tom pracovalo. Korona postihla príliš veľa firiem a ľudí, ktorých sa pokúšame osloviť. Ale veríme, že sa to zlepší,“ vyjadrila sa trénerka sovičiek.

V príprave dvojzápas s Popradom s bilanciou 1:1

Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica odštartujú sezónu 2021/2022 už v stredu 29. septembra, keď o 18.00 h privítajú na domácej palubovke družstvo Ružomberka. V uplynulých dňoch odohrali sovičky prípravný dvojzápas s Popradom, ktorý na domácej palubovke zdolali 57:52. V odvete v Poprade zas uspel domáci tím, ktorý porazil družstvo UMB výsledkom 59:48.

„Bola to dobrá previerka najmä nových hráčok, ktoré dostali priestor ešte pred sezónou, pretože väčšina stálych hráčok nemala možnosť s nami vycestovať do Popradu, či už zo zdravotných, alebo pracovných dôvodov. Žiaľ, ukázalo sa ešte priveľa neskúsenosti s náročnosťou v najvyššej súťaži. Chýbala mi u dievčat väčšia snaha využiť šancu, ktorú dostali.“

„V domácom zápase sme viac fyzicky zabrali a súpera často zatlačili dobrou obranou k chybám. V Poprade to bolo práve naopak, hoci sme v polčase zápasu viedli, v tretej štvrtine nám obrana úplne absentovala a na ihrisku bol priveľký chaos. Takže sa musíme do sezóny popasovať s pozíciou líderky – rozohrávačky a s väčšou bojovnosťou piatich hráčok na ihrisku, pretože len dve – tri hráčky podali svoj štandardný a očakávaný výkon, a to nestačí,“ zhodnotila prípravný dvojzápas proti Popradu Andrea Izáková.

Basketbalistky UMB sa chcú v domácich zápasoch oprieť aj o podporu fanúšikov. „Budeme radi, ak si fanúšikovia nájdu k nám cestu. Hrávame na FF UMB na Tajovského 40. Myslím si, že máme veľmi pekné prostredie. Je to vysokoškolské prostredie. Je tam dostatok miesta pre divákov, či už bližšie pri palubovke, alebo na balkónoch. Myslím si, že vieme dodržať aj súčasné opatrenia,“ odkázala fanúšikom na záver rozhovoru v BB FM rádiu Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica.

Zvukový záznam rozhovoru s trénerkou Andreou Izákovou a kapitánkou Gabrielou Turčanovou nájdete na stránke BB FM rádia, alebo na Spotify.